ژنرال قادر، چهره کلیدی در دو کودتای افغانستان درگذشت

حق نشر عکس f
Image caption از ژنرال قادر به عنوان فرد کلیدی در دو کودتایی نام برده می‌شود که در دهه ۵۰ خورشیدی، تاثیر زیادی بر روند سیاسی در افغانستان گذاشت.

ژنرال عبدالقادر، وزیر دفاع پیشین افغانستان، صبح امروز در سن ۸۰ سالگی، در بیمارستان نظامی سردار محمد داوود کابل درگذشت.

علت مرگ آقای قادر، بالا رفتن فشار خون و خونریزی مغزی ناشی از آن اعلام شده است.

از ژنرال قادر به عنوان فرد کلیدی در دو کودتایی نام برده می‌شود که در دهه ۵۰ خورشیدی تاثیر زیادی بر روند سیاسی در افغانستان گذاشت.

آقای قادر از همکاران نزدیک سردار محمد داوود، در جریان کودتای بدون خونریزی سال ۱۳۵۲ خورشیدی بود که این کودتا منجر به تغییر نظام سیاسی افغانستان از پادشاهی به جمهوری شد.

پنج سال پس از این تاریخ، ژنرال عبدالقادر، به عنوان رهبر نظامی کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ در سقوط حکومت سردار محمد داوود و به قدرت رسیدن نیروهای کمونیست نقش عمده‌ای بازی کرد.

او سال گذشته در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود که در کودتای هفتم ثور او "فرد پیشتاز بود و فرماندهی این کودتا را از یک هلیکوپتر از هوا به عهده داشت."

او در این مصاحبه گفت که پدرش چوپان بوده و مادرش از منطقه برنا آباد درحد فاصل ولسوالی غوریان و ولسوالی زنده جان در هرات بود.

ژنرال عبدالقادر پس از پایان کلاس ششم به کابل رفت و وارد مدرسه نظامی مهتاب قلعه در غرب کابل شد.

او در سال ۱۹۶۰ به همراه یک تیم ۶۰ نفره به کشور قرقیزستان رفت و در آنجا در رشته خلبانی هواپیماهای نظامی درس خواند.

آقای قادر پس از همکاری در کودتای سال ۱۳۵۲ خورشیدی و روی کار آمدن محمد داوود، به مقام معاونت فرماندهی کل نیروهای هوایی افغانستان رسید.

بعد از پیروزی کودتای هفتم ثور سال ۱۳۵۷ خورشیدی و به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق در افغانستان، ژنرال قادر برای یک دوره کوتاه پست وزارت دفاع را برعهده داشت.

اما بسیار زود به اتهام همکاری در طرح ریزی کودتا علیه دولت دستگیر و روانه زندان شد.

آقای قادر پس از به قدرت رسیدن ببرک کارمل، رهبر جناح پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان، از زندان آزاد و بار دیگر به عنوان وزیر دفاع این کشور مشغول به کار شد.

در اواخر دوران حکومت کمونیستی در افغانستان، ژنرال قادر به عنوان سفیر این کشور در لهستان معرفی شد.

آقای قادر سال گذشته، پس از یک دوره طولانی زندگی در بلغارستان، به افغانستان بازگشت.

وزیر دفاع پیشین افغانستان، خاطرات سیاسی و روایت خود را از دو کودتایی که در آنها نقش کلیدی داشت، در کتابی به همین نام بیان کرده است.

از آقای قادر چهار پسر و یک دختر باقی مانده که در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط