مواضع متفاوت دو نامزد پیشتاز درباره نتایج انتخابات افغانستان

Image caption هر دو نامزد پیشتاز تشکیل ائتلاف سیاسی برای تشکیل دولت آینده را رد کردند

عبدالله عبدالله، نامزد پیشتاز انتخابات افغانستان گفته‌است که رفتن انتخابات به دور دوم پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات معلوم خواهد شد؛ در حالیکه اشرف غنی احمدزی، دیگر نامزد پیشتاز انتخابات افغانستان آقای عبدالله را برای شرکت در دور دوم انتخابات به رقابت فراخوانده است.

براساس نتایج مقدماتی انتخابات که عصر دیروز (شنبه، ۶ ثور/اردیبهشت) از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، آقای عبدالله ۴۴.۹ درصد و آقای احمدزی ۳۱.۵ درصد رای به دست آورده و رئیس کمیسیون انتخابات برگزاری دور دوم انتخابات را محتمل دانست.

ولی آقای عبدالله امروز در یک نشست خبری گفت: "با بررسی‌هایی که ما داریم، با اسنادی که در اختیار ما هست، برندگی تیم ما معلوم است، در هر حالتی و در هر شرایطی. اما چه باید شود؟ هنوز بررسی بخش از آرا صورت نگرفته و کارهایی زیادی [هست] که هنوز صورت نگرفته است."

او افزود: "امروز هیچ کسی نمی‌تواند ادعا کند که انتخابات به دور دوم رفته یا می‌رود، چون هنوز بخشی از کار باقی مانده است. مسئله رفتن به دور دوم انتخابات بعد از اعلام نتایج نهایی مطرح خواهد شد. فعلاً ما خواستار رسیدگی به شکایات هستیم. وقتی که آرای باطل و اضافی حذف شود، ضرورتی به رفتن به دور دوم پیدا نمی‌شود."

وزیر خارجه پیشین افغانستان در مورد نتایج مقدماتی انتخابات گفت: "نتیجه‌ای که در اثر یک پروسه شفاف و قانونمند باشد، مورد قبول ما است. ما خواستار تامین شفافیت و قانونیت کامل در بقیه مراحل پروسه شمارش آرا و رسیدگی به شکایات هستیم."

اما آقای احمدزی در یک نشست مشابه دیگر با ذکر این که نتایج مقدماتی نشان می‌دهد که دور اول انتخابات "برنده ندارد"، گفت که "تاکید براین که انتخابات در دور اول برنده دارد، زیر پاگذاشتن قانون است."

به باور وزیر پیشین مالیه/دارایی، "ایجاد شک و تردید" در مورد رفتن انتخابات به دور دوم، "مصالح ملی افغانستان را زیر سوال می‌برد". او افزود که رفتن انتخابات به دور دوم حتمی است و نباید از آن هراسی داشت.

آقای احمدزی با ابراز آمادگی برای شرکت در دور انتخابات، گفت: "اگر دور اول آغاز یک صفحه نو بود، دور دوم انتخابات یک گام بلند در جهت بلوغ دموکراسی نوپای ما خواهد بود. دور دوم فرصت جدیدی برای تحکیم وحدت ملی ما است."

آقای احمدزی آقای عبدالله را به رقابت در دور دوم دعوت کرد و افزود: "امید داریم که تیم جناب دکتر عبدالله با [مواضع] مشخص در محضر ملت با ما وارد یک مباحثه سراسری شود. از ملت نجیب افغانستان تقاضای من این است که [در دور دوم انتخابات] مشارکت کنند."

حق نشر عکس IEC
Image caption سی و شش درصد رای دهندگان در انتخابات شانزدهم حمل زنان بودند

پیشتر برخی از آگاهان گفته بودند که گفت‌وگوهای پشت پرده برای تشکیل ائتلاف سیاسی با هدف جلوگیری از برگزاری دور دوم انتخابات در جریان است، اما آقای احمدزی تاکید کرد که هیچ نوع "معامله‌ای" نباید صورت گیرد و دور دوم انتخابات باید برگزار شود.

هر دو نامزد پیشتاز اما تشکیل ائتلاف سیاسی برای تشکیل دولت آینده را رد کردند. آقای احمدزی با موضع تندتری در این مورد گفت که هیچ قدرتی نیست که ایجاد ائتلاف سیاسی را بر او "تحمیل" کند، اما آقای عبدالله گفت که ایجاد ائتلاف مطرح نیست، اما برای تامین وحدت ملی، با همه نامزدها و دیگر بازیگران سیاسی ارتباط دارد.

هم آقای عبدالله و هم آقای احمدزی نسبت به کارکردهای کمیسیون مستقل انتخابات و همچنین کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی انتقاد کردند. هر دو نامزد گفتند که باید آرای "پاک" از آرای "ناپاک" جدا شود.

آقای عبدالله انتقادهای بیشتری را در این مورد مطرح کرد و افزود که هر دو نهاد انتخاباتی به اعتراض‌های او در مورد تخلفات و تقلب‌های انتخاباتی پاسخ روشنی نداده‌اند.

ولی نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک نشست خبری دیگر از تعیین یک مهلت ۲۴ ساعته برای ثبت شکایات نسبت به نتایج مقدماتی خبر داد، اما افزود که هنوز هیچ شکایتی در این مورد ثبت نشده است.

به گفته آقای محسنی این مهلت از زمان اعلام نتایج اولیه در ساعت هفت دیشب تا شامگاه امروز در نظر گرفته شد، ولی آقای عبدالله گفت که هنوز نتایج مقدماتی روی وبسایت کمیسیون مستقل انتخابات قرار نگرفته و به همین دلیل جزئیات این نتایج مشخص نیست.

نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کرد که این مهلت باید پس از درج نتایج مقدماتی در وبسایت کمیسیون مستقل انتخابات و برای سه روز در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط