سیل جان دست‌کم ۵۴ نفر را در شمال و غرب افغانستان گرفت

Image caption از سال ۱۹۷۰ الی ۲۰۱۲ میلادی فقط جاری شدن سیل در حدود ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور صدمه زده‌است

مقامات محلی در ولایتهای جوزجان در شمال و بادغیس در غرب افغانستان تایید کردند که جاری شدن سیل در این دو ولایت جان ۴۶ نفر را در ولایت جوزجان و ۸ نفر را در ولایت بادغیس گرفته است.

صبح روز جمعه، ٥ ثور/اردیبهشت فرمانده پلیس ولایت جوزجان مرگ دست کم ۲۸ نفر را تایید کرده بود، ولی بایمراد قوینلی، والی ولایت جوزجان به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون ۴۶ نفر در این حادثه جان خود را از دست داده اند.

مصعب حامدی رئیس اداره مبارزه با حوادث ولایت بادغیس نیز به بی‌بی‌سی گفت که جاری شدن سیل در شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس باعث کشته شدن دست کم ۸ نفر شده و ۲۰۰ مغازه را نیز تخریب کرده است.

فقیرخان جوزجانی، فرمانده پلیس ولایت جوزجان در شمال افغانستان صبح امروز اعلام کرده بود که به دلیل جاری شدن سیل در این ولایت دست کم ۲۸ نفر کشته و ده‌ها خانه ویران شده است.

به گفته آقای جوزجانی، قربانیان این واقعه زنان، مردان و کودکان بوده‌اند.

این مقام محلی تاکید کرد که در زمان جاری شدن سیل بسیاری از مردم محل در خواب بودند و احتمال دارد که تلفات بیشتر از این باشد.

در همین حال نهادهای امدادرسان گفته اند که در هماهنگی با هم سعی دارند به قربانیان و خانواده های آسیب دیده کمک های فوری برسانند.

زبیده اکبر سخنگوی دفتر حمایت از کودکان "Save the Children"، به بی‌بی‌سی گفت که تعداد قربانیان این سیلاب ها نسبت به آن چه توسط مقام های محلی اعلام شده، بیشتر است و آمار شان نشان می دهد که بیش از صد نفر جان خود را از دست داده اند.

خانم اکبر گفت که این موسسه با تعدادی از نهادهای بشردوستانه هماهنگی کرده اند و آماده اند که به پنج هزار نفر چادر و مواد خوراکی توزیع کنند. آمار این موسسه نشان می دهد که در کنار ولایت جوزجان ۳۰۰ خانواده نیز در فاریاب متاثر شده اند.

با این حال فرمانده پلیس جوزجان گفته است که طوفان شدید و بارش سنگین باران از ساعت ۸ دیشب آغاز شد و تا ۴ صبح امروز ادامه داشت و علاوه بر تلفات جانی، خسارات وسیعی هم برجای گذاشته است.

فقیرخان جوزجانی گفت که بیشترین خسارات جانی و مالی به ساکنان دو ولسوالی قوش تپه و درز آب این ولایت وارد شده و در ولسوالی خواجه دو کوه نیز مردم پنج روستا در محاصره سیل قرار دارند.

او گفت که جریان این واقعه را با محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهور و رئیس کمیته ملی اضطراری افغانستان در میان گذاشته وخواستار ارسال کمک هوایی برای نجات افراد گرفتار در سیلاب شده است.

افغانستان یکی از کشورهای مستعد برای وقوع حوادث طبیعی است.

زلزله، سیل، رانش زمین، برف‌کوچ (بهمن)، طوفان، زمستانهای سرد، تابستانهای خشک و خشکسالی هر ساله باعث خسارت‌های زیادی در این کشور می‌شود.

براساس اعلام نهادهای دولتی افغانستان از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ میلادی فقط جاری شدن سیل در حدود ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور صدمه زده‌است.

آمار نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۸۳ مورد حادثه طبیعی در ۱۹۵ ولسوالی این کشور رخ داد که باعث مرگ ۴۷۸ نفر و خسارات مالی گسترده شد.

مطالب مرتبط