یکی از نامزدان بازنده دور اول انتخابات به ستاد عبدالله پیوست

Image caption آقای شیرزی در گذشته از متحدان نزدیک حامد کرزی بود

محمد شفیق گل آقا شیرزی یکی از ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که از عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند و به تیم او پیوسته‌است.

او روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که چه انتخابات به دور دوم برود یا نه دو تیم اصلاحات و همگرایی مربوط به عبدالله عبدالله و بازسازی به رهبری آقای شیرزی با هم کار خواهند کرد.

آقای شیرزی تاکید کرد که به این دلیل به تیم آقای عبد الله پیوسته که "او به امنیت، حکومتداری خوب، حاکمیت قانون و شایسته سالاری معتقد است."

این دو تیم توافق کرده‌اند که برای تشکیل یک دولت ملی، قانون مدار، کارا و پاسخ‌گو با همدیگر کار خواهند کرد.

آقای عبدالله نیز در این نشست، گفت: "تصمیم گرفته‌ایم که قدم‌های آینده را با هم برداریم و درمورد طرح‌های که در مورد افغانستان گرفته می‌شود با هم تصمیم بگیریم و مشوره کنیم."

آقای شیرزی در گذشته والی ننگرهار و قندهار بوده‌ و از متحدین نزدیک حامد کرزی به شمار می‌رفت. او بیشترین آرا خود را از ولایات جنوبی قندهار، هلمند و ارزگان بدست آورده‌است. آقای شیرزی در دور اول انتخابات با کسب ۱۰۶ هزار رای ۱.۲ درصد آرا را به خود اختصاص داد و در میان ۸ نامزد، نفر ششم شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ ۱۶ حمل با مشارکت حدود ۷ میلیون نفر برگزار شد. نتایج اولیه این انتخابات، روز ششم ثور(اردیبهشت) اعلام شد که عبدالله عبدالله با کسب ۴۴.۹ درصد، بیشترین آرا را بدست آورد اما براساس قانون برای پیروزی در دور اول به بیشتر از ۵۰ درصد آرا نیاز است.

اکنون کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در حال بررسی شکایت‌های انتخاباتی بوده و قرار است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۴ ثور اعلام شود.

اغلب صاحب نظران معتقدند که برنده شدن دو نامزد پیشتار در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بستگی به اتحاد نامزدهای حذف شده با آنها دارد.

مطالب مرتبط