روزنامه‌های کابل:سه‌شنبه، ۹ ثور

حق نشر عکس the opensociety
Image caption تفسیر ممنوع، کارتن روز روزنامه جامعه باز

رفتن انتخابات به دور دوم و واکنشها درباره کارکردهای کمیسون‌های انتخابات افغانستان موضوع اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهند.

۸صبح نوشت که مردم به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی چشم‌ دوخته‌اند. کمیسیون شکایات انتخاباتی در این مقطع حساس تاریخ سیاسی کشور، ماموریت دشوار و تعیین‌کننده به‌دوش دارند. باید در مورد اختلاف‌های نامزدان به اعلام نتایج نخستین و رفتن و نرفتن انتخابات به دور دوم، داوری کند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که انتخابات و دمکراسی، بدیل ندارد. رای مردم، به‌عنوان داور نزاع قدرت، شناخته می‌شود. این اصل را قانون اساسی کشور به‌رسمیت شناخته است و مردم افغانستان هم با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای نشان دادند که از دمکراسی حمایت می‌کنند.

این روزنامه تاکید کرده که اعضای کلیدی کمیسیون شکایات انتخاباتی باید این وضعیت را درک کنند و کاری نکنند که مردم به دموکراسی و انتخابات بی‌باور شوند. همه به داوری کمیسیون شکایات انتخاباتی چشم دوخته‌اند؛ حلقاتی که افغانستان را شایسته دموکراسی نمی‌دانند نیز، ناظر داوری این کمیسیون‌‌اند.

۸صبح با اشاره به اینکه کمیسیون انتخابات افغانستان باید مستقل عمل کنند افزوده که مقام‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی برای این‌که اصل شفافیت رعایت شود، باید هر نوع تصمیم‌گیری و اقدام‌شان را به اطلاع عموم برسانند. پنهان‌کاری، بی‌اعتمادی بار می‌آورد و سبب تقویت بحران سیاسی می‌شود.

دور دوم و انتظارات بیش‌تر

روزنامه سخن جدید نیز نوشت که با رفتن انتخابات به دور دوم، رقابت‎ها نیز فشرده‎تر و سخت‏‌تر خواهد شد. از یک سو بحث ائتلاف‎ها و اتحادهای تیم‏های انتخاباتی و جبهه‎گیری‏های جدید مطرح خواهد بود و از طرف دیگر شاهد تلاش گسترده‎ و طاقت‎فرسای کاندیداها برای جلب آرای مردم افغانستان خواهیم بود.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشت:" دور دوم انتخابات تجربه‎ای تازه‎ برای دمکراسی نوپای افغانستان است و با توجه به محدودیت انتخاب و برگزیده شدن قطعی یک نفر از دو نامزد پیشتاز از حساسیت بالایی نیز برخوردار است و به همین دلیل مدیریت و اداره‌ا‏ی چنین روندی می‏‌تواند ما را به آینده‏‌های این سرزمین امیدوارکند."

سخن جدید افزوده که تجربه برگزاری انتخابات نشان می‌دهد که به نظر می‏‌رسد قدرت مدیریت و اداره‌ا‏ی روند انتخابات در تمامی ارگان‏های مسئول و حتی تیم‏‌های رقیب افزایش یافته وهمین موضوع، انتظارات را برای بهبود وضعیت در دور دوم بالا برده‌است.

این روزنامه افزوده که آن چه نگرانی‏ها را تداوم بخشیده، این است که سران و سیاستمداران نتوانند یا نخواهند که برای تعیین تکلیف انتخابات به رای مردم مراجعه نمایند. متاسفانه پتانسیل چنین روندی در کشور بسیار بالا است و اگر طیف‎های مختلفی که ساختار قدرت در کشور را می‎سازند، تن به روندهای دمکراتیک و تعریف شده ندهند، راه سختی پیش روی کشور قرار خواهند داد. در ضمن تضمینی وجود ندارد که اختلافات افزایش نیابد و بی‏‌ثباتی دامنگیر جامعه نشود.

تقلبهای انتخاباتی بعید نیست

روزنامه افغانستان نیز نوشت که تقلبهای انتخاباتی با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان و وضعیت خاص حاکم در کشوربعید به نظر نمی‌رسد و با توجه به تجارب گذشته امکان تکرار این روند در انتخابات کنونی نیز وجود دارد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که رفتن انتخابات به دور دوم می‌تواند جنجالهای خود را در پی‌داشته باشد. دونامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، اولی از کمبود اوراق رای در روز انتخابات افغانستان شکایت کرده و دوم نیز انتقاد دارد که رای سالم از رای تقلبی تاکنون جدا نشده است.

به نوشته افغانستان، اسرار عبدالله به نرفتن انتخابات به دور دوم و اطمینان اشرف غنی از اینکه انتخابات به دور دوم خواهد رفت اکنون نشان می‌دهد که افغانستان می‌تواند برای هرچیز آماده باشد. این امیدواری وجود دارد که نخبگان سیاسی بتوانند و بخواهند ازنشستن پای میز مذاکره کمال استفاده را ببرند.

دور دوم، شمشیر دودم

روزنامه جامعه باز نیز درسرمقاله خود نوشت که برگزاری دور دوم انتخابات بین دو تیم پیشتاز اجتناب‌ناپذیر است. با توجه به وضعیت خاصی که افغانستان دارد، در محافل سیاسی و عمومی، برگزاری دور دوم به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشت:" می‌توان در توصیف دور دوم انتخابات، از عنوان شمشیر دو دم استفاده کرد که در عین این‌که تهدید جدی به حساب می‌آید، می‌تواند فراهم‌کننده فرصت‌ خوبی نیز باشد. بررسی مشکلات پیش روی کشور در صورت برگزاری دور دوم انتخابات از یک‌سو، و ارزیابی فرصت‌هایی که دور دوم انتخابات می‌تواند برای کشور فراهم سازد از طرف دیگر، می‌تواند حکومت و مردم را در رسیدن به تصمیم درست کمک کند.

این روزنامه افزود که برگزاری دور دوم انتخابات هم با مخاطرات جدی مواجه است، هم می‌تواند دستاوردهای خوبی برای کشور داشته باشد. اما به دلیل این‌که تنها راه حل بدیل برای عدم برگزاری دور دوم انتخابات‌ همان تشکیل دولت ائتلافی است؛ که راه بیراهه بوده و ملت را به مقصد نمی‌رساند، باید با مدیریت عاقلانه و شفاف نهادهای انتخاباتی، به سوی برگزاری دور دوم رفت.

جامعه باز نوشت که در این میان بی‌طرفی حکومت فعلی و مسئولیت‌شناسی دو تیم پیشتاز به‌خصوص تیمی که بازنده این دُو ماراتن انتخاباتی خواهد بود؛ در تعیین مسیر آینده اهمیت خاصی خواهد داشت.

این روزنامه نوشت که برگزاری شفاف انتخابات و مسئولیت پذیری تیم‌های رقیب، برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را علی‌رغم برخی مخاطرات موقت و زود‌گذر که با خود دارد، در درازمدت می‌تواند گام بلند مردم افغانستان در مسیر تمرین دمکراسی دانست که دستاوردهای شیرینی را به بار خواهد آورد.

دور دوم جنگ روانی است

روزنامه ماندگار نوشت که رفتن انتخابات به دور دوم، پیش از روشن شدن سرنوشت آرای باطل و قرنطین شده غیرقانونی فقط حرف است.

سرمقاله نویس ماندگار نوشت که بدون شک، رفتن انتخابات به دور دوم، مطابق شرایط پیش‌آمده، قابل پیش‌بینی‌است و سخن زدن از آن طبیعی؛ اما سوگ‌مندانه که داعیۀ رفتن انتخابات به دور دوم، بیشتر تبلیغات است تا یک راه‌حل منطقی؛ و این می‌رساند که برخی‌ها سعی دارند با به‌راه انداختن یک جنگ روانی، انتخابات را عملاً به دور دوم بکشانند.

این روزنامه نوشت که پس ازاعلام نتایج اولیه، نامزد پیشتاز اول، عبدالله عبد الله، از کارکرد کمیسیون انتقاد کرد و خواهان پاسخ از کمیسیون‌های انتخاباتی شد؛ اما نامزد درجه دو، اشرف غنی احمد زی، به‌شدت از رفتن انتخابات به دور دوم استقبال کرد و آماد‌گی خود را اعلام نمود.

این روزنامه مدعی شده که گزارش‌ها می‌رسانند که افرادی در کمیسیون‌های انتخاباتی، بی‌طرف نبوده‌اند و بیشتر سیاسی عمل کرده‌اند. مردم در شرایطی بسیار سخت، از انتخابات استقبال کردند و با پذیرفتن خطر، ساعت‌ها در صف‌های طولانی ایستادند تا رای‌شان را به صندوق‌ها بریزند. اما سوگ‌مندانه این فداکاری مردم با عملکرد چند نفر در کمیسیون‌های انتخاباتی به هیچ انگاشته شده است.

سرمقاله نویس این روزنامه معتقد است که عملکرد سیاسی کمیسیون‌ها، بی‌تردید در دور دوم نیز وضعیت را متشنج خواهد ساخت و آن زمان، وضع بدتر از امروز خواهد بود!

رئیس جمهور مقصر است

روزنامه آرمان ملی با انتقاد از عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان افزوده که مدیریت نا کار آمد کمیسیون‌های انتخابات درافغانستان طوری است که ما باید پانزده روز دیگر انتظار بکشیم تا ببینیم کار مهندسی نتایج انتخابات کشور به کجا می‌رود و سرانجام نتایج نهایی چه حال و هوایی خواهد داشت.

این روزنامه نوشت که با توجه به این ملاحظات، هم رئیس جمهوری کشور و هم کمیسیون‌های انتخاباتی در برابر آرای مردم مسئولیت بزرگ دارند تا رأی آنها به تاراج نرود.

نویسنده آرمان ملی معتقد است که بیشتر اعضاء کمیسیون‌های انتخابات وابسته به تیم رئیس جمهور است و او می‌تواند کمیسیون‌های انتخابات را در راه عدالت و انصاف هدایت کند و ثبات در کشور و وحدت ملی را ضمانت نماید.

این روزنامه افزوده که اگر خدای ناخواسته نتایج انتخابات مورد قبول قرار نگیرد، یقیناً نخست از همه طوفان ناشی از قهر و غضب مردم، دیوارهای ارگ(کاخ ریاست جمهوری) را تخریب خواهد کرد و دود از ارگ بلند خواهد شد.

مطالب مرتبط