افغانستان مسابقه دوستانه فوتبال را به تاجیکستان واگذار کرد

مسابقه دوستانه تیم‌های ملی فوتبال تاجیکستان و افغانستان یک بر صفر به سود تاجیکستان به پایان رسید. این بازی‌‌ در چارچوب آمادگی‌های تیم افغانستان برای شرکت در مسابقات چلنج کاپ، در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

نورالدین دوران‌اف، مهاجم تاجیکستان در دقیقه دوم بازی توپ را وارد دروازه تیم افغانستان کرد و حساب بازی را یک صفر به سود تیم تاجیکستان رقم زد.

با وجود تلاش‌های بی‌شمار بازیکنان افغانستان این نتیجه تا آخر بازی حفظ شد.

در آغاز مسابقه بازیکنان و تماشاچیان حاضر در استدیوم برای ادای احترام به قربانیان حادثه رانش زمین در بدخشان یک دقیقه سکوت کردند و اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان در جریان بازی بازوبند سیاه به بازو داشتند. این بازی ساعت شش به وقت محلی و پنج و نیم به وقت افغانستان آغاز شد.

در این مسابقه دو مهاجم مجرب تیم افغانستان بلال آرزو و حشمت‌الله بارکزی شرکت نداشتند.

محسن محمدایو، سرمربی تیم فوتبال تاجیکستان دیروز در نشست خبری که با اشتراک یوسف کارگر سرمربی تیم افغانستان در دوشنبه برگزار شد، گفته‌بود که بازی با افغانستان جدی و چالش‌برانگیز خواهد بود.

آقای کارگر در این نشست گفت "برای تیم ملی افغانستان شرکت در بازی دوستانه با تاجیکستان قبل از همه برای بلند بردن سطح و کیفیت فوتبال در منطقه و توسعه بیش‌تر این ورزش در تاجیکستان و افغانستان مهم است."

در یک دهه گذشته این چهارمین بار بود که افغانستان و تاجیکستان در برابر هم قرار گرفتند. در تمامی این مسابقات افغانستان از تاجیکستان شکست خورده‌است.

این مسابقه دوستانه در چارچوب آمادگی‌های افغانستان برای شرکت در بازی‌های چلنج کاپ برگزار می‌شود که قرار است در ۱۹ می در مالدیو برگزار شود.

قرار است افغانستان در ۱۴ می با تیم کویت یک بازی دوستانه برگزار کند. افغانستان در چارچوب چلنج کاپ در ۲۰ می در برابر فلیپین قرار خواهد گرفت.

تیم ملی فوتبال افغانستان با ۱۸ بازیکن و اریش مولر، مربی آلمانی‌اش پنجشنبه گذشته وارد تاجیکستان شدند. مسابقه امروز به صورت زنده از تلویزیون‌های خصوصی در افغانستان و از طریق تلویزیون دولتی تاجیکستان پخش شد.

سرپرستی تیم ملی فوتبال تاجیکستان را رستم امام‌علی، پسر بزرگ امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان به عهده دارد.