افغانستان برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آماده می‌شود

حق نشر عکس f
Image caption علاوه بر مقام‌های بلندپایه دولتی، دو نامزد پیشتاز در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری نیز در این جلسه حضور داشتند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از مقام‌های دولتی این کشور خواسته است تا برای "هرچه باشکوه‌تر" برگزار کردن مراسم ادای سوگند رئیس جمهور بعدی آماده شوند.

دفتر مطبوعات ریاست جمهوری افغانستان، با انتشار خبر کوتاهی بر روی صفحه رسمی 'ارگ' در شبکه اجتماعی فیس بوک، نوشته است که رئیس جمهور این کشور امروز در نشستی با برخی از مقام‌های بلندپایه دولتی، در مورد نحوه برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور آینده با آنها گفت‌وگو کرده است.

به نوشته دفتر مطبوعات ریاست جمهوری افغانستان، معاونان رئیس جمهور، روسای دو مجلس شورای ملی و رئیس قوه قضائیه از مقام‌های حاضر در جلسه امروز بوده اند.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری که بیشترین آرای اعلام شده در دور اول انتخابات را از آن خود کرده‌اند نیز در این جلسه حضور داشتند.

چنانچه پس از رسیدگی به شکایت‌های مطرح شده در مورد نحوه شمارش آرای دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تغییر عمده‌ای در نتایج اعلام شده در مرحله ابتدایی نیاید، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری این کشور در مرحله دوم با هم رقابت خواهند کرد.

دفتر مطبوعات ریاست جمهوری افغانستان، نوشته که در جلسه امروز قرار شد کمیسیونی به ریاست دبیرخانه شورای وزیران، بر روند آمادگی‌ها برای برگزاری مراسم ادای سوگند رئیس جمهور آینده این کشور نظارت کند.

در این نشست از وزارت خارجه افغانستان خواسته شد تا برای دعوت از مهمانان خارجی برای شرکت در این مراسم، آماده شود.

این نخستین مراسم تحلیف در افغانستان است که طی آن یک رئیس جمهور منتخب قدرت را به یک رئیس جمهور منتخب دیگر تحویل خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز شانزدهم ماه حمل/فروردین برگزار شد اما آقای کرزی حداقل ۱۰ روز پیش از آن در نشست کابینه این کشور به وزارت‌ها و اداره‌های مستقل دولت دستور داد برای تحویل دادن قدرت و انتقال امور اداری به حکومت بعدی آمادگی بگیرند.

آقای کرزی از آنها خواست تا "تمام امور کاری انجام شده طی دوازده سال گذشته را با ارائه اسناد ضروری، تسلسل تاریخی، برنامه‌های طرح شده، تجارب حاصله و مشکلات فراراه برنامه‌های کاری خود ترتیب و برای تحویل دهی به وزرا و مسئولان حکومت بعدی، آماده کنند."

به باور کارشناسان، آقای کرزی با این اقدام‌ها تلاش می‌کند تا اطمینان بدهد که در مورد انتقال قدرت به حکومت بعدی افغانستان متعهد است و در این زمینه اقدامات عملی را انجام می‌دهد.

مطالب مرتبط