روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، دهم ثور

حق نشر عکس harakat daily
Image caption تیتر و عکس، روزنامه حرکت

تعداد از روزنامه‌های روز چهارشنبه کابل، به هشتم ثور(فروردین ) سالروز پیروزی مجاهدین بر حکومت کمونیستی افغانستان و عدم تجلیل از این روز پرداخته‌اند.

هشتم ثور سال ۱۳۷۱ نیروهای مجاهدین توانست که حکومت کمونیستی کابل را سرنگون کند، حکومت کمونیستی در هفتم ثور سال ۱۳۵۷ از طریق کودتا به قدرت رسیده بود و سالها با حمایت نیروهای ارتش سرخ در این کشور حکومت کرد.

دولت کنونی افغانستان هشتم ثور را تعطیل عمومی اعلام کرد و در این روز مراسم رژه نیروهای مسلح افغانستان نیز انجام می‌شد، ولی در سال ۱۳۸۷ در این مراسم به جان حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان سوء قصد شد و بعد از آن مراسم به صورت غیر علنی برگزار می‌گردید.

روزنامه افغانستان پرسیده که چرا از هشتم ثور، روز تجلیل از پیروزی مجاهدین افغانستان تجلیل نشد؟ به نوشته این روزنامه تا سال ۱۳۸۷ این روز در مراسم ویژه تجلیل می‌شد و بعد از تهدیدهای امنیتی تجلیل از این روز در محدوده ارگ(کاخ) ریاست جمهوری باقی ماند، ولی امسال در ارگ هم این مراسم تجلیل نشد.

این روزنامه افزوده که ۸ ثور پیروزی بود که نصیب مردم افغانستان شد. همه در این پیروزی سهم داشتند و به همین دلیل باید از هشتم ثور تجلیل شود.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که پس از پیروزی به دلیل انحصار گرایی و تحمل ناپذیری‌های برخی از رهبران و گروهای مجاهدین، باید آنان مورد نکوهش قرار گیرند و در باره آنها به عدالت داروی شود.

روزنامه رسانه نیز نوشت، اگرچه پیامد ۸ ثور ۱۳۸۱، التیام بخش دردهای دوره جهاد مردم افغانستان شناخته نشد، و در سالهای پس از آن نیز مردم نتوانستند که نفس راحت بکشند و در رفاه زندگی کنند، ولی آنچه مسلم است اینکه مردم افغانستان در نتیجه ۱۴ سال مقاومت علیه ارتش شوروی و حامیان آن توانستند که آزادی‌های مدنی خود را که هیج گاه قبل از آن تجربه نکرده بود بدست آوردند.

نویسنده رسانه معتقد است که اکنون مردم افغانستان بعد از ۳۶ سال از استقلال سیاسی بهره مند هستند و از آزادی مدنی برخوردارند.

این روزنامه افزود که قبل از ۸ ثور ابراز نظر در امور سیاسی برای شهروندان کشور جرم نابخشودنی تلقی گردیده و دیگر اندیشان محکوم به مرگ می‌شدند. اما امروز جو سیاسی در کشور به گونه‌ای است که هرکس برای خود شخصیت قایل بوده و حاصل کار خودش را می‌تواند بدست آورد.

روزنامه حرکت نیز نوشت که نمی‌توان از برخی مشکلات و اشتباهات در جهاد افغانستان چشم پوشید، ولی این به معنی فراموشی و انتقاد ویرانگر از دستاوردهای جهاد مقاومت نباید تلقی شود، ولی تعدادی هستند که می‌خواهند جهاد مردم افغانستان را کمرنگ نشان دهد.

این روزنامه از دولت افغانستان انتقاد کرده که با حرکتهای نمایشی و شعاری از این روز یاد کرده؛ اما در راستایی نهادینه کردن تفکر و اندیشه‌های والای جهاد و آرمان مقدس شهیدان، حرکتی صورت نگرفته است.

حرکت تاکید کرده که هشتم ثور باید درس عبرتی باشد برای تمام کسانی که خواستار اشغال افغانستان هستند و این نشان می‌دهد که مردم افغانستان گوهر استقلال و شرف ملی خود را به پای هیج بیگانه‌ای نخواهد ریخت.

روزنامه ماندگارنیز نوشت که حکومت افغانستان با بی‎توجهی به بزرگداشت سالروز پیروزی مجاهدین، در تلاش انکار ارزش‎های جهاد مردم افغانستان است.

Image caption بعد از هشتم ثور و ایجاد حکومت مجاهدین مردم کابل شاهد جنگهای داخلی خونین بودند و این موضوع باعث شد که تعداد از افراد هشتم ثور را ماتم ملی نامگذاری کنند

این روزنامه از شماری از صاحب نظران افغان نقل قول کرده که بی‌توجهی مسئولان حکومتی به سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان، به‌هیچ صورت از ارزش‌های جهاد مقدس مردم افغانستان نمی‌کاهد. حکومت افغانستان در سال‌های پیشین طی مراسم ویژه‌ای از سالروز پیروزی مجاهدین تجلیل به عمل می‌آورد؛ اما در دو سال اخیر، مسئولان حکومتی به دلایلی که روشن نیست، در برابر هشتم ثور بی‌تفاوت بوده‎اند.

ماندگار از اکرم اندیشمند تحلیل گر افغانستان پرسیده که چرا خود مجاهدین این روز را گرامی نمی‌دارند؟ و او جواب گفته که دو دلیل وجود دارد؛ نخست، کسانی‌ از قدرت سیاسی کنار زده شدند توانایی تجلیل از این روز را ندارند؛ دوم کسانی‌ هستند که درحکومت شریک‌اند، اما چون به جهاد به عنوان یک شغل تجاری نگاه می‌کنند، بنابراین ارج گذاشتن و تجلیل از این روز برای‌شان معنی و مفهومی ندارد.

نویسنده روزنامه ماندگار نوشت که اتفاق‌های پس از ۸ ثور دلایل و عوامل مختلف دارد که یک بخش آن به مجاهدین بر می‌گردد و آن این‌که مجاهدین یک برنامه‌ای منظم و مدون برای ایجاد حکومت اسلامی نداشتند و ناتوان باقی ماندند.

این روزنامه اضافه کرده، دلیل دیگر مداخله کشورهای بیرونی به خصوص پاکستان بود که سبب جنگ‌های داخلی گردید و سرانجام آن یک تصویر زشت از حکومت مجاهدین را در پی‌داشت.

روزنامه آرمان ملی پیروزی جهاد افغانستان را یک حماسه ملی خوانده و نوشت که نکته مهم این است که چنین حماسه بزرگی چگونه این سان به باد فراموشی سپرده می‌شود و ارزش‌هایی آن گرامی‌داشته نمی‌شود.

سرمقاله نویس آرمان ملی با اشاره به آوارگان افغان در دوران جهاد این کشور نوشت که این دردنامه همانند دردنامه مردم فلسطین است که هنوز پایان نیافته است و صدها هزار فلسطینی همین اکنون در کشورهای جهان روزگار دوری از سرزمین های شانرا می‌گذرانند.

آرمان ملی افزوده که اشتباهاتی که حکومت مجاهدین کرد و توطئه‌هایی که در زمان حکومت آنان ادامه یافت هر چه باشد، نباید بر حماسه جاودانه مردم این سرزمین گرد افشانی کند و آن را بپوشاند.

مطالب مرتبط