بازماندگان حادثه ارگو: دولت کم‌کاری کرده‌است

حق نشر عکس Reuters

شماری از ساکنان روستای آب باریک ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان، از تصمیم دولت برای پایان دادن به عملیات جستجو برای بیرون آوردن اجساد قربانیان حادثه رانش زمین در این روستا به شدت انتقاد کرده‌اند.

روز جمعه ۱۲ ثور/اردیبهشت، به دنبال رانش زمین در این روستا، ۳۰۰ خانه مسکونی در زیر گل و خاک مدفون شدند.

مسئولان گفته‌اند که محل حادثه را به عنوان مقبره دسته‌جمعی قربانیان این حادثه نام‌گذاری کرده‌اند.

اما ساکنان محل و بستگان قربانیان، این تصمیم دولت افغانستان را "توهین" به کشته‌شدگان خوانده‌ و گفته‌اند اجساد باقی مانده در زیر آوار باید بیرون کشیده شوند.

این افراد دولت را متهم کرده‌اند که برای نجات جان افرادی که در زیر آوار گیر مانده بودند، تلاش لازم را به خرج نداده است.

آنها همچنین می‌گویند محل حادثه، به دلیل موقعیت آن در مسیر آبی که از این روستا می‌گذرد، جای مناسبی برای آرامگاه نیست.

سید حمزه سعیدی یکی از ساکنان این روستا می‌گوید که اجساد کشته‌شدگان باید در قبرستان آبایی آنها دفن شود.

او گفت: " ما از دولت خواهان این هستیم که وسایل پیشرفته بیاورد و پدران، مادران، برادران و خواهران ما را که زیر کوه مانده‌اند، بیرون بکشد تا ما بتوانیم آنها را در قبرستان آبایی و اجدادی خود دفن کنیم. این منطقه [محل حادثه] در بین دو دره قرار گرفته، ما چطور می‌توانیم اینجا را به عنوان قبرستان قبول کنیم؟"

به گفته ساکنان محل، با زیاد شدن بارندگی و جاری شدن سیلاب‌های احتمالی، آب اجسادی را که در منطقه باقی مانده‌اند، با خود خواهد برد و آنها را به دریای کوکچه خواهد ریخت.

گفته می‌شود از روز گذشته که عملیات جستجو در منطقه متوقف شده تا کنون، چند مرتبه در این محل نماز جنازه برگزار شده‌است.

در همین حال در دو روز گذشته، هیات‌هایی از سوی دولت افغانستان به ولسوالی ارگو و مناطق آسیب‌دیده اعزام شده‌اند تا از روند کمک رسانی به بازماندگان حادثه بازدید کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بسیاری از ساکنان محل، از بیم تکرار حادثه، خانه‌های خود را رها کرده و در فضای باز به سر می‌برند

امروز نیز محمد یونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به روستای آب باریک رفت و با بازماندگان و بستگان قربانیان دیدار کرد.

دولت افغانستان امروز را "برای ابراز همدردی و غم‌شریکی مردم افغانستان با قربانیان فاجعه آب باریک" روز عزای ملی اعلام کرد.

آمار ضد و نقیض

از سوی دیگر با گذشت دو روز از حادثه رانش زمین در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان، آمار کشته‌شدگان این حادثه هم چنان ضد و نقیض است.

مقام‌های محلی، ساعاتی پس از وقوع حادثه، گفته بودند که حدود ۲۵۰ نفر از ساکنان این روستا در زیر آوار مانده‌اند.

اما شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان، عصر همان روز در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که برآوردها نشان می‌دهد که تعداد کشته شدگان این حادثه بسیار بالاتر از این رقم است و به بیشتر از ۲۵۰۰ نفر می‌رسد.

هرچند برخی از سازمان‌های امداد نیز گفته بودند که آمار کشته‌شدگان این حادثه به بالاتر از ۲۷۰۰ نفر می‌رسد اما روز گذشته عباس بصیر، رئیس دفتر محمد کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفت آمار تلفات این حادثه هنوز هم مشخص نیست ولی کمیسیون ولایتی برای برخورد با این حادثه به معاون رئیس جمهوری افغانستان گزارش داده که ۲۵۵ نفر ناپدید شده‌اند و اجساد دو زن از زیر آوار بیرون آورده شده‌ است.

تازه‌ترین آمار از تلفات حادثه رانش زمین در روستای آب باریک را عبدالودود سیدی، ولسوالی ارگو ارائه داده و گفته است که در این حادثه ۲۵۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

مطالب مرتبط