در جلسه چهارم کمیسیون شکایات انتخاباتی ۷۴ شکایت بررسی شد

Image caption نادر محسنی گفت که تا حال بیش از ۲۵۰ مورد شکایت انتخاباتی بررسی شده

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در چهارمین جلسه علنی خود ۷۴ شکایت انتخاباتی را بررسی کرد.

این کمیسیون جلسه اول از شش جلسه علنی خود را چهارشنبه گذشته (۱۰ ثور/اردیبهشت) برگزار کرد که قرار است بخش عمده‌ای از شکایت‌های انتخاباتی در این جلسات بررسی شوند.

در جلسه امروز شکایت‌هایی بررسی شد که در دفاتر ولایتی این کمیسیون در ولایت‌های بغلان، تخار، قندوز و بدخشان ثبت شده بودند.

بیشتر این شکایات علیه ستادهای عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین درج شده‌اند.

برخی از این شکایت‌ها با شواهد و مدارک مستند شده است. اعضای کمیسیون تصاویر ویدئویی را در جلسه پخش کردند که بیانگر وقوع تقلب به نامزد مشخصی بود.

دست کم در یک مورد در این جلسه گفته شد که افراد مسلح در یکی از مراکز رای‌گیری در روز انتخابات رای‌دهندگان را تهدید می‌کردند که به نامزد مشخصی رای دهند.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی به خبرنگاران گفت که تا حال بیش از ۲۵۰ مورد شکایت انتخاباتی بررسی شده و کار رسیدگی به شکایات، پیش از زمان مقرر به پایان خواهد رسید.

هرچند کمیسیون شکایات در این جلسه‎ها هیچ تصمیمی نمی‌گیرد، اما گفته که تصمیم‌های خود را جلسه آخر اتخاذ می‌کند که آن را به اطلاع کمیسیون مستقل انتخابات می‌رساند.

اعضای این کمیسیون گفته‌اند که رسیدگی به شکایات بر نتایج نهایی انتخابات، که قرار است در روز ۲۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود، اثر خواهد گذاشت.

آن‌گونه که مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند، احتمالا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد که در آن صورت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی با هم رقابت خواهند کرد.

در همین حال، گفتگوهایی هم با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری، هر دو نامزد پیشتاز و معاونان رئیس جمهوری در کاخ ریاست جمهوری درباره مسایل مربوط به انتخابات صورت گرفته است.

به گزارش وبسایت دفتر آقای کرزی، هر دو نامزد در یکی از این نشست‌ها، از هر دو نهاد انتخابات به دلیل برگزاری موفقانه انتخابات اظهار تشکر کردند.

Image caption کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایات در شش جلسه علنی بررسی و حکم نهایی خود را در روز آخر به کمیسیون انتخابات اعلام می کند

اما منابع این نامزدها گفته‌اند که آنها انتقادهای خود را نسبت به روند برگزاری انتخابات و تقلب‌هایی که به گفته آنها در این انتخابات صورت گرفته، مطرح کردند.

از سوی دیگر، برخی این احتمال را هم مطرح کرده‌اند که ممکن است در این نشست‌ها موضوع تشکیل ائتلاف سیاسی بین هر دو نامزد بررسی شده که اگر این امر تحقق یابد، دور دوم انتخابات برگزار نخواهد شد.

ولی هر دو نامزد در گفتگوهای رسانه‌ای خود تشکیل هر نوع ائتلافی به هدف جلوگیری از برگزاری دور دوم انتخابات را رد کرده‌اند.

آقای عبدالله تاکید دارد که اگر شکایت‌های ستاد او از سوی نهادهای انتخاباتی به درستی بررسی شود، در همین دور اول برنده خواهد شد، اما آقای احمدزی گفته که انتخابات حتما به دور دوم کشیده می‌شود.

براساس نتایج مقدماتی که رسما از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده است، آقای عبدالله ۴۴.۹ درصد و آقای احمدزی ۳۱.۵ درصد کل آراء را به خود اختصاص داده‌اند. مطابق قانون افغانستان برای برنده شدن انتخابات حد اقل به پنجاه درصد کل آراء به علاوه یک رای نیاز است.

مطالب مرتبط