'بررسی شکایات انتخاباتی علنی خواهد بود'

حق نشر عکس IECC
Image caption ستار سعادت رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید شکایات انتخاباتی در حضور نمایندگان نامزدها و رسانه‌ها بررسی خواهد شد

در حالی که هردو نامزد پیشتاز انتخابات افغانستان از اعلام نتایج ابتدایی ناراضی اند، مقام‌های کمیسیون انتخابات می‌گویند بررسی شکایت های انتخابات شفاف و منصفانه خواهد بود.

براساس نتایج ابتدایی، عبدالله عبدالله، 44.9 درصد و اشرف غنی احمدزی 31.5 درصد آراء را از آن خود کرده است.

ستار سعاد رئیس کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، می‌گوید بررسی این شکایت ها در حضور نمایندگان نامزدها، نمایندگان جامعه مدنی و رسانه ها انجام خواهد شد.

آقای سعادت که لحظاتی پس از اعلام نتایج ابتدایی با تلویزیون طلوع صحبت می کرد گفت، تا کنون ۲ هزار ۱۳۳ مورد شکایت به این کمیسیون رسیده است.

به گفته آقای سعادت ۴۸ مورد از این شکایت ها در دفاتر محلی کمیسیون رسیدگی به شکایات بررسی شده و در مواردی هم این بررسی ها پذیرفته نشده نامزدان خواهان استیناف/تجدید نظر شده اند.

رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از جمله در مورد حدود صدهزار رای که در ولایت هرات باطل اعلام شد، گفت نامزدان خواهان تجدید نظر هستند و این مورد نیز در کابل دوباره بررسی خواهد شد. اما به گفته آقای سعادت فعلا ۱۰۰ هزار رای که در هرات باطل اعلام شده بود، شامل نتایج ارای اولیه که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده هست.

ستار سعادت گفت، از شکایت هایی که کمیسیون بررسی شکایات رسیده، حدود ۹۰۰ مورد آن شکایت هایی است که اگر ثابت شود، سبب ابطال آراء خواهد شد.

بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، حالا نوبت کمیسیون بررسی شکایت انتخاباتی است که شکایت ها در مورد تقلب را بررسی کرده و حرف نهایی در مورد انتخابات را بزند.

این کمیسیون برای بررسی این شکایات، ۲۰ روز وقت دارد.

اگر کمیسیون انتخابات نیز تائید کند که هیج یک از نامزدان نتوانسته اند بیش از 50 درصد آراء را از آن خود کرده است. انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

مطالب مرتبط