اعضای پیشین گروه طالبان جریان سیاسی جدید ایجاد کردند

Image caption سید اکبر آغا، به جرم ربودن سه کارمند سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۴، به شانزده سال زندان محکوم شده بود که براساس فرمان حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور در سال ۲۰۱۰ به صورت مخفیانه عفو و از زندان آزاد شد

شماری از افراد پیشین گروه طالبان با راه اندازی یک گردهم آیی در کابل، جریان جدید سیاسی را به نام "راه نجات افغانستان " اعلام کردند.

این حرکت سیاسی توسط سید اکبر آقا عضو پیشین گروه طالبان رهبری می‌شود و خواستار "حکومت مستقل اسلامی" در افغانستان است.

سید اکبر آقا، به جرم ربودن سه کارمند سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۴، به شانزده سال زندان محکوم شد. اما در سال ۲۰۱۰ از سوی حامد کرزی عفو و از زندان آزاد شد.

سه کارمند سازمان ملل متحد نخستین شهروندان خارجی بودند که در سال ۲۰۰۴ در کابل ربوده شدند و پس از نزدیک به یک ماه، از اسارت آدم ربایان آزاد شدند.

اکبر آقا با استفاده از این آدم ربایی، تلاش کرد گروهی مجزا از طالبان را به نام جیش‌المسلمین ایجاد کند اما گروه تحت فرمان او در پی این آدم ربایی بازداشت شدند و اکبر آقا به زندان محکوم شد.

در این مراسم صدها نفر از اعضاء گروه طالبان نیز حضور یافته بودند.

سید اکبر آقا در این مراسم گفت:"ما به خارجی‌ها اطمنیان می‌دهیم. از طرف ما مطمئین باشید. ملت به شما اطمینان می‌دهد. بروید به کشورهای خود به همسایه‌های افغانستان اطمینان می‌دهیم که منافع مشترک همدیگر را در نظر خواهیم گرفت."

او درباره ساختار این نهاد گفت:"ما به سه نوع افراد در حرکت خود جا خواهیم داد. به علما، مجاهدین که در جنگ‌های داخلی دست نداشته‌اند و به دانش آموزان، دانشجویان، معلمین واعضاء نهادهای جامعه مدنی."

این عضو پیشین گروه طالبان درباره روند صلح دولت افغانستان با گروه طالبان و باز گشایی دفتر طالبان در قطر، گفت:" ما موضوع قطر را دیدیم. پیش از آن به نام شورای صلح یک نهاد تاسیس شد. شورای صلح شاید کم یا زیاد کارکرد، اما نتایجی در قبال نداشت و موثر نبود. موضوع قطر یک کمپاین تبلیغاتی از سوی آمریکایی‌ها بود."

در میان سخنرانان این مراسم کسانی نیز بودند که حملات مسلحانه طالبان را توجیه و از آن دفاع می‌کردند.

ملا احمدزی یکی از افراد شرکت کننده گفت:"خدا پنجه کفار را از این وطن کوتاه کند. اینجا نظام سود خوار را رایج می‌کنند. شراب را رایج می‌کنند. حضور زنان در اداره‌های دولتی را ببینید . حملات طالبان مانع شده، ورنه شما شاهد ایجاد سینما ها در جلو هر خانه می‌بودید."

در اعلامیه این نهاد درباره امضاء موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان آمده که این موضوع زمانی مطرح می‌شود که نظام حاکم در افغانستان بجزء چند شهر و بعضی مناطق محدود بر تمام افغانستان تسلطه ندارد.

این نهاد از دولت افغانستان انتقاد کرده که تمام اداره‌های دولتی تا گلو در فساد غرق بوده وکار به اهل آن سپرده نشده است.

در اعلامیه این نهاد آمده است:"راه نجات افغانستان یک حرکت مستقل ملی افغانی است که به هیج گروه و تنظیم و حلقه‌ای در ارتباط نبوده و نخواهد بود و تمام اقوام افغانستان در آن عضویت خواهند داشت."

مطالب مرتبط