حمله شورشیان به منطقه وردوج در بدخشان افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بدخشان منطقه ای کوهستانی و برفگیر است و با گرم شدن هوا، حملات شورشیان هم آغاز شده است

مقام‌های دولتی در ولایت شمال شرقی بدخشان گفته‌اند که بعد از مدتی آرامش نسبی در ولسوالی "وردوج"، جنگ شدیدی بین شورشیان و نیروهای امنیتی درگرفته است.

شورشیان پیش از این هم به این ولسوالی حمله کرده بودند، اما با استقرار نیروهای بیشتر امنیتی در آن امنیت نسبی در این ولسوالی برقرار شده بود.

دولت محمد خاور، ولسوال وردوج گفته که به دنبال درگیری تازه از نیمه دیشب تا بیش از یازده ساعت دیگر نیروهای امنیتی مستقر در آن جا نتوانستند با دیگر نیروها در منطقه ارتباط مخابراتی برقرار کنند.

گفته شده که شورشیان در تلاشند که حملات خود را برای قطع کردن جاده‌ای که شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان را با ولسوالی اشکاشم در شرق این ولایت، شدت بخشند.

مقام‌های دولتی درباره نتیجه این جنگ و تلفات احتمالی آن چیزی نمی‌گویند، اما مردم در منطقه می‌گویند که احتمالاً شماری از سنگرهای مهم نیروهای دولتی در منطقه "تیرگران" در ولسوالی وردوج به دست شورشیان افتاده باشد.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی این گروه معرفی می‌کند، گفته که افراد این گروه به دنبال محاصره سه‌روزه منطقه "تیرگران"، سه پاسگاه پلیس را تصرف کرده‌اند.

سخنگوی گروه طالبان مدعی شده که در جریان جنگ در این منطقه، دهها پلیس کشته و دهها فرد امنیتی دیگر دستگیر شده‌اند. او همچنین افزوده که پنج شورشی هم کشته و هشت شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

مقامهای دولتی تا حال درباره این ادعای طالبان اظهار نظر نکرده‌اند.

طالبان و شورشیان محلی در گذشته هم به وردوج و برخی دیگر از مناطق ولایت بدخشان از ولسوالی "کران و منجان" حمله کرده بودند.

هم وردوج و هم کران و منجان از مناطق استراتژیک ولایت بدخشان است. حمله طالبان به این دو منطقه در سال گذشته واکنش‌های گسترده‌ای در میان محافل سیاسی افغانستان برانگیخت.

حق نشر عکس bb
Image caption سال گذشته به دنبال حملات شورشیان، نیروهای اضافی به منطقه اعزام شد

شماری از نمایندگان مجلس گفته‌اند که طالبان از سه سال پیش به برخی از مناطق بدخشان نفوذ کرده‌اند که این موضوع را بارها با مقام‌های دولتی در میان گذاشته اما پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند.

خزان گذشته به دنبال حمله مرگبار طالبان به یک پاسگاه پلیس در بدخشان، مجلس هیئتی را برای بررسی وضعیت امنیتی در بدخشان و ریشه‌یابی نفوذ طالبان در این منطقه، به این ولایت فرستاد.

به دنبال بررسی وضعیت توسط این هیئت، دولت نیروهای امنیتی اضافی به وردوج و کران و منجان اعزام کرد که به فروکش کردن ناآرامی در بدخشان موثر واقع شد.

در سال جاری این بار نخست است که از حملات شدید شورشیان به وردوج خبر داده می‌شود و به نظر می‌رسد که حالا دیگر شمار آن نیروهای اضافی در منطقه کاهش یافته است.

مطالب مرتبط