خبرنگار بی‌بی‌سی جایزه 'تندیس نی' را گرفت

Image caption نی این جایزه را به ایوب آروین به دلیل نوشتن مطلبی با عنوان "قومیت و ساختار قدرت سیاسی در افغانستان" داده‌است.

سازمان حمایت از رسانه‌های آزاد در افغانستان ـ نی ـ به مناسبت سوم مه، روز جهانی آزادی مطبوعات، به هفت خبرنگار جایزه داد.

این جایزه موسوم به "تندیس نی" است که هر ساله به هفت خبرنگار برگزیده‌ای داده می‌شود که در هفت عرصه مختلف کار رسانه‌ای انجام می‌دهند.

در میان برندگان امسال جایزه تندیس نی، ایوب آروین خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی هم است. بقیه برندگان این جایزه از رسانه‌های محلی افغانستان هستند: ولی آرین از تلویزیون۱، تمنا جهش از تلویزیون خورشید، اجمل عل‌مزی از تلویزیون شمشاد، میر علی اکبر اصغرزاده از تلویزیون میوند، فرحناز فروتن خبرنگار تلویزیون آریانا و باعث یوسفی عکاس خبرگزاری پژواک.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی گفت که پنج نفر روزنامه‌نگار باتجربه بیرون از سازمان نی، به عنوان هیات داوران برندگان این جایزه را از میان نامزدها براساس کارهایی که در رسانه‌ها انجام می‌دهند، بر می‌گزینند.

آقای خلوتگر گفت: "ما هر سال در سوم مه به تعداد هفت جایزه که همان تندیس نی باشد، به هفت خبرنگار تقدیم می‌کنیم. این به باور ما، بهترین تقدیر در عرصه رسانه‌ها در کشور است."

پارسال یک خبرنگار و سال پیشتر از آن هم دو خبرنگار بی‎بی‌‍سی تندیس نی را برده بودند. ماه حوت/اسفند گذشته مرکز خبرنگاران افغانستان ملیار صادق آزاد دیگر خبرنگار بی‌بی‎سی را به عنوان "خبرنگار سال افغانستان" اعلام کرد.

هیات داوران سازمان نی این جایزه را به ایوب آروین به دلیل نوشتن مطلبی با عنوان "قومیت و ساختار قدرت سیاسی در افغانستان" داده‌است. (این را در سه بخش بخوانید: بخش اول، بخش دوم، بخش سوم).

دیدبان رسانه‌ها که نی بخشی از آن است، در مراسم اعطای این جوایز، گزارش سالانه خود را در مورد خشونت با خبرنگاران در افغانستان منتشر کرد که حاکی از افزایش شدت خشونت علیه خبرنگاران است.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس دیدبان رسانه‌ها گفت که از ۷۵ مورد خشونت با خبرنگاران در دوازده ماه گذشته، شش مورد آن قتل خبرنگاران است که به گفته او، قتل این تعداد خبرنگار در سیزده سال گذشته سابقه نداشته است.

او افزود که در چهار مورد دیگر خبرنگاران زخمی، در بیش از ۳۰ مورد سایر انواع خشونت فیزیکی و در شش مورد هم بازداشت خبرنگاران ثبت شده‌است.

از سوی دیگر آقای خلوتگر در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که هرچند این آمار بیانگر آن است که خبرنگاران در وضعیت بدی کار می‌کنند، اما برایند کار آنها رو به بهبود است و کیفیت فعالیت‌های رسانه‌ای بهتر می‌شود.

اخیرا نهادی موسوم به خانه آزادی که مقر آن در آمریکا است، در گزارشی وضعیت آزادی مطبوعات را در افغانستان بد توصیف کرد و این کشور را در ردیف کشورهایی مانند کره شمالی قرار داد.

Image caption آقای توحیدی گفت افغانستان یکی از بهترین حمایت‌های قانونی را برای فعالیت‌های رسانه‌ای فراهم کرده که این کشور را به لحاظ آزادی مطبوعات در جایگاه خوبی در منطقه قرار داده است.

اما آقای توحیدی گفت که هرچند کار رسانه‌ای در افغانستان با مشکلات فراوانی مواجه است، اما وضعیت آزادی بیان در این کشور بسیار بهتر از کشورهایی است که در ردیف کره شمالی قرار می‌گیرند.

به گفته آقای توحیدی، افغانستان یکی از بهترین حمایت‌های قانونی را برای فعالیت‌های رسانه‌ای فراهم کرده که این کشور را به لحاظ آزادی مطبوعات در جایگاه خوبی در منطقه قرار داده است.

او افزود که در حال حاضر حتی یک خبرنگار هم در افغانستان در بند نیست و دولت هم خود را متعهد به حمایت از خبرنگاران می‌داند.

او با اشاره به سخنان اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان درباره وضعیت آزادی بیان گفت که او در برابر شدیدترین انتقادها هم از خود مدارا نشان داده است.

اخیراً آقای کرزی هم در سخنرانی رادیویی خود، آزادی بیان را یکی از بزرگترین دستاوردهای کشورش در سیزده سال اخیر عنوان کرد.

مطالب مرتبط