روزنامه‌های کابل: شنبه،۱۳ ثور

Image caption عکس و تیتر، روزنامه جامعه باز

رانش زمین در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان که منجر به مرگ ۲۵۰۰ نفر و آوارگی حدود هزار خانواده شد؛ مطالب اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

۸صبح نوشت، در حالی‌که پیکرهای قربانیان سیل ولایتهای جوزجان و بادغیس از زیر آوار بیرون آورده نشده، لغزش کوه در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان قربانی گرفت.

این روزنامه افزوده، اگر اداره‌های مربوط دست‌به‌کار نشوند، احتمال افزایش بیشتر قربانیان وجود دارد. باید اداره مبارزه با حوادث و اداره‌هایی همکار پیش از وقوع هر حادثه‌ای، آمادگی کامل برای کمک‌رسانی داشته باشند.

سرمقاله نویس این روزنامه از اداره مبارزه با حوادث و اداره‌های همکار انتقاد کرده که آنان بجای مدیریت بحران، منتظر وقوع حادثه‌‌اند. به بیان دیگر این اداره‌ها، از پی‌حادثه می‌روند، به‌جای این‌که برای مقابله با حوادث طبیعی آمادگی داشته باشند.

۸صبح می‌نویسد که اداره مبارزه با حوادث و دیگر اداره‌های مرتبط با آن، حتما کارمندان متخصص و ظرفیت‌های حداقلی برای شناسایی مناطقی که احتمال بروز حوادث طبیعی در آن بالا است دارند. باید مناطقی را که احتمال حادثه در آن بالا است شناسایی کند و برای مقابله با حوادث احتمالی، آمادگی بگیرد.

آسیب‌های حوادث طبیعی و مسؤلیت ما

روزنامه افغانستان نوشت که افغانستان، کشور فقیر و به شدت آسیب پذیر است. به این خاطر حوادث طبیعی سالانه دهها شهروندش را به کام مرگ می‌فرستد و میلیون‌ها افغانی(واحد پول افغانستان) خساره می‌بینند.

به نوشته افغانستان مردم این سرزمین وابسته به زراعت و مالداری هستند و به همین دلیل به باران های موسمی سخت نیازمندند. برف زمستان برای تأمین منابع آبی یک نعمت بزرگ به شمار می‌آید؛ ولی خساراتی که بر مردم وارد می‌کند، به یک بلای آسمانی تعبیر می‌گردد.

Image caption عکس و تیتر، روزنامه ماندگار

این رونامه افزوده که شهروندان افغانستان به دلیل نبود امکانات و عدم ساخت زیر بناها به هر حال از حوادث طبیعی در امان نیستند. برف و باران هم می‌تواند باعث رونق زراعت شود و هم می‌تواند مشکلات زیادی را برای مردم به بار آورد.

افغانستان می‌نویسد که حکومت باید برای کاهش خطرات و زیان‌های حوادث طبیعی، از کشورها و مؤسسات کمک کننده بین‌المللی بخواهد تا افغانستان را یاری رساند. فعالیتهای را در پیش گیرد که از یک طرف در پیشگیری حوادث مؤثر باشد و از جانب دیگر در کاهش تلفات وخسارات ناشی از حادثه مفید واقع شود.

بزرگترین فاجعۀ طبیعی در تاریخ معاصر

روزنامه ماندگارنیز رانش زمین در ولایت بدخشان را، بزرگترین فاجعۀ طبیعی در تاریخ معاصر افغانستان دانسته و افزوده که بر بنیاد گزارش‌ها، دست‏‎کم ۲۵۰۰ تن در رانش زمین در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان جان باخته‌اند و احتمال افزایش تلفات نیز وجود دارد.

این روزنامه افزوده که ر ئیس‎جمهور کرزی از تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از لغزش زمین در اثر باران‌ها در قریه آب خشک ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان، شدیداً متاثر گردیده و به ارگان‌های مربوطه هدایت داده تا کمک‌های عاجل را به آسیب دیده‌گان برسانند و در زمینه نجات آنانی‌که در زیر آوارها گیر مانده‌اند، اقدام عاجل نمایند.

این روزنامه می‌نویسد که پس از وقوع این حادثه طبیعی آقای کرزی محمدکریم‌خلیلی معاون دوم خود را وظیفه داده که به آسیب دیدگان یاری رسانده و یک هیأت بلندپایه دولتی نیز به ولایت بدخشان سفر نماید.

بهار غمناک شمال

روزنامه جامعه باز نوشت که بهار امسال، حوادث طبیعی، خاطرات تلخی را برای مردم افغانستان، به‌ویژه در شمال و شمال‌شرق رقم زد. سیلاب بی‌سابقه در شمال و رانش زمین در بدخشان، غم و اندوه سهم‌گین را مهمان خانه‌های مردم افغانستان ساخت.

Image caption روزنامه‌های دولتی به این حادثه نپرداخته و تنها روزنامه اصلاح به چاپ ابراز تاثر کرزی از این حادثه بسنده کرده است

این روزنامه افزده که اکثر‌ ساکنان منطقه آرگو به زیر گل و لای رفتند. دامنه این فاجعه، این‌جا تمام نشد. خبر رانش زمین، به‌زودی در منطقه پیچید و گروه وسیعی از امدادگران، با شنیدن خبر به منطقه سرازیر شدند. فاجعه این‌بار ابعاد غمناک‌تری به خود گرفت و امدادگرانی را که برای نجات جان مردم شتافته بودند‌ نیز به کام مرگ کشاند و پیمانه این حادثه را لبالب از اندوه و سوگ کرد.

جامعه باز می نویسد که فاجعه مکرر طبیعت در بهار امسال، نشان داد که نه‌تنها مناسبات انسان با انسان در افغانستان فاجعه نمی‌آفریند بلکه مناسبات انسان با طبیعت نیز فاجعه‌بار است. حوادث و رخدادهای طبیعی تنها در افغانستان اتفاق نمی‌افتد؛ اما زمانی که در افغانستان اتفاق می‌افتد، ابعاد تراژدیک به ‌خود می‌گیرد. این امر بیانگر عجز انسان افغانی است؛ عجز از شناخت طبیعت‌ و رازهای آن و نیروهای قهاری که در درون آن است.

سرمقاله نویس جامعه باز تاکید کرده که رخدادهای طبیعی شمال کشور باید هشداری باشد بر جهل و نادانی و ناآگاهی ما از راز و رمز طبیعت. این نادانی را ‌جز با توسل و تحصیل علم مدرن نمی‌توان از بین‌برد و خود را در برابر حوادثی از این دست بیمه کرد.

بازرگانان کمک کنند

روزنامه محور نیز بروز حوادث طبیعی را یک امر اجتناب نا پذیر خوانده و افزوده است که برای مقابله با حوادث طبیعی افغانستان باید بازرگانان افغان به مردم آسیب دیده کمک کند.

این روزنامه تاکید کرده، در زمانی که هرلحظه افزایش تعداد تلفات وجود دارد همدستی مردم و دولت یک امر ضروری است.

محور می‌نویسد که مهم نیست ما سرمایه دار باشیم و یافقیر، مهم این است که به همنوعان خود کمک کنیم و باید این کمکها نیز به صورت شفاف به قربانیان حوادث طبیعی افغانستان برسد.

وقتی برای قربانیان فاجعه هیچ‌کاری نمی‌توانیم!

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشت که ثور(اردیبهشت) امسال، ماه فاجعه است؛ فاجعه‌های انسانی پی‌هم، کشنده، دردناک و تراژدیک. ماه مرگ غریبانه‌ا‌ی انسان افغانی.

سرمقاله نویس با اشاره قربانیان جنگ در افغانستان نوشته که این بار اژدهای خشم طبیعت دهان گشوده و هر روز زندگی مردم افغانستان را می‌بلعد. هفته‌ی گذشته سیلاب‌های سرپل و بادغیس، انفجار معدن ذغال سنگ در ولایت سمنگان و اکنون رانش زمین در بدخشان. هریک از این رویداد‌ها فاجعه‌های سنگین و مرگ‌بار انسانی بودند.

به نوشته اصلاعات روز فاجعه‌ای ارگوی بدخشان، بی‌سابقه‌ترین فاجعه‌ای طبیعی در کشور است. تا کنون مردم افغانستان فاجعه‌ای با این دامنه و عمق را شاهد نبوده‌اند.

این روزنامه از دولت افغانستان انتقاد کرده که در برابر بحران‌ها و فجایع طبیعی منفعل و بی‌برنامه است. کمیته‌ا‌ی حالات اضطرار به عنوان نهاد مسئول حکومتی هیچ‌برنامه‌ای برای جلوگیری از فجایع و مبارزه با آفت‌ها و بحران‌های طبیعی ندارد. توزیع مواد خوراکه، البسه و خیمه تنها کار این نهاد، در برابر بروز بحران‌های طبیعی در کشور است.

مطالب مرتبط