حامد کرزی: برای حفظ آزادی بیان تلاش‌های فراوانی کردیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانواده رسانه های افغانستان در سیزده سال گذشته بیش از چهل و دو نفر قربانی داده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که برای حفظ آزادی بیان و آزادی رسانه ها در سیزده سال گذشته تلاش‌های فراوانی کرده و موانع را از سر راه برداشته‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره با مراسم بزرگذاشت از روز جهانی رسانه ها و آزادی بیان در هفته گذشته گفت که این یادبود باور مردم را به آزادی بیان و اهمیت مطبوعات در جامعه "استوارتر" کرد.

آقای کرزی در سخنرانی پانزده روزه خود تاکید کرد که نهادینه کردن مردم سالاری، تقویت و حمایت از نهادهای مدنی، "دفاع از مصالح علیای کشور و اطلاع رسانی سالم" از اهداف اساسی و بنیادی رسانه ها است.

این سخنرانی چهار و نیم دقیقه بود و از رادیوی ملی افغانستان پخش شد. آقای کرزی هر پانزده روز از طریق رادیویی در مورد مسایل مختلف برای مردم سخنرانی می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "در سیزده سال گذشته یکی از دست آوردهای بزرگ مردم، گسترش و پیشرفت بی سابقه رسانه ها و مطبوعات آزاد است."

آقای کرزی تکرار کرد که "ما در این مدت با وجود همه دشواریهای موجود، برای حفظ و گسترش آزادی بیان و آزادی مطبوعات تلاشهای فراوانی کردیم و نگذاشتیم آزادی نوپای مطبوعات و رسانه های ما صدمه ببیند، شخصی و یا نهادی سد راه پیشرفت آن شود."

او گفت که آزادی رسانه ها در افغانستان در منطقه بی نظیر است و پیوسته رو به پیشرفت بوده است.

حق نشر عکس
Image caption حکومت افغانستان از آزادی بیان به عنوان یکی از دست آوردهای بزرگ سیزده سال گذشته یاد می‌کند

با این حال نهادهای دفاع از حقوق روزنامه نگاران در افغانستان اما افغانستان را همچنان از بدترین نقاط دنیا برای روزنامه نگاران توصیف می‌کنند.

دیدبان رسانه های آزاد افغانستان که آمار تلفات و خشونت ها علیه خبرنگاران را در سیزده سال گذشته ثبت کرده می‌گوید که در این سال ها دست کم ۴۲ خبرنگار کشته شده اند.

در تازه ترین موارد کمتر از دو ماه پیش افراد مسلح ناشناس یک خبرنگار سوئدی را در منطقه دیپلماتیک نشین وزیر محمد اکبر خان کابل کشتند.

یک ماه بعد از این رویداد افراد مسلح وارد یک هتل پنج ستاره در کابل شدند و به روی مهمانان این هتل آتش کشودند. در این رویداد یک خبرنگار افغان با همسر و فرزندش کشته شد.

به دنبال این رویداد کمتر از یک ماه پیش یک یونیفورم دار افغان در ولایت خوست به روی دو خبرنگار خارجی که مشغول پوشش انتخابات بودند شلیک کرد و عکاس خبری خبرگزاری اسوشیتد پرس را کشت و خبرنگار این خبرگزاری را زخمی کرد.

با این حال قرار است روز یکشنبه چهاردهم ثور/اردیبهشت (سوم ماه مه) افغانستان روز جهانی آزادی بیان را تجلیل کند. این روز در حالی تجلیل می‌شود که آمار خشونت ها علیه خبرنگاران همچنان رو به افزایش است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که برای حفظ آزادی ها خبرنگاران باید در چارچوب قانون، ارزش های اسلامی و ملی "هوشمندانه" کار کنند و از منافع ملی دفاع و برای حفظ وحدت ملی، تحکیم صلح و ثبات و احترام به حریم شخصی و خانوادگی مردم تلاش هدفمندانه کنند.

آقای کرزی در حال از قربانیان رسانه های افغانستان یاد می‌کند که طبق آمار خشونت ها در برابر خبرنگاران در سال ۲۰۱۳ که دفتر دیدبان رسانه های آزاد افغانستان منتشر کرده، در یک سال گذشته ۷۶ مورد خشونت شامل ۳ مورد قتل و ۶ مورد بازداشت علیه خبرنگاران گزارش شده که ۵۰ مورد این خشونت ها به وابستگان دولتی و حکومتی، ۶ مورد به گروه طالبان، ۲ به نیروهای ناتو و ۸ مورد به افراد مسلح ناشناس نسبت داده شده است.