برنامه جدید دولت افغانستان برای کودکان بازمانده از جنگ

حق نشر عکس AP
Image caption بیش از یک میلیون کودک در افغانستان مشغول کارهای سنگین اند

حکومت افغانستان برنامه تازه‌ای را برای آموزش کودکان آسیب پذیر و کارگر ارائه کرده است.

وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرده که تصمیم دارد زمینه آموزش و پرورش را برای سه هزار کودکی که مشغول کارهای سنگین هستند، فراهم کند. این برنامه شامل ایجاد پرورشگاه‌ها و کودکستان‌ها برای کودکان آسیب پذیر است.

واصل نور مهمند، معاون وزارت کار افغانستان در نشست خبری در کابل گفته که این برنامه در هماهنگی با شانزده نهاد دولتی و خصوصی اجرا خواهد شد.

آقای مهمند همچنین گفت که این برنامه با هزینه ۱۵۰ میلیون افغانی معادل ۲.۶ میلیون دلار آمریکایی در یک سال آینده تطبیق خواهد شد.

قرار است در این مراکز کودکانی نگهداری و شامل برنامه های آموزشی شوند که خانواده های شان در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان متضرر شده اند.

این برنامه همزمان با سالروز دو رویداد تاریخی هفتم ثور ۱۳۵۷ (کودتای حزب دموکراتیک خلق افغانستان علیه داوود خان) و هشتم ثور ۱۳۷۱ (پیروزی مجاهدین) اعلام شده است.

سال ها جنگ، میلیون ها کشته و آواره از پیامدهای این رویدادها به شمار می‌روند. در حال حاضر میلیون‌ها شهروند افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان آواره اند و برآوردهای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌دهد که وضعیت تعداد زیادی از میلیون‌ها افغانی‌که به کشور بازگشت کرده‌اند هم قابل نگرانی است.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان، افغانستان بیش از ۲۹۷ هزار بی‌جا شده داخلی دارد که وضعیت این جمعیت قابل نگرانی است.

وزارت کار می‌گوید که برنامه در شهرهای کابل، ننگرهار، سمنگان، بامیان و غزنی راه اندازی می‌شود که در نتیجه آن ده کودکستان، سه پرورشگاه و سه مرکز آموزشی ساخته خواهد شد و در اختیار کودکانی قرار خواهد گرفت که توان پرداخت هزینه آموزش و پرورش را ندارند.

آقای مهمند گفت: "بخش خصوصی و دولتی دست به دست هم داده که با هماهنگی و همکاری یکدیگر بتوانیم مشکلات افراد جامعه کشور را حل بسازیم."

افغانستان به ۵۵ کودکستان و ۴۳ پرورشگاه غیردولتی مجوز فعالیت داده که بیش از یازده هزار کودک را تحت پوشش قرار می‌دهند.

آمار سه سال پیش وزارت کار و امور اجتماعی نشان می‌دهد که یک میلیون و سه صد هزار کودک در افغانستان مشغول کارهای سنگین هستند. بر این اساس افغانستان از کشورهایی به شمار می‌‎رود که زنان و کودکان آن آسیب پذیر اند و در جریان جنگ های داخلی صدمات سنگینی را تحمل کرده اند.

مطالب مرتبط