انفجار بمب در خودرو پلیس ولایت پروان هفده غیرنظامی را زخمی کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این انفجار در مرکز شهر چاریکار روی داده است

پلیس ولایت پروان واقع در شمال کابل گفته است که در اثر انفجار بمب مغناطیسی نصب شده در یک خودرو پلیس، دست کم ۱۷ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

خلیل‌الله ضیایی، فرمانده پلیس پروان، به بی‎بی‌سی فارسی گفته است هدف بمب گذاران ماموران پلیس محلی ولسوالی شینواری بود که با این خودرو از شینواری به شهر چاریکار مرکز ولایت پروان آمده بودند.

به گفته آقای ضیایی، انفجار لحظاتی پس از آن روی داد که ماموران پلیس در نزدیک چهارراه مرکزی شهر چاریکار و در فاصله کمی از مقر فرماندهی پلیس از این خودرو پیاده شدند.

فرمانده پلیس پروان افزوده است که تمام هفده نفری که در این انفجار زخمی شدند، غیرنظامی هستند و به ماموران پلیس آسیبی نرسیده است.

به گفته ژنرال ضیایی، در اثر انفجار بمب، شیشه ساختمان‌های نزدیک محل انفجار خرد شد و هفده غیرنظامی در اثر اصابت قطعات شیشه شکسته زخمی شدند.

فرمانده پلیس پروان این بمب‌گذاری را به شورشیان نسبت داده، اما هنوز هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را به عهده نگرفته است.

بازداشت سه 'بمبگذار انتحاری' در کابل

حق نشر عکس MoI
Image caption وزارت داخله گفته که دو تن از سه فرد بازداشت شده، پاکستانی هستند

براساس یک خبر دیگر، ماموران پلیس و اداره امنیت ملی در کابل سه تن را به اتهام تلاش برای اجرای عملیات انتحاری بازداشت کرده‌اند.

وزارت داخله/کشور در وبسایت خود نوشته است که این سه تن که دو نفر آنها شهروند پاکستان هستند، یک موتر سواری و یک واسکت/جلیقه انتحاری در اختیار داشتند.

براساس این خبر، این سه نفر تحت پیگرد نیروهای امنیتی بودند و شام دیروز در چهارراه ترافیک در شمال شهر کابل دستگیر شدند.

وزارت داخله نگفته است که این سه تن قصد داشتند به کدام هدفی حمله انتحاری کنند.

در همین حال، ذبیح‌‍ الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند، با ارسال اعلامیه‌ای به رسانه‌ها، این خبر وزارت داخله را تکذیب کرده و آن را "تبلیغات" دانسته است.

عملیات در بغلان

از سوی دیگر، وزارت داخله از بازداشت دو فرمانده "مهم محلی" گروه طالبان در ولایت بغلان در شمال افغانستان خبر داده است.

به گفته منابع وزارت داخله، این دو فرمانده ملا غیور و ملا جانان نام دارند که در جریان عملیاتی به هدف "پاکسازی" روستاهای ولسوالی دهنه غوری بازداشت و چهار تن از افراد تحت فرمان آنان نیز کشته شدند.

وزارت داخله در وبسایت خود نوشته است که این افراد در ناامنی، قتل، بمبگذاری و حملات تروریستی دست داشته‌اند.

مطالب مرتبط