معاون وزیر فوائد عامه افغانستان آزاد شد

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption آقای وحید شب گذشته در ولایت کاپیسا در شمال کابل از چنگ ربایندگان آزاد شد

احمد شاه وحید، معاون وزارت فوائد عامه افغانستان که حدود ۱۰ روز قبل توسط افراد مسلح ناشناس ربوده شده بود، شام دیروز در ولایت کاپیسا در شمال کابل از بند ربایندگان آزاد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت که ربایندگان شب گذشته در دام گشت نیروهای پلیس این کشور در ولایت کاپیسا افتادند.

او افزود که پلیس، پیش از این در کابل نیز عملیات‌هایی را برای رهایی آقای وحید انجام داده بود، ولی اطلاعاتی وجود داشت که او به ولایت کاپیسا منتقل شده است.

آقای صدیقی افزود که ربایندگان تلاش داشتند که معاون وزیر فوائد عامه را به مناطق ناامن منتقل کنند که نیروهای امنیتی کنترل کمتری بر این مناطق دارند.

ربایندگان، معاون حفظ و مراقبت زیربناهای ترانسپورتی وزارت فوائد عامه را صبح روز سه‌شنبه، ٢٦ حمل/فروردین و هنگامی که عازم محل کارش بود، از نزدیک خانه‌اش ربوده بودند.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل نیز در نشست خبری امروز، از نیروهای تحت امر خود قدردانی کرد.

آقای ظاهر گفت که این نیروها در جریان چند عملیاتی که منجر به رهایی این مقام دولت افغانستان شد، حرفه‌ای و صادقانه عمل کردند.

او با اشاره به اینکه ۲۴ نفر در رابطه با این آدم‌ربایی بازداشت شده، گفت:" من از نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به دلیل برخورد غیر جدی با مجرمان انتقاد دارم."

آقای ظاهر تاکید کرد که "نیروهای پلیس جان خود و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازند و مجرمان را بازداشت می‌کنند ولی نهادهای قضایی و عدلی تعدادی از آنها را یا رها می‌کنند و یا اینکه مجازات درخور اعمال این افراد جنایت‌کار برای آنان در نظر نمی‌گیرند."

هرچند هنوز هویت و انگیزه ربایندگان آقای وحید مشخص نشده است اما آقای صدیقی در نشست خبری امروز گفت که احتمال دارد این افراد با گروه‌های تبهکاری که تعدادی از رهبران آنها در زندان هستند، ارتباط داشته باشند و آقای وحید را با هدف درخواست برای آزادی رهبران خود، ربوده باشند.

آقای صدیقی گفت که بررسی‌ها در رابطه با این پرونده ادامه دارد و ارائه هرگونه اطلاعاتی در مورد ربایندگان می‌تواند به این روند آسیب برساند.

هم‌زمان حشمت الله ستانکزی، سخن‌گوی فرماندهی پلیس کابل در صفحه رسمی خود در شبکه فیس بوک نوشته فردی که این آدم‌ربایی را طراحی کرده بود، چند بار توسط پلیس بازداشت ولی توسط نهادهای عدلی و قضایی رها شده بود.

آقای وحید در منطقه خیرخانه که از محلات پرجمعیت در شمال شهر کابل است، زندگی می‌کند.

خیرخانه از مناطقی است که ساختمان‌های مجلل، تالارهای عروسی و مراکز خرید در آنجا بیشتر از دیگر نقاط شهر کابل به چشم می‌خورد.

در چنین محله‌هایی معمولا تدابیر امنیتی گسترده‌تری به اجرا در می‌آید و حضور پلیس مسلح، ماموران امنیتی و ایستگاه‌های بازرسی در خیابان‌ها و کوچه‌های اصلی این منطقه همواره بیشتر است.

مطالب مرتبط