معتصم آغاجان به کابل منتقل شد

یک مقام سابق طالبان که اخیرا در امارات متحده عربی زندانی شده بود، به کابل منتقل شده‌است.

معتصم آغاجان وزیر مالیه/دارایی در رژیم طالبان و دستیار ملاعمر پس از سقوط این گروه در پاکستان، تلاش داشت تا دفتر گفت‌وگوهای صلح با طالبان را در امارات ایجاد کند اما به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل دولت امارات این اجازه را به او نداده‌است.

او پس از ورود به کابل به یک محل نامعلوم منتقل شده‌است. دولت افغانستان امنیت این مقام سابق طالبان را در کابل تامین می‌کند و گفته که او آزاد است به هر جا دلش می‌خواهد سفر کند.

معتصم آغاجان دو سال پیش و پس از آنکه گفته می‌شود از سوی ملا عمر رهبر طالبان متهم به سرقت پول گروه طالبان شد، از پاکستان فرار کرد.

ملا معتصم پس از فرار از پاکستان به ترکیه رفت و در آنجا تلاش‌هایی را برای گفت‌وگو با دولت افغانستان و مقامات آمریکایی به نمایندگی از طالبان به راه انداخت اما طالبان همواره گفته‌اند که ملا معتصم نماینده آنها نیست.

معتصم آغاجان در ماه‌های اخیر به امارات متحده عربی رفت و مقامات افغان و آمریکایی باور دارند که او می‌تواند همکار خوبی روند صلح در افغانستان باشد.

معصوم استانکزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید به باور او ملا معتصم می‌تواند شماری از طالبان را متقاعد به گفت‌وگو با دولت افغانستان کند.

ملا معتصم اخیرا از سوی مقامات امارات متحده عربی زندانی شد اما به اصرار دولت افغانستان و مداخله مستقیم رئیس جمهور کرزی از زندان در آنجا آزاد شد.

دیوید لاین، گزارشگر بی‌‌بی‌سی در کابل می‌گوید آقای معتصم از سوی مقامات اماراتی اخراج شده‌است و مشکل به نظر می‌رسد او بتواند نقش عمده در مذاکرات صلح با طالبان که تا کنون حاضر نشده‌اند با دولت حامد کرزی گفت‌وگو کنند، ایفا کند.