روزنامه‌های کابل: شنبه، ششم ثور

حق نشر عکس rassana newspaper
Image caption عکس و تیتر روزنامه رسانه

اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و جاری شدن سیلاب در ولایتهای شمالی افغانستان، مطالب اصلی روزنامه‌های روز شنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه ۸صبح درباره جاری شدن سیلاب در افغانستان نوشت که مردم ولایت‌های جوزجان، غور و بادغیس آسیب فراوان دیده‌اند. روستاها و کلبه‌های گلین مردم، طعمه خشم طبیعت شدند و سیلاب‌زدگان، به کمک‌های فوری نیاز دارند. تصاویری که از این سیلاب‌زدگان در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون پخش شده، نشان می‌دهد که آنان در وضعیتی بدی به‌سر می‌برند.

نویسنده این روزنامه انتقاد کرده که فاجعه سیلاب در ولایت‌های جوزجان، غور و بادغیس، خبر اول رسانه‌های کشور نیست و مقامات نیز در حال چانه زنی درباره نتایج انتخابات هستند.

۸صبح تاکید کرده که بسیار ضروری است که به سیلاب‌زدگان توجه شود. رسانه‌ها، حکومت، شورای ملی و مقام‌های محلی نباید مسئولیت‌های خود را فراموش کنند. باید هرچه زودتر عملیات نجات و کمک‌رسانی در آن مناطق به راه افتد.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشت که اداره مبارزه با حوادث و دیگر سازمان‌های دولتی باید خواستار کمک‌های جهانی شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم مجبور شدند تا برای فرار از سیل به بر بام خانه ها پنها بگیرند

این روزنامه تاکید کرده که ولایت‌های شمالی افغانستان در فصل بهار از ناحیه سیلاب آسیب‌پذیرند. در مواردی این سیلاب‌ها قابل پیش‌گیری است، اما متاسفانه مقام‌های محلی و مرکزی و مراجع رسمی مربوطه هیج نوع ابتکاری برای جلوگیری از آب‌خیزی نداشته‌اند. برخی از پروژه‌های پرمصرف و کم‌بازده شماری از موسسات خیریه غیردولتی هم، پیامدهای اجتماعی بدی را دی پی داشته است.

روزنامه سروش ملت نیز نوشت که مردم افغانستان در برابر حوادث طبیعی خصوصا سرما، برف باری و سیلاب به شدت آسیب پذیر هستند. نبود تاسیسات محافظتی در برابر سیلاب و عدم وجود راهای مواصلاتی در مناطق کوهستانی و دور افتاده افغانستان، میزان آسیب پذیری مردم را در برابر بروز حوادث طبیعی افزایش می‌دهد.

سرمقاله نویس این روزنامه مدعی شده که دولت همواره پس از بروز فاجعه و وارد عمل می‌شود و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با حوادث طبیعی انجام نمی‌دهد که دلیل اصلی بروز تلفات انسانی و خسارت مالی زیاد، نیز همین است.

سروش ملت افزوده که اقدامات دولت منحصر به توزیع مواد غذایی، لباس و اعزام نیروهای انسانی برای نجات افراد صدمه دیده است. این نوع اقدام حرکت اضطراری بوده و باید در طولانی مدت برای جلوگیری از وقوع حوادث طبیعی اقدامات لازم انجام دهد.

این روزنامه افزوده که حوادث طبیعی هم قابل مدیریت است و می‌شود حداقل دامنه این خسارت مالی و آسیب‌های انسانی را کاهش داد. ولی در افغانستان استراتیژی ملی و بنیادی برای مدیریت بحران و یا جلوگیری از بروز فاجعه نیز در نظر گرفته نشده است.

روزنامه جامعه بازنیز نوشت که تصاویر نشان می‌دهد که زمین را آب فرا گرفته، قریه‌ها در آب غطه‌ور‌اند، و مردم آن‌هایی که توانایی داشته‌اند تنها توانسته‌اند خود را به ناحیۀ امن برسانند. بر اثر جاری‌شدن سیل ده‌ها خانه، زمین‌های زراعتی خراب، مواشی(دام) و وسایل خانواده‌ها را آب برده یا زیر گِل‌و‌لای دفن کرده است.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که بعد از وقوع چنین رویدادهای طبیعی به آسیب‌دیدگان کمک‌های فوری و عاجل صورت نگرفته و بخش بزرگی از هزینه‌هایی که مردم متقبل شده‌اند، ناشی از غفلت و سهل‌انگاری مسئولان و نهادهای ذی‌ربط بوده است.

به نوشته جامعه‌باز درافغانستان معمولا امداد و نجات صورت نمی‌گیرد یا همیشه با تأخیر زمانی بسیار زیاد انجام می‌شود. بنابراین، کمک‌های اولیه‌ای مثل ‌دارو، لباس و آب آشامدنی، یا به آسب دیدگان نمی‌رسد یا در مراحل مختلف مناسبات اداری پیچیده؛ این کمک فاسد، گم و حیف‌و‌ میل می‌شود.

این روزنامه تاکیدکرده که هیچ توجیهی برای کم‌کاری دولت در چنین مسایل پذیرفتنی نیست. کسانی که قربانی این حوادث شده و جان داده‌اند، اتباع این سرزمین‌اند؛ یعنی تا آن‌جایی که قانون حکم کرده، مردم به دولت مالیات پرداخت می‌کنند و در مقابل انتظار می‌رود، دولت نیز به شهروندان خدمات ارائه کند.

حق نشر عکس
Image caption جاری شدن سیلاب باعث کشته شدن دها نفر در ولایت‌های شمالی افغانستان شد

مردم منتظرند

روزنامه دولتی انیس نوشت، مردم از ۱۶ حمل/ فروردین تاکنون برای شنیدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری منتظر هستند تا بدانند که گزینش اغلب شهروندان کشور برای زعیم ملی آینده شان چه کسی خواهد بود.

سرمقاله نویس انیس افزده که مردم خواستار دموکراسی و مردم سالاری است و از کمیسیونهای انتخابات آرزو دارند تا وظایف خود را با توجه به شرایط حساس کنونی به درستی انجام دهد.

به نظر نویسنده این روزنامه اکنون تمام امور لشکری و کشوری به موضوع انتخابات گره خورده است.

انیس افزوده که کمیسیون‌های انتخابات باید کار را طوری به انجام برساند که از یک‌سو به آرای واقعی ملت احترام گذاشته شود و از جانب دیگر حکومت مشروع و پاسخگو به ملت را بار آورد.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به اعلام نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نوشت که به نظر می‌رسد هیج یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نتوانسته‌اند که ۱+۵۰ درصد آرا را بدست آورد و انتظار می‌رود که انتخابات به دور دوم کشانده شود.

این روزنامه افزوده است که ائتلاف نامزدهای که در دور اول با هم رقابت کردند با یکی از دو نامزدی که به دور دوم راه می‌یابند می‌تواند برگ برنده‌ای برای آن نامزد به حساب آید و موفقیت نامزد مورد حمایت را نیز افزایش دهد.

نویسنده این روزنامه افزود که انتخابات چه در دور اول و یا دور دوم جایگاه مردم را متبارز ساخت و نشان داد که تعیین کننده اصلی در رقم زدن نتیجه انتخابات مردم است. تلاش افراد که دارایی نفوذ وقدرت هستند اگر با اعتماد مردم همراه شود می‌تواند سبب پیروزی دولت مردان شود، ولی اگر این تلاشها با حمایت مردم همراه نشود نمی‌تواند زمینه ساز پیروزی هیج فردی گردد.

مطالب مرتبط