سوال‌ها در مورد مسابقات گزینشی لیگ برتر فوتبال افغانستان

سومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان اول ثور/اردیبهشت با مرحله گزینش تیم شاهین آسمایی نماینده کابل آغاز شد.

مسئولان لیگ برتر فوتبال افغانستان بازیکنان برتر کابل را در چهارچوب چهار تیم تنظیم کرده‌اند و این تیم‌ها برای سه روز با یکدیگر دیدار می‌کنند تا بتوانند ۲۶ نفر ابتدایی تیم شاهین آسمایی را مشخص کنند.

در نهایت از میان این بازیکنان ۲۱ بازیکن در فهرست نهایی شامل شده و ترکیب تیم شاهین آسمایی برای حضور در سومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان مشخص می‌شود.

تیم شاهین آسمایی در دومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان توانسته بود با شکست دادن تیم طوفان هریرود در مرحله نیمه نهایی و شکست سیمرغ البرز در بازی نهایی به مقام قهرمانی برسد.

طاق ظفر، شیردروازه، شیرپور و بالاحصار نام چهار تیم حضور یافته در مرحله گزینشی تیم فوتبال شاهین آسمایی هستند.

مسئولین لیگ برتر فوتبال افغانستان می‌گویند این نام‌ها را به خاطر معرفی مکان‌ها و نام‌های تاریخی کابل انتخاب کردند تا از این طریق بتوانند یکبار دیگر این نام‌ها را در میان مردم زنده کنند.

بازیکنانی که در ترکیب این چهار تیم حضور دارند، عضویت تیم‌های لیگ برتر فوتبال کابل را دارند و اکثر آنها تنها در این تیم‌ها تمرینات خود را سپری می‌کنند.

این در حالیست که مسئولان تیم های لیگ برتر فوتبال کابل به دلیل برگزاری لیگ برتر فوتبال افغانستان توجه چندانی به تیم های خود ندارند و لیگ کابل تحت شعاع لیگ برتر افغانستان قرار گرفته است و اکثر بازیکنان حضور یافته در مرحله گزینشی آمادگی لازم برای بازی در این لیگ را ندارند.

اما برگزاری مسابقات گزینشی آن هم تنها برای سه روز گزینه مناسبی برای مرحله مقدماتی لیگ برتر فوتبال افغانستان نیست، مسئولین این لیگ باید بتوانند برنامه ای را پیاده کنند تا بازیکنان در تمام سال در تمرینات منظم حضور داشته باشند تا بر کیفیت مسابقات مرحله مقدماتی این لیگ افزوده شود.

این نوع گزینش در تمام زون‌ها صورت می‌گیرد.

به اساس برنامه لیگ برتر فوتبال افغانستان بعد از انتخاب تیم شاهین آسمایی آنها به زون شرق رفته و ترکیب نهایی تیم بازان اسپین غر را مشخص می‌کنند.

در مرحله انتخابی تیم بازان اسپین غر تیم‌های منتخب ولایت ننگرهار، ولایت لغمان، ولایت کنر ومهاجرین افغان مقیم پاکستان حضور دارند.

بعد از انتخاب بازیکنان تیم بازان اسپین غر نوبت به زون غرب می‌رسد که از میان بازیکنان تیم‌های منتخب ولایت هرات، غور، بادغیس و فراه، تیم طوفان هریرود انتخاب می‌شود.

زون جنوب‌غرب و تیم میوند اتلان چهارمین تیمی است که از سوی مسئولین لیگ برتر فوتبال افغانستان انتخاب می‌شود.

این بار میزبانی مسابقات برای انتخاب این تیم را ولایت هلمند برعهده دارد.

در این زون تیم‌های ولایت‌های هلمند، قندهار، نیمروز، ارزگان و زابل حضور دارند.

سیمرغ البرز تیمی که در دو مرحله قبلی توانست به عنوان نائب قهرمانی برسد؛ در سومین دور مرحله گزینشی این تیم، شهر شبرغان میزبان مسابقات است.

در مسابقات این زون تیم‌های ولایت‌های بلخ، جوزجان، فاریاب، سمنگان و سرپل حضور دارند.

شمال‌شرق و تیم موج‌های آمو؛ در این زون بازیکنان تیم‌های منتخب بدخشان، تخار، قندوز و بغلان با یکدیگر برای انتخاب شدن در تیم موج‌های آمو رقابت می‌کنند.

خوست میزبان مرحله انتخابی سومین دوره لیگ برتر فوتبال افغانستان در زون جنوب است. در این زون نیز ولایات پکتیا، پکتیکا، لوگر، غزنی و میدان وردک ولایت همجوار خوست به مصاف یکدیگر می‌روند.

و در نهایت در زون مرکز و تیم عقابان هندوکش آخرین زون برای نهایی شدن هشت تیم لیگ برتر فوتبال افغانستان است.

ولایات مرکزی بامیان، پنجشیر، کاپیسا، پروان و مهاجرین افغان مقیم ایران تیم های حاضر در بازیهای انتخابی این زون هستند.

اگرچه مسئولین لیگ برتر فوتبال افغانستان در آغاز این لیگ گفته بودند که این لیگ در سه سال نخست به صورت آزمایشی برگزار می‌شود و هر سال تغییرات اساسی در شیوه برگزاری آن رونما خواهد شد اما سومین دوره لیگ برتر فوتبال افغانستان مشابه با دومین دوره این لیگ است و تفاوت آنچنانی در شیوه گزینش بازیکنان صورت نگرفته است.

باید منتظر بود و دید که در مرحله نهایی سومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان تغییراتی صورت خواهد گرفت و یا خیر؟

مطالب مرتبط