مجلس نمایندگان افغانستان رئیس بانک مرکزی را استیضاح می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption معاش بلند کارمندان، کهولت سنی آقای دلاوری و عدم توانایی او در اداره بانک و وضعیت بانکهای دولتی و خصوصی دلیل این استجواب رئیس بانک مرکزی افغانستان ذکر شد

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرده‌اند که به دلیل "عدم مدیریت درست بانک مرکزی و بی اعتنائی نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی افغانستان به شورای ملی این کشور"، تصمیم گرفته‌اند او را استیضاح کنند.

به گفته نمایندگان مجلس افغانستان معاش بلند کارمندان، کهولت سنی آقای دلاوری و عدم توانایی او در اداره بانک و وضعیت بانک‌های دولتی و خصوصی دلیل این استجواب رئیس بانک مرکزی افغانستان ذکر شده بود.

این نمایندگان چندین بار از او خواسته بودند تا به مجلس آمده و درجلسه عمومی درباره وضعیت بانکداری افغانستان توضیحات لازم را ارائه کند که او به مجلس حاضر نشد.

منور شاه بهادری وکیل ولایت هرات در مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه امروز گفت که ما دو بار آقای دلاوری را برای پاسخ به بعضی سئوالات درباره وضعیت بانکداری به این مجلس خواستیم که وی حضور نیافت.

او مدعی شد که رئیس بانک مرکزی افغانستان بدون اینکه کار رسمی در خارج از افغانستان داشته باشد، در خارج به سر می‎برد و دلیل اصلی آن عدم ارائه پاسخ به نمایندگان مجلس است.

رمضان جمعه زاده نماینده کابل نیز در این نشست با اعتراض به عدم توجه رئیس بانک مرکزی افغانستان به مجلس نمایند‎گان گفت که ما تاکنون چندین بار از رئیس و رهبری بانک مرکزی افغانستان به کمیسیون دعوت کردیم که متاسفانه توضیحات آنان درباره وضعیت بانکداری در افغانستان قابل قبول نبود.

او افزود که متاسفانه رهبری بانک مرکزی افغانستان نتوانست درباره وضعیت بانکداری و بانک‌های خصوصی توضیحات لازم را در کمیسیون ارائه کند و بتواند قناعت نمایندگان مجلس را جلب کند.

بعد از بحث در مجلس، نمایندگان تصمیم به استیضاح رئیس بانک مرکزی افغانستان گرفت، که ۵۸ نماینده خواستار استیضاح وی شد و براساس قانون اساسی افغانستان آقای دلاوری باید برای استیضاح در زمان معین شده از سوی بخش اداری مجلس، حاضر شود.

افضل خان هدو وال، معاون بانک مرکزی افغانستان، بلند بودن حقوق کارمندان این بانک را رد کرد و به بی‌بی‌سی گفت که بیشترین معاش در بانک مرکزی حدود دو هزار دلار است و آقای دلاوری نیز در یک سفر رسمی همراه با وزیر مالیه افغانستان در خارج از این کشور به سر می‌برد که قرار است تا چند روز آینده برگردد.

حامدکرزی، نوامبر سال ۲۰۱۱ نورالله دلاوری را که به عنوان رئیس اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان کار می‌کرد، به عنوان رئیس بانک مرکزی افغانستان به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

مجلس نمایندگان به او رای اعتماد داد و تا کنون به عنوان رئیس بانک مرکزی افغانستان فعالیت دارد.

بانک مرکزی افغانستان قبل از آن توسط عبدالقدیر فطرت اداره می‌شد اما آقای فطرت پس از آن استعفا کرد که اعضای مجلس نمایندگان او را وادار کردند نام کسانی را که سبب بروز بحران در کابل بانک شده‌اند، افشا کند و اعلام کند که هر کدام از شرکای کابل بانک، چه مبلغی از سپرده‌های مالی مردم را به صورت غیرقانونی از بانک خارج کرده‌اند.

آقای فطرت که هنگام استعفایش در واشنگتن به سر می‌برد، گفت که او بعد از افشای نام عاملان بروز بحران در کابل بانک، جانش در خطر است.

مطالب مرتبط