'پنجاه' عضو گروه طالبان در غزنی کشته شدند

محمدعلی احمدی

مقام‌های محلی در ولایت غزنی گفته‌اند که در جریان نبردی سخت بین نیروهای امنیتی و ستیزه‌جویان طالبان، دست کم ۵۰ عضو این گروه کشته شده‌اند.

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به بی‌بی‌سی گفت که این نبرد در جریان عملیات پاکسازی ولسوالی گیلان از وجود طالبان از سوی نیروهای ارتش، پلیس و ماموران اداره امنیت ملی روی داد.

آقای احمدی افزود که این عملیات دو روز پیش آغاز شد که در جریان آن ۳۶ عضو دیگر گروه طالبان زخمی شدند.

وزارت داخله هم در وبسایت خود این خبر را پخش کرده و صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت این آمار را در توییترش تایید کرده‌است.

وزارت داخله گفته که گروهی که در این عملیات نابود شد، در "فعالیت‌های تروریستی و خرابکارانه" در گیلان و سایر مناطق ولایت غزنی دست داشت.

آقای احمدی گفت که در جریان این عملیات یک سرباز ارتش کشته، یک فرد دیگر زخمی و فرد سومی از سوی طالبان دستگیر شده‌است

این وزارت ابراز امیدواری کرده که به دنبال از بین رفتن این گروه شورشی، وضعیت امنیتی در گیلان بهبود خواهد یافت.

هنوز گروه طالبان درباره این گزارش اظهار نظری نکرده است.

حضور افراد وابسته به گروه طالبان از مدتها پیش در برخی از مناطق ولایت غزنی گزارش می‌شد و در مواردی آنها با نیروهای امنیتی درگیر می‌شوند و در برخی اقدام به بمبگذاری می‌کنند.

Image caption نقشه غزنی. غزنی در شمار ولایت ناآرام است

معاون والی غزنی گفت که با گرم شدن هوا طالبان در تلاش هستند که حضور خود را در مناطق ناآرام این ولایت افزایش دهند. به گفته او، گیلان در همسایگی ولسوالی ناوه واقع شده که از کنترل دولت خارج است.

او افزود که این مناطق در نزدیکی مرز پاکستان موقعیت دارد که طالبان به سادگی می‌توانند از این مرز رفت و آمد کنند و در بسیاری موارد آنها شب‌ها با موتورسکلیت آن طرف مرز می‌روند و روز به این سو باز می‌گردند.

این وضعیت غزنی را در شمار ولایت‌های ناآرام قرار داده و بسیاری سازمان‌های بین‌المللی مستقر در افغانستان این ولایت را در نقشه امنیتی خود به رنگ سرخ نشانی کرده‌اند.

چند ولایت دیگر در جنوب افغانستان هم به لحاظ امنیتی در وضعیت مشابه و حتی بدتر از آن قرار دارند. هرچند در شماری از این ولایت‌ها هزاران سرباز داخلی و خارجی مستقر هستند.