اشرف غنی: برنده انتخابات هستیم، در دور اول یا در دور دوم

حق نشر عکس AP
Image caption آقایان عبدالله و احمدزی تا حال نسبت به شش نامزد دیگر آرای بیشتری به دست آورده اند

اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که از حدود نیمی از آرای انتخابات که تاکنون شمارش شده، ۳۳.۲ درصد آرا را کسب کرده، گفته است که به پیروزی خود در انتخابات اطمینان دارد.

بر اساس نتیجه شمارش ۴۹.۶۷ درصد آرا که دیروز یکشنبه (۲۰ حمل/فروردین) از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، عبدالله عبدالله با کسب ۴۴.۴ درصد آرا در صدر قرار دارد.

با این حال، آقای احمدزی امروز در یک نشست خبری گفت: "ما کماکان به پیروزی تیم خود اطمینان داریم. مهم نیست که این پیروزی در دور اول به دست آید یا در دور دوم انتخابات."

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین زمانی که عبدالله عبدالله و آقای احمدزی هر دو اعلام پیروزی کردند، کمیسیون انتخابات از نامزدها خواست که از پیشداوری در مورد نتایج انتخابات خودداری کنند.

در نتایج قسمی انتخابات هیچ یک از نامزدها نتوانسته بیش از نیمی از آرا را به دست آورد. اگر هیچ یک از نامزدها نتواند بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد پیشتاز در هفتم جوزا/خرداد برگزار خواهد شد.

آقای احمدزی در این نشست تاکید کرد که در هر صورتی آرای مردم باید عاری از تقلب باشد و در این مورد هم نهادهای انتخاباتی و هم نامزدها تلاشهای خود را به کار بندند.

دیروز آقای عبدالله در واکنش به اعلام نتایج شمارش حدود نیمی از آرای انتخابات گفت که این نتایج براساس گزارش‌هایی که ناظرانش از مراکز رای‌گیری قبلا تهیه کرده بودند، برای او قابل پیش‌بینی بود. او نسبت به درستی کار کمیسیون انتخابات ابراز اطمینان کرد.

این در حالی است که دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در ولایت غربی هرات اخیراً حدود صد هزار رای را باطل اعلام کرد که ستاد انتخاباتی آقای عبدالله گفته حدود هشتاد درصد این آرا مربوط به این نامزد بوده است.

ستاد آقای عبدالله در هرات نسبت به این اقدام کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی معترض است و مسئولان این ستاد گفته‌اند که اعتراض خود را با مقامهای ارشد کمیسیون شکایات انتخاباتی در میان خواهند گذاشت.

حق نشر عکس IEC
Image caption نتایج اولیه کمتر از پنجاه درصد آرا - کمیسیون

نادر محسنی و عضو این کمیسیون دیروز به بی‌بی‌سی گفت که تصمیم دفاتر ولایتی این نهاد نهایی نیست و نامزدهای معترض نسبت به تصمیم‌های این دفاتر می‌توانند خواستار تجدید نظر شوند.

از سوی دیگر کمیسیون انتخابات از بازشماری آرای حدود ۵۰۰ محل رای‌گیری و بازرسی از حدود هزار محل دیگر خبر داده است.

پیشتر عبدالستار سعادت رئیس کمیسیون شکایات انتخابات با تاکید گفته بود که در انتخابات شانزدهم حمل "تقلب شده است" و سخنگوی این نهاد از ثبت صدها شکایت انتخاباتی خبر داده بود که اگر اثبات شود می‌تواند بر وضعیت آرا اثر بگذارد.

کمیسیون مستقل انتخابات تا حال در دو نوبت به صورت کلی نتایج شمارش کمتر از نیمی از آرای انتخابات را اعلام کرده و قرار است بقیه نتایج اولیه را هم به صورت تدریجی تا چهارم ثور/اردیبهشت اعلام کند و نتایج نهایی در ۲۴ ثور اعلام خواهد شد.

اما اشرف غنی احمدزی از اعلام نتایج به صورت تدریجی انتقاد کرد و گفت که براساس تقویم انتخابات، نتایج اولیه باید تنها در روز چهارم ثور و نتایج نهایی آن در ۲۴ این ماه اعلام شود.

آقای احمدزی معتقد است که اعلام تدریجی نتایج انتخابات باعث سردرگمی مردم می‌شود و کمیسیون دیگر نباید به این شیوه ادامه دهد، اما کمیسیون هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

مطالب مرتبط