نارضایی نامزدان پیشتاز از نتایج ابتدایی انتخابات

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای محقق گفت اگر به درستی به شکایت‌های ما رسیدگی شود، در دور اول ما برنده هستیم و نیاز به برگزاری دور دوم انتخابات نیست

ستادهای انتخابات عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به ترتیب بیشترین آرای انتخابات را به‌دست آورده‌اند، گفته‌‌اند از اعلام نتایج ابتدایی توسط کمیسیون انتخابات و عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان ناراضی هستند.

محمد محقق، معاون عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت:"ما دعوای خود را در چارچوب قانون شروع می‌کنیم و از آرای مردم افغانستان دفاع خواهیم کرد. ارزیابی ما نشان می‌دهد که بخشی از آرای ما در هرات، کابل و غزنی قرنطین یا باطل شده و ما این را مهندسی انتخابات می‌دانیم."

آقای محقق افزود:" اگر به درستی به شکایت‌های ما رسیدگی شود، در دور اول ما برنده هستیم و نیاز به برگزاری دور دوم انتخابات نیست."

Image caption آقای فاروقی گفت که آرای اعلام شده، آرا مشکوک است و کمیسیون انتخابات کار خود را به درستی انجام نداده است

از سوی دیگر حمیدالله فاروقی از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی به بی‌بی‌سی گفت:"متاسفانه این آرا که اعلام شده، آرا مشکوک است و کمیسیون‌ها به تقلب گسترده که در انتخابات صورت گرفته، رسیدگی نکرده‌اند. کمیسیون کماکان رای فاسد، رای غلط، رای تقلبی و جعلی را وارد سیستم کرده‌است."

آقای فاروقی افزود که "اگر در ۲۰ روز آینده که وقت قانونی برای رسیدگی به شکایت‌ها و تقلبات انتخاباتی است، کمیسیون شکایات به صورت شفاف و قانونی به شکایت‌ها رسیدگی کند و در آن صورت نیز نتیجه انتخابات رفتن به دور دوم باشد، تیم تحول و تداوم آماده رفتن به دور دوم انتخابات خواهد بود."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز نتیجه ابتدایی کل آرا انتخابات ریاست جمهوری ۱۶ حمل/فروردین را اعلام کرد که براساس آن هیچ یک از نامزدان نتوانسته‌اند بیشتر از ۵۰ درصد آرا را بدست آورند و در صورتی که این نتیجه از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز تایید شود، انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

کمیسیون شکایات انتخاباتی ۲۰ روز وقت دارد تا به بیشتر از ۲ هزار مورد شکایت رسیدگی کند. از این میان ۹۰۰ مورد آن شکایاتی است که اگر ثابت شود، منجر به ابطال آرا می‌شود.