کرزی: وجود زندان در قرارگاه‌های نظامیان خارجی در هلمند بررسی شود

حق نشر عکس AP
Image caption وجود زندان‌هایی که توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان اداره می‌شود، همواره یکی از مواردی بوده که باعث بروز تنش میان دولت افغانستان و حامیان خارجی آن شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، هیاتی را مامور بررسی وجود زندان در قرارگاه‌های نظامی نیروهای خارجی در ولایت هلمند در جنوب این کشور کرده است.

اداره امور افغانستان در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲ ثور/اردیبهشت در اختیار رسانه‌ها قرار داده، مسئولیت این هیات را "رفع ابهام و حقیقت‌یابی" در رابطه با اطلاعاتی خوانده که حکایت از وجود بازداشتگاه در قرارگاه‌های نظامی نیروهای خارجی مستقر در ولایت هلمند و زندانی کردن شهروندان افغان در این بازداشتگاه‌ها دارد.

به گفته اداره امور افغانستان، برخی از مقام‌های امنیتی و دفاعی این کشور و مسئولان امنیتی ولایت‌های هلمند و قندهار، عضو این هیات هستند.

هفته گذشته نیز آقای کرزی هیاتی را مامور بررسی وجود زندان در قرارگاه‌های نظامیان خارجی مستقر در ولایت قندهار کرده بود.

در اعلامیه امروز اداره امور افغانستان آمده‌است که به این هیات‌ها، صلاحیت بررسی "همه جانبه" در مورد تعداد زندان‌های موجود در این قرارگاه‌ها و تعداد زندانیانی‌که توسط نیروهای خارجی در این بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌شوند، داده شده است.

اعلامیه افزوده که رئیس جمهوری افغانستان خواستار اقدام "ضروری و قانونی" این هیات‌ها برای بستن این زندان‌ها و انتقال و مشخص شدن سرنوشت افرادی شده‌است که در آنجا زندانی هستند.

وجود زندان‌هایی که توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان اداره می‌شود، همواره یکی از مواردی بوده که باعث بروز تنش میان دولت افغانستان و حامیان خارجی آن شده‌است.

دولت افغانستان از نیروهای خارجی حاضر در این کشور خواسته از زندانی کردن شهروندان افغان در بازداشتگاه‌های این نیروها، خودداری کنند.

اوایل سال جاری میلادی آقای کرزی در یک نشست خبری در کابل، از زندان بگرام که پیش از این توسط نیروهای آمریکایی اداره می‌شد، با عنوان "کارخانه طالب‌ سازی" یاد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که "بگرام جایی است که مردم بی‌گناه آن جا آورده می‌شوند و به آنها علیه خاک خود و دولت خود نفرت سپرده می‌شود... از راه توهین، شکنجه و آزار. زندان بگرام جایی است که مردم بیگناه افغانستان انداخته می‌شوند و از آنجا علیه کشور خود بسیج می‌شوند."

اداره زندان بگرام، سال گذشته در اختیار دولت افغانستان قرار گرفت.

آقای کرزی هیاتی را مسئول بررسی پرونده زندانیان این بازداشتگاه کرده است.

این هیات از زمان آغاز به کار تا کنون بیش ۶۵۰ تن از شهروندان افغان را از زندان بگرام آزاد کرده است.

گفته می‌شود که بیشتر این افراد مظنون به مشارکت در فعالیت‌های هراس افکنانه بوده‌اند و آمریکا تعدادی از آنها را "خطرناک" خوانده است.

مطالب مرتبط