پلیس افغانستان: صد موشک از پاکستان به کنر شلیک شده‌است

Image caption کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و گروه طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند

فرمانده پلیس ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان گفته که در یک هفته گذشته بیش از صد موشک از خاک پاکستان به مناطق مرزی این ولایت شلیک شده‌است.

عبدالحبیب سیدخیل، در یک نشست خبری گفت که این موشک‌ها به ولسوالی های شیگل و دانگام فرود آمده که باعث ویرانی شش خانه مسکونی و یک مسجد و آواره شدن شماری از خانواده‌ها شده‌است.

به گفته او، این موشک پرانی تلفاتی به ساکنان این مناطق وارد نکرده اما تعداد از دام‌های آنها را کشته است.

آقای سیدخیل افزود که ۱۸ فروند از این موشک‌ها امروز (۱۰ ثور/اردیبهشت) شلیک شده، در حالی که به گفته او، هیچ "بهانه‌ای" برای شلیک این موشک‌ها وجود ندارد.

فرمانده پلیس کنر شلیک موشک‌ها را "تجاوز" به افغانستان خواند و گفت‌ که این موضوع را به وزارت داخله/کشور و وزارت خارجه افغانستان اطلاع داده‌است.

در دو سال گذشته مقام‌های دولت افغانستان بارها از شلیک موشک‌های مشابه به ولایت شرقی این کشور و از جمله کنر گزارش داده‌اند که به گفته آنها از پاکستان شلیک می‌شوند.

مقامات پاکستانی در مواردی شلیک این موشک‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که نیروهای امنیتی پاکستان در جنگ با طالبان در مناطق مرزی دست به عملیات توپخانه‌ای می‌زنند که گاهی ممکن است برخی از گلوله‌ها از هدف منحرف شوند، ولی درباره این ادعای اخیر فرمانده پلیس کنر اظهار نظری نکرده‌اند.

مرگ سه تن به دست طالبان

ژنرال سیدخیل همچنین در این کنفرانس خبری از کشته شدن سه تن از ساکنان ولایت کنر به دست افراد مسلح وابسته به گروه طالبان خبر داد.

فرمانده پلیس کنر افزود که یکی از این سه نفر زنی بود که از سوی این افراد به اتهام "جاسوسی" به دولت افغانستان "سربریده" شده و یکی از دو مرد دیگر کارمند اداره صحت/بهداشت و دومی یک فرد عادی بود.

عبدالحبیب سیدخیل گفت که گروه طالبان شوهر و پسر زنی که سربریده شده را "گروگان" گرفته‌اند و یکی مردان کشته شده امروز و دیگری دیروز کشته شده بود.

در گذشته هم گروه طالبان بارها به کشتن غیرنظامیان به اتهام "جاسوسی" و همکاری با دولت متهم شده است. این گروه خود مسئولیت شماری از این گونه قتل‌ها را به عهده گرفته و در بیشتر موارد یا سکوت یا آن را رد کرده‌است.