آموزش مربیان فوتبال افغانستان از سوی لیگ برتر انگلستان

دور دوم آموزش مربیان لیگ برتر فوتبال افغانستان از روز دوشنبه ۲۸ آوریل در شهر دوبی امارات متحده عربی آغاز شد. این کورس آموزشی از سوی اتحادیه فوتبال انگلستان، لیگ برتر فوتبال انگلستان و سفارت بریتانیا در کابل برای ۲۲ مربی راه اندازی شده‌است.

این کورس از سوی جز ویکس بازیکن سابق تیم فولام و رابیکا گرالیک یکی از اعضای فدراسیون فوتبال انگلستان زیر نام مهارت‌های برتر پیش برده می‌شود.

سال گذشته براساس تفاهم میان فدراسیون فوتبال افغانستان و فدراسیون فوتبال انگلستان، قرار بر آن شد که مربیان و داوران لیگ برتر فوتبال افغانستان توسط مدرسین فوتبال انگلستان آموزش داده شوند. بر اساس همین تفاهم‌نامه سال گذشته مرحله نخست این دوره آموزشی در دوبی راه اندازی شد و مرحله دوم این دوره آموزشی نیز از روز گذشته آغاز شد.

جز ویکس مدرس این کورس؛ از سابقه بازی خود در تیم فولام و لیگ برتر انگلستان گفت و همچنین از دوره‌های آموزشی که در کشورهای مختلف آفریقا، آسیا و خاورمیانه داشته است، یادآوری کرد. وی گفت که خوشحال است برای اولین بار به دوبی آمده است و بسیار زیاد خوشحال است که مربیان افغانستان را آموزش می‌دهد.

آقای ویکس گفت برنامه مهارت‌های برتر به‌دلیل نزدیکی فوتبال با مردم در کشورهای مختلف و بلند بردن ظرفیت فوتبال در کشورهای درجه سوم و درجه دوم جهان از نظر فوتبال، راه‌اندازی شده‌است. او گفت فوتبال بریتانیا این برنامه را چندین سال قبل آغاز کرده است و در آن مربیان کهنه‌کار، تجربه و دانش خود را در اختیار مربیان فوتبال این کشورها قرار می‌دهد.

برنامه مهارت‌های برتر در چهار مرحله انجام می‌شود و مربیان افغانستان تازه وارد مرحله دوم این برنامه شده اند.

مربیان حضور یافته در این برنامه شش روز به‌صورت عملی و نظری آموزش می‌بینند و در روز آخر این مربیان باید برنامه خاص برای تمرین کودکان داشته باشند.

در این برنامه مربیان از ولایات کابل، قندهار، قندوز، تخار، بلخ، هرات، ننگرهار و خوست حضور دارند.

مربیان تیم‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان - طوفان هریرود، شاهین آسمایی، موج‎های اباسین، سیمرغ البرز، موج‎های آمو، میوند اتلان و بازان سپین غر - نیز حضور دارند و برای رقابت سومین دوره لیگ برتر فوتبال افغانستان آمادگی می‌گیرند.

فروزان تجلی بازیکن تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان و یکی از مربیان جوان فوتبال بانوان افغانستان است. او در سال گذشته و در مرحله اول این برنامه آموزشی حضور داشت. خانم تجلی می‌گوید این برنامه روی پیشرفت آنها تاثیر خاص داشته است و توانسته است بانوان بیشتری را به فوتبال تشویق کند و حتی توانسته تعدادی از تیم‌های بانوان را ایجاد کرده و آنها را آموزش دهد.

رئیس خان زازی، مربی تازه تیم موج‌های اباسین است و از ولایت خوست در این برنامه معرفی شده است.

او بعد از پایان روز نخست این برنامه از معیاری شدن فوتبال و از تاکتیک‌های خاص برای تشویق کودکان به فوتبال یادآوری کرد. او می گوید که یقین دارد بعد از پایان این برنامه آموزشی او می تواند به راحتی روی پیشرفت فوتبال ولایت خوست و ولایات همجوار کار کند.

او همچنین تصمیم دارد بعد از رفتن به ولایت خوست تعدادی از مربیان جوان را آموزش داده و چیزهایی آموخته شده در این برنامه را با آنها شریک سازد.

قرار است از روز سه شنبه ۱۵ داور لیگ برتر فوتبال افغانستان نیز به این برنامه آموزشی بپیوندند و تحت آموزش مدرسین داوری فوتبال بریتانیا قرار گیرند. این نخستین بار است که برنامه آموزش داوران افغانستان برگزار می‌شود و برنامه آموزشی داوران تنها دارای یک مرحله است.

مطالب مرتبط