روزنامه‎های کابل: چهارشنبه، سوم ثور

حق نشر عکس the opensociety
Image caption تیتر و عکس روزنامه جامعه باز

مرگ ژنرال عبدالقادر وزیر دفاع سابق افغانستان که در کودتای سردار محمد داوود و کودتای کمونیست ها در افغانستان نقش تعیین کننده داشت و سفر معتصم آغا جان مقام سابق گروه طالبان به کابل یکی از مهمترین مطالب روزنامه‎های روز چهارشنبه کابل را تشکیل می‎دهند.

روز نامه جامعه‎بازنوشت اگر ژنرال عبدالقادر به عنوان یک افسر هوایی در کنار صد‌ها افسر دیگر انجام وظیفه می‌کرد و در ماجرا‌های تاریخی افغانستان شرکت نمی‌کرد، مانند دیگر همردیفان خود گمنام باقی می‌ماند.

این روزنامه افزوده که تا جایی که شواهد تاریخی در دست است، او در کودتای سفید ۲۶ سرطان (تیر) سال ۱۳۵۲ با یاران داوود‌خان همنوایی داشت. همراهی او با کودتا‌چیان مخصوصاً اسلم وطن‌جار موقفیت‎اش را در نیروهای هوایی بالا برد و تا زمان کودتا ‌ بر ضد داوود‌خان به درجه فرماندهی در نیروهای هوایی بگرام رسیده بود.

سرمقاله نویس جامعه باز افزوده که عبدالقادرخصوصیات قابل وصف داشته است. از جمله زمانی که بعد از به قدرت رسیدن ببرک کارمل، رئیس جمهور کمونیست افغانستان به وزارت دفاع منصو‌‌ب شد، با چند نفر از افسران سابقه‌دار به خانه خان‌محمد خان، وزیر دفاع زمان ظاهر‌شاه می‌رود و با او به نام استاد سخن می‌گوید و گویا از او به خاطر مخالفت‌هایی که انجام داده عذر‌خواهی می‌کند.

جامعه باز افزوده است که او در هر‌حال استقلال خود را حفظ کرد و به هیچ مقامی اجازه نمی‌داد بدون قاعده به او امر و نهی کند، اگر‌چه به حیث یک افسر مقررات نظامی را رعایت می‌کرده است. به هر‌حال، در زمان تصدی وزارت دفاع، نه حزبی‌ها و نه شوروی‌ها از او خاطره خوشی نداشته‌اند.

این روزنامه افزوده که اکنون او دیگر نیست و ماییم که ماجرای زندگی و اینکه فراز و نشیب‌هایش را چگونه روایت کنیم. هرچه باشد، کسی نمی‌تواند تاریخ کودتاها را بدون توجه به او روایت کند.

روزنامه رسانه نیز در ستون بازتاب خود نوشت که ژنرال قادر مُرد. یکی از عناصر کلیدی چپ در افغانستان. خالق دو کودتا. یا پدید آور دو سرنگونی. یا فرمانده واژگونی رژیم شاهی محمدظاهرخان و رژیم جمهوری سردار محمد داوود خان.

علی پیام نویسنده این ستون افزوده که از چپی‎ها به همان اندازه که معلومات دارم، آنان در نوع خود کرکترهای جالبی بودند. به همان اندازه که دکتر نجیب الله، آخرین رئیس جمهور کمونیستی افغانستان، فراموش نشدنی است، از خیلی‎های دیگر خاطره خوش نداریم. به همان اندازه که انجمن نویسندگان دوره چپی‎ها پربار بود، خیلی‎های دیگر ویرانگر فرهنگ بودند.

این نویسنده افزوده است که چپی‎ها اهل خورد وبرد نبودند. من چپی را در افغانستان نشنیده‎ام که برای خودش گنج اندوخته باشد و رنج مردم را با کاخ خود معامله کرده باشد. به هر حال، هریک از این قصه‎ها بخش‎های از تاریخ معاصر وطن من است. تاریخ وطن من به پازلی می‎ماند اگر کنار هم قرار بدهیم، پازل کامل می شود.

مهره های سوخته طالبان به درد مردم نمی‎خورند

حق نشر عکس 8 am
Image caption تیتر و عکس روزنامه ۸صبح

روزنامه آرمان ملی نوشت که ملا معتصم آغاجان، وزیرمالیه پیشین گروه طالبان، از همکاران نزدیک و دستیار ملاعمر رهبر این گروه که هفته پیش در امارات متحده عرب زندانی شده بود، پس از رهایی از آن جا به کابل منتقل شد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که آمدن ملا معتصم آغا جان به کابل کار خلاف نیست، ولی در مورد اول باید به برخی ملاحظات توجه کرد. طالبان گروهی نیستند که از خودشان اراده‎ای برای انجام مذاکرات صلح با دولت افغانستان داشته باشند. آنها از سوی پاکستان کنترل می‎شوند و از همین روهمه تلاش‎هایی که تا حال در این زمینه صورت گرفته است به نتایجی نرسیده و ناکام باقی مانده است.

این روزنامه نوشت که درکابل چند چهره بارز گروه طالبان مثل عبدالحکیم مجاهد، مولوی متوکل و عبدالسلام ضعیف حضور دارند و طوری که مردم ما دیده‎اند آنها تا حال برای روند صلح در کشور کاری را انجام نداده‎اند، زیرا آن‎ها دیگر مهره‎های سوخته‎اند و طالبان نیز دیگر به آن‎ها اعتمادی ندارند.

آرمان ملی ادعا کرده که ملا معتصم آغاجان مدت‎ها است از سوی طالبان رد شده است و نگرانی مردم از هزینه‎ای پول‎های گزاف برای کشانیدن این مهره‌های سوخته برای داعیه صلح افغانستان است که همه به هدر رفته‎اند.

قطع آخرین امید از مهره‌های سوخته طالبان

۸صبح نیز نوشت، در حالی‌که ذهن همه مصروف انتخابات و نتایج حاصل از آن است، گم شدن ملا معتصم در شهر دبی، پایتخت امارات، برای خود داستان و خبری شد. او پس از ورود به کابل به یک محل نامعلوم منتقل شده‌است. دولت افغانستان امنیت این مقام سابق طالبان را در کابل تامین می‌کند و گفته که او آزاد است به هر جا دلش می‌خواهد سفر کند.

این روزنامه افزود که بازداشت آغاجان در دبی برای حکومت کابل آشکار ‌ساخت که امارات به‌عنوان یکی از کشورهای بانفوذ عربی، چیزی به نام فعالیت‌های صلح‌طلبانه از این چهره برجسته و سابق طالب را قبول ندارد. در حقیقت، امارات با این کار نهایت نارضایتی خود را به نمایش گذاشت.

۸صبح نوشت،جلوگیری امارات از کار آغاجان به‌معنای عدم حمایت این کشور از روند مصالحه میان حکومت و گروه طالبان است. حکومت از راه‌های گوناگون تلاش می‌ورزد که چهره‌های مختلف این گروه را به‌سوی گفتگوهای صلح جلب کرده و در نهایت به دلیل دو دستگی‌ها و گرایش سیاسی آقای کرزی نه موفقیتی در تماس با طالبان به‌دست آورده و نه حکومت‌های با نفوذ منطقه از این روند حمایت می‌کنند.

انتظار از آمدن ملا معتصم آغا جان

ویسا نیز درباره معتصم نوشت که انتظار مردم افغانستان این است که گفتگوی صلح میان دولت و مخالفان باید از یک جایی آغاز شود و تاکنون هرچه در این زمینه گفته شده فقط در حد گفتار بوده است. مردم انتظار دارند که این روند، صورت عملی به خود بگیرد.

این روزنامه افزوده که با آمدن این عضو گروه طالبان به کابل باید منتظر شد و دید که چه گره کور از روند صلح میان افغانستان و گروه طالبان گشوده خواهد شد.

ویسا تاکید کرده که معتصم آغا جان یکی از افراد نزدیک به گروه طالبان است که بعد از سقوط گروه حکومت طالبان، روابط خود را با ملا محمد عمر رهبر این گروه حفظ کرده است.

مطالب مرتبط