اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان دو روز به تاخیر افتاد

Image caption آقای برمک گفت که روز پنجشنبه تا حدود هشتاد درصد نتایج اعلام خواهد شد

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته‌اند که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار بود تا دو روز دیگر (۴ ثور/اردیبهشت) اعلام شود، روز شنبه ۶ ثور/اردیببهشت اعلام خواهد شد.

براساس تقویم انتخابات افغانستان، قرار بود نتایج ابتدایی که شامل ۱۰۰ درصد آرا انتخابات ریاست جمهوری ۱۶ حمل/فروردین می‌شود، روز پنجشنبه اعلام شود اما سریر احمد برمک، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل "ادامه بررسی‌ اسناد انتخاباتی" و تعطیل بودن روز جمعه در افغانستان، این نتایج روز شنبه اعلام خواهد شد.

آقای برمک گفت که در عوض روز پنجشنبه یک بخش دیگر نتایج قسمی، حدود ۸۰ درصد آرا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اعلام خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج قسمی شمارش نزدیک به ۵۰ درصد آراء شمرده شده را ۳۱ حمل/فروردین اعلام کرد که بر اساس آن عبدالله عبدالله با کسب ۴۴.۴ درصد بیشترین آرا را از خود کرده‌است.

براساس آرا اعلام شده اشرف غنی احمدزی با ۳۳.۲ درصد در ردیف دوم قرار دارد. همچنین زلمی رسول ۱۰.۴ درصد، عبدرب الرسول سیاف ۷ درصد، قطب الدین هلال ۲.۷ درصد، محمدشفیق گل آقا شیرزی ۱.۶ درصد، محمدداوود سلطان زوی ۰.۵ درصد و هدایت امین ارسلا ۰.۲ درصد آراء را به خود اختصاص داده اند.

براساس تقویم انتخاباتی افغانستان، پس از اعلام ابتدایی مجموع آرا انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون شکایات انتخاباتی ۲۰ روز وقت دارد تا به شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند و نتیجه نهایی باید در ۲۴ ثور اعلام شود.

براساس قانون اساسی افغانستان، اگر هیچ یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نتوانند بیشتر از ۵۰ درصد آرا را بدست آورند، انتخابات میان دو نامزدی‌که بیشترین آرا را بدست آورده‌اند، به دور دوم کشیده خواهد شد.

جنجال‌ها بر سر ابطال صد هزار رای در هرات

Image caption آقای سعادت گفته که تصمیم نهایی در مورد صد هزار رای در هرات را دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی خواهد گرفت

در همین حال شماری از نهادهای نظارتی انتخابات افغانستان امروز در نشستی در کابل از تصمیم دفتر محلی کمیسیون شکایات انتخاباتی برای ابطال صدهزار رای در هرات انتقاد کردند.

عبدالله شیرزی، رئیس دفتر محلی کمیسیون شکایات انتخاباتی در هرات دو روز پیش اعلام کرد که به دنبال دریافت ۱۵۰ شکایت انتخاباتی در این ولایت، آرای ۲۷۷ محل رای‌گیری قرنطینه شدند.

او افزود که در پی بررسی این شکایت‌ها، از میان آرای قرنطینه شده، آرای ۱۵۰ محل رای‌گیری که شامل حدود صد هزار رای می‌شود، باطل اعلام شد.

محمد نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در نشست امروز گفت: "متاسفانه آرای هرات بدون حضور ناظران نهادهای جامعه مدنی باطل شده‌اند و این تصمیم کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی افغانستان خلاف ماده ۶۳ قانون انتخابات افغانستان است."

در ماده ۶۳ قانون انتخابات افغانستان آمده‌است که "کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخابات موظف اند در خلال ۱۰ روز بعد از روز برگزاری انتخابات، نتایج بررسی‌های خویش را نسبت به شکایات نهایی و نشر کنند."

اما عبدالرحمان هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در این نشست گفت: "تعدادی از این اوراق رای‌دقی هیچ مهر و امضا نداشت و مسئولیت آنرا کسی به عهده نمی‌گرفت، بنا به طور طبیعی این رای باطل می‌شد. رهبری کمیسیون تصمیم گرفت که آرا باطل شود."

پیش از این عزیزالله آریافر، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی در کابل تصمیم ابطال صد هزار رای را از سوی دفتر محلی این کمیسیون در هرات غیر قانونی خوانده بود.

در همین حال عبدالستار سعادت، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته‌است براساس قانون پس از استیناف طلبی نامزدان به تصمیم دفتر محلی کمیسیون شکایات انتخاباتی، دفتر مرکزی این کمیسیون به تصمیم ابطال صد هزار رای در هرات دوباره رسیدگی خواهد کرد و در این مورد تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

مطالب مرتبط