حدود نود درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری شمرده شده‌است

Image caption کمیسیون انتخابات می‌گوید که ۸۹.۲۹ درصد آرا اکنون آرشیف شده است

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که نزدیک به نود درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شمرده شده است.

نورمحمد نور، سخنگوی این کمیسیون امروز در یک نشست خبری گفت که ۸۹.۲۹ درصد آرا اکنون آرشیف شده و نتیجه این میزان از آرا آماده اعلام به رسانه هاست.

او می‌گوید که این کمیسیون فردا درصدی بزرگی از نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام خواهد کرد.

او تاکید کرد که جداسازی آرای پاک از ناپاک مسئولیت کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است و آنها تنها آرایی را که مشکلی نداشته باشند، وارد سیستم می‌کنند.

رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تا هژدهم ثور/اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

بر اساس جدول زمانی انتخابات افغانستان باید فردا نتایج ابتدایی انتخابات اعلام می‌شد اما این کار به دلیل ادامه شمارش آرا و تعطیل بودن روز جمعه، به شنبه ششم ثور/اردیبهشت به تاخیر افتاد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی، تاثیر منفی بر اعلام نتایج نهایی نخواهد داشت و این نتایج در زمان مشخص شده، اعلام خواهد شد.

قرار است نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود.

در آخرین اعلام نتایج قسمی، نتیجه حدود پنجاه درصد آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد.

بر اساس آن، عبدالله عبدالله با کسب ۴۴.۴ درصد بیشترین آرا را از خود کرده‌است.

براساس آرا اعلام شده، اشرف غنی احمدزی با ۳۳.۲ درصد در ردیف دوم قرار دارد. همچنین زلمی رسول ۱۰.۴ درصد، عبدرب الرسول سیاف ۷ درصد، قطب الدین هلال ۲.۷ درصد، محمدشفیق گل آقا شیرزی ۱.۶ درصد، محمدداوود سلطان زوی ۰.۵ درصد و هدایت امین ارسلا ۰.۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

جریمه چهارده رسانه

در همین حال کمیسیون رسانه‌های کمیسیون مستقل اتنخابات افغانستان امروز اعلام کرد که به اساس لایحه تنظیم فعالیت رسانه ها چهارده رسانه را جریمه کردند.

فریده نیکزاد، رئیس کمیسیون رسانه ها در نشست خبری گفت که آنها سیزده تلویزیون و یک رادیو را از پنج هزار تا ۷۵ هزار افغانی جریمه کردند.

به گفته وی، این رسانه‌ها دوره سکوت پس از ختم دوره مبارزات انتخاباتی را نقض کردند و به نفع نامزدانی مشخص نشرات داشتند.

تلویزیون های آرزو، راه فردا، آئینه، افغان، دعوت، سبا، مهر، شمشاد، نورین، هیواد، نگاه، ژوندون، نور و رادیو نوا شامل این رسانه ها هستند.

مطالب مرتبط