روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۷ ثور

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات شانزدهم حمل و سالروز رویدادهای هفتم ثور (کودتای حزب دموکراتیک خلق افغانستان) و هشتم ثور (پیروزی مجاهدین) تیتر روزنامه های امروز چاپ کابل است. بسیاری از روزنامه ها سرمقاله‌های خود را به رویدادهای انتخاباتی و پیامدهای نتایج ابتدایی این انتخابات اختصاص داده‌اند.

برخی از روزنامه های دولتی و خصوصی هم به رویدادهای طبیعی در برخی از ولایت‌های شمالی و ولایت بادغیس در غرب پرداخته اند که بیش از صد قربانی داشت.

روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج ابتدایی انتخابات شانزدهم حمل را اعلام کرد که هیچ یک از نامزدان نتوانستند اکثریت آرا را برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری به دست بیاورند.

در این انتخابات دو نامزد پیشتاز عبدالله عبدالله با ۴۴.۹ درصد آرا و اشرف غنی احمدزی با ۳۱.۵ درصد پشت سر هم قرار گرفتند و چون هیچ یک نتوانستند پنجاه درصد به اضافه یک رای جمع کنند، پیروز نشدند و بر می آید که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از اعلام نتایج نهایی در بیست و چهارم ثور/اردیبهشت به دور دوم برود.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود، رهبری کمیسیون مستقل انتخابات را مورد سوال قرار داده و گفته که مسئولان این نهاد در برگزاری انتخابات بی‌طرف نبودند. نویسنده روزنامه دست‌های بیرونی را هم در مهندسی انتخابات دخیل دانسته است.

اما کار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از سوی شماری از نهادهای ناظر از جمله دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل ستایش شده و شفاف خوانده شده است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله‌اش، نوشته هرچند این که انتخابات به دور دوم خواهد رفت یا نه؛ پس از اعلام نتایج نهایی روشن می‌شود اما برگزاری دور دوم انتخابات در افغانستان "با چالش های مهمی" روبه‌رو است.

به نظر روزنامه افغانستان، تا اعلام نتایج نهایی سه احتمال می تواند به عنوان پیامدهای برگزاری این انتخابات و بی نتیجه ماندن نامزدان مطرح شود. این که نامزدان نتایج انتخابات و فیصله‌های کمیسیون های انتخاباتی را نپذیرند و افغانستان دچار بحران سیاسی شود، یا که یکی از نامزدان پیشتاز که "به پیروزی خود در دور دوم امیدوار نیست" از نامزدی انصراف دهد و راه را برای نامزد دیگر باز کند.

و به نظر افغانستان در نهایت این که نامزدان پیشتاز به تشکیل یک حکومت شبه ائتلافی توافق کنند و انتخابات برگزار نشود.

روزنامه جامعه‌باز، در سرمقاله‌ای انتخابات و سالروز رویدادهای هفتم و هشتم ثور را زیر یک عنوان به بررسی گرفته و نوشته که اعلام نتایج ابتدایی دور سوم انتخابات ریاست جمهوری با سالروز هفتم و هشتم ثور همزمان شده است.

سرمقاله نویس جامعه‌باز با اشاره با ابعاد رویدادهای هفتم و هشتم ثور نوشته است: "با چنین پس‌منظر تاریخی، انتخابات برای جامعه افغانستان، معنای فراتر از گزینش رهبری قدرت سیاسی پیدا می‌کند."

جامعه‌باز نوشته که در حال حاضر که انتخابات به احتمال زیاد به دور دوم خواهد رفت، مخاطرات زیادی این انتخابات را تهدید می‌کند. احتمال ایجاد "شکاف‌های اجتماعی" در صورتی که مبارزات انتخاباتی از این پس در بستر عقلانی هدایت نشود و قرار گرفتن نیروهای امنیتی در معرض آزمونی دشوار.

روزنامه ماندگار از نشریات منتقد دولت هم در مطلب اصلی صفحه اول خود در مورد اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری نوشته است. نویسنده ماندگار، بیشتر محلات و مراکزی رای‌گیری‌ای را که در آن ها صندوق گذاشته نشده و یا آرای این محلات و مراکز قرنطینه و به بازشماری رفت، برجسته کرده است.

به نظر نویسنده ماندگار، انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل با "مهندسی ماهرانه" برگزار شده و افرادی در ترکیب کمیسیون مستقل انتخابات در کاهش و افزایش رای نامزدان این انتخابات دست داشتند.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود مدیریت وضعیت کنونی را آزمونی بزرگ برای سیاسیون افغان عنوان کرده و نوشته که در کنار این که مسئولان کمیسیون انتخابات باید پاسخ های فنی به پرسش های ستادهای انتخاباتی داشته باشند، نامزدان هم با حوصله مندی شکایت های خود را ثبت کنند و کمیسیون شکایت های انتخاباتی نیز به نامزدان ثابت کند که به تمام شکایت ها به طور تخصصی و حرفه‌ای رسیدگی می‌کند.

۸صبح، نقش سیاستمداران را در مدیریت وضعیت موجود مهم خوانده و گفته که حامد کرزی و همکارانش باید مردم را متقاعد کنند که در کار کمیسیون شکایت های انتخاباتی اعمال نفوذ نمی‌کنند.

سالروز دو روز تاریخی

بسیاری از روزنامه‌ها و هفته نامه‌های چاپ کابل هم به سالروز هفتم و هشتم ثور پرداخته اند و برابر شدن این سالروزها با اعلام نتایج ابتدایی انتخابات تا حدی موضوعات انتخاباتی را تحت شعاع قرار داد.

سی و پنج سال پیش از امروز کودتای هفتم ثور به رهبری حزب دموکراتیک خلق ثبت تاریخ افغانستان شد و بیست و یک سال پیش هم پیروزی مجاهدین و همه ساله روزنامه های چاپ کابل گزارش ها و تحلیل هایی را به این دو مناسبت منتشر می کنند.

روزنامه دولتی انیس، در سرمقاله اش زیر عنوان "هشتم ثور؛ پایان یک ابر قدرت" نوشته است که هفتم ثور فاجعه تاریخی و سرچشمه تمام بدبختی های چهار دهه گذشته است که زمینه تجاوز خارجی و ورود ارتش سرخ شوروی سابق به افغانستان را هموار کرد.

به نظر نویسنده انیس، هشتم ثور روز قیام های مردمی و خودجوش و پایان یک ابرقدرت است که به قیمت جان "میلیون‌ها شهید" و معلول شدن میلیون ها نفر دیگر به دست آمده است. تعریف روزنامه انیس از این دو رویداد تاریخی افغانستان "پیروزی حق بر باطل" است، گرچه هنوز هر دو رویداد تاریخی مخالفان و طرفداران سرسخت خود را دارند.

روزنامه محور، هر دو رویداد تاریخی را به ضرر افغانستان عنوان کرده است. در سرمقاله این روزنامه آمده که که در هفتم ثور سال ۱۳۵۷ احزاب خلق و پرچم به حمایت اتحاد جماهیر شوروی وقت علیه حکومت داوود خان کودتا کردند و حکومت را سرنگون کردند که نتیجه آن زمینه سازی تجاوز به خاک افغانستان و زیان های مالی و آواره شدن میلیون ها افغان است.

به نظر نویسنده محور، مردم افغانستان از هشتم ثور هم خیری ندیدند چون ابتدا هدف مجاهدین خیر مردم عنوان شده بود که به بدبختی مردم انجامید.

روزنامه ویسا در سرمقاله‌ای نوشته که رویداد کودتای کمونیستی هفتم ثور در ۳۶ سال گذشته سبب بدبختی مردم بوده است اما پیروزی مجاهدین در هشتم ثور، باعث افتخار مردم است.

اما روزنامه چراغ از زاویه دیگری به این دو رویداد تاریخی نگاه کرده و نوشته که "هفتم ثور، آغازی زشت برای حیات ملی بود، هشتم ثور انجام پر ماجرا و خونین آن شد."

روزنامه این دو روز را مقایسه کرده و نوشته که این دو رویداد هر کدام دلایل تبعات بدی اند که افغانستان همچنان درگیر آن است.

مطالب مرتبط