روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۱۶ ثور

حق نشر عکس UNAMA NEWS

باتوجه به این که چهار روز از رانش زمین در ولسوالی ارگو ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گذرد این حادثه تاکنون مطالب اصلی تعداد از روزنامه‌های کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه اطلاعات روز نوشت که می‌توان گفت که گستره‌ا‌ی تلفات این ماتم بزرگ آن‌قدر شوک‌آور بود که تا هنوز مردم در حالت شوک‌رفتگی قرار دارند و از سبک و سنگین کردن رویداد‌های پیرامون‌شان، به‌ویژه موضوع انتخابات و جبهه‌گیری‌های مقام‌های مسئول در پیوند با این حادثه عاجزند.

رضا مِهسا در مقاله‌ای تحت عوان از 'رانش کوه در بدخشان تا رانش سیاسی در کابل' نوشت که رانش کوه در بدخشان دقیقا رانش سیاسی، نه چه می‌گویم، "عاطفه"‌ها را در کابل با خود به ارمغان آورد و شدیدا به بزرگ‌نمایی از "توهمی" پرداخت که ما از آن به دولت و حکومت تعبیر می‌کنیم.

این نویسنده افزود که در بدخشان خشم طبیعت بیداد کرد و هزاران تن از شهروندان را زنده به‌گور کرد، ولی در کابل قحط‌‌ سالی عاطفه‌ها بیداد کرد و هزاران تن از قحطی‌زدگان را به هتل "کابل استار" کشاند و سرمست از باده‌ای ائتلاف برای پیروزی در انتخابات ساخت.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

در این مقاله آمده است که در بدخشان کوه دریک جابه‌جایی، فاجعه‌آفرین با مرگ دست ائتلاف داد و روستایی "آب باریک" را در زیر خروار‌ها خاک و گِل دفن کرد؛ اما در کابل ارگ(کاخ) ریاست جمهوری برای شکوه و عظمت مراسم تحلیف ارگ‌نشین آینده خط و نشان کشید.

اطلاعات روز نوشت که در بدخشان بزرگ‌ترین سناریوی تراژدیک مردم در‌مانده و مقهور طبیعت به مقابل دوربین‌های جهانی رفت و در "گیشه‌ای" نمایش در صدر جدول فاجعه قرار گرفت؛ اما در کابل "فرش قرمز" برای چانه‌زنی‌های گسترده برای مهندسی انتخابات و رسیدن به قدرت پهن شد و فیلم‌نامه‌ای تبانی‌های "رقیبان دیروز و رفیقان فردا" کلید خورد.

مقاله نویس این روزنامه نوشت:" به هر حال، آن‌چه در وجود من فرو‌ریخت، همانا اعتما‌د و باور بود که پس از ۱۳ سال مشق دموکراسی و مردم‌سالاری، فکر می‌کردم سیاست‌مردان ما با الف‌بای شهروند و ملت آشنا شده‌اند که شور‌بختانه سراب و فریب ذهنی بیش نبوده و اینک من از چشم خودم افتاده‌ام.

فرصت برای استفاده جویان!

روزنامه انصافنیز نوشت که عمق فاجعه در ارگو بدخشان، بسیاری از نهادهای داخلی و دولتهای خارجی را بر آن داشت تا حتی الاامکان به این مردم گرفتار و فقیر کمک کنند. برخی از دولتهای مقتدر جهان نیز با ارسال پیامهای تسلیت و همدردی برای رئیس جمهور افغانستان، از آمادگی خویش برای کمکهای نقدی و غیر نقدی به مردم بدخشان خبر دادند.

این روزنامه افزوده که اعلام آمادگی‌های داخلی و خارجی برای کمک به مردم در شرایطی است که نگرانی‌های بسیار جدی در نحوه مصرف این کمکها وجود دارد و با توجه به وجود افراد سودجو و فرصت طلب در دستگاه حکومت و دولت، بیم آن می‌رود که کمکها به دست مستحقان واقعی آن در مناطق آسیب دیده نرسد.

انصاف در یاداشت روز خود نوشت که اولین پرسشی که به ذهن مردم کشور در راستای رساندن کمکها به مردم بدخشان و امثال آن خلق می‌شود، این است که این کمکها از کدام مجرا و توسط کدام نهادها و چه کسانی قرار است به دست آسیب دیدگان حادثه اخیر در بدخشان برسد؟ چه تضمینی وجود دارد که کمکهای مذکور در جاهای دیگر مصرف نشده و یا در میان تعدادی عناصر فرصت طلب و استفاده جو تقسیم نشود؟!

درس‌هایی از چند فاجعه

روزنامه افغانستان نیز نوشت که به دنبال رانش زمین و بروز فاجعه انسانی در ولایت بدخشان، حادثه در یکی از معادن دره صوف ولایت سمنگان، سیل در جوزجان؛ مردم به هر طریقی که توانستند سهم گرفتند، تا کمکی کرده باشند به هموطنان آسیب دیده شان.

این روزنامه افزوده که موجی از همدردی ها نسبت به حادثه بدخشان از طریق رسانه‌ها، جامعه مدنی، شخصیت‌های سیاسی، شرکت‌ها، نهادهای اجتماعی و فرهنگی ابراز شد و کمک‌هایی نیز صورت گرفت. اما چه درس‌هایی از این گونه حوادث باید گرفت و این درس گرفته شد؟

رضا هویدا مدیر مسئول این روزنامه نوشت که چندین هیات از مقامات بلند رتبه دولتی به بدخشان رفتند تا هم با مردم این دیار همدردی کنند و هم میزان فاجعه را ارزیابی نمایند. با یک حساب ساده اگر میزان پولی که برای انتقال هیات‌ها به بدخشان لازم است و تدابیری که برای اقامت این هیات نیاز است را محاسبه کنیم رقم بالایی می‌شود که با آن می‌توان مشکلات زیادی از این مردم را حل کرد.

نویسنده افغانستان معتقد است که نهادهای مسئول واقعا ضعیف بوده و ضعیف عمل کرده‌اند. آنان نه خود توانستند که به طور فوری وارد عمل شوند و نه قادرشدند که کمک‌های مردمی را مدیریت نمایند. اینها حتی در ارایه آمار و ارقام آسیب دیدگان عاجز بودند.

این روزنامه افزوده که معمولا حضور شخصیت‌های سیاسی بیشتر به خاطر منافع سیاسی شان است و پیام‌های تسلیت و همدردی شرکت‌ها نیز به خاطر منافع اقتصادی شان است. نه دولت فکری برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی دارد و نه در صاحبان شرکت‌ها تشویشی برای آینده مردم آسییب دیده می‌شود.

کمک‌ها را هماهنگ کنید نه سفر

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به سفر مقام‌های حکومتی به ارگو نوشت که این افراد باید کمک‌های اداره‌های دولتی و خارجی را مدیریت کند تا به آسیب‌دیدگان برسد. طرحی برای موثریت کمک‌ها بریزند. والی بدخشان اذعان کرده است که در توزیع کمک‌ها مشکل وجود دارد. این مشکل‌ها باید برطرف شود.

شاه حسین مرتضوی سردبیر این روزنامه نوشت که رئیس‌جمهور کرزی و معاونانش، به جای سفر به ارگو، باید از نحوه هماهنگ‌سازی کمک‌ها، نظارت کنند وتلاش کنند تا هرمشکلی که فرا راه توزیع کمک‌‌ها وجود دارد، برطرف شود. آسیب‌دیدگان ارگو، علاوه بر آب و غذا، به سرپناه هم نیاز دارند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اکنون کشورهای خارجی و سازمان‌های گوناگون جامعه مدنی ابراز آمادگی برای کمک به آسیب‌دیدگان رانش زمین در بدخشان کرده‌اند.

۸صبح افزوده که مردم انتظار دارند تا حکومت از پیشرفت‌های که در هماهنگ‌سازی کمک‌های مراجع گوناگون به میان می‌آید، اطلاع‌رسانی کند، نه این‌که مقام‌های بلندپایه و نمایندگان بروند و برگور دستجعی بدخشانیان عکس یادگاری بگیرند. در کنار این‌ها، دفتر ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه باید از کشورهای همسایه که در راه‌اندازی عملیات‌های نجات، تجربه و تخصص دارند، بخواهد تا عملیات نجات را در ارگو به راه اندازند، توقف عملیات نجات خبر بسیار آزاردهنده است.

روز نامه محور نیز از کم کاری نهادهای دولتی برای رسیدگی به قربانیان و بازماندگان حادثه رانش زمین در روستایی ارگو انتقاد کرده و نوشت که این حادثه باعث شده که بعضی از مقامات دولت به ولایت ارگو رفته و عکس یادگاری بگیرند و برای بعضی دیگر از مقامات دولت افغانستان نیز رفتن به ارگو به یک سفر تفریحی مبدل شده است.

بسته‌های جدید بدخشان‌پیما

Image caption نشر این عکس، واکنش گسترده‌ای در رسانه‌های افغانستان داشت

روزنامه جامعه باز در ستون طنز خود که بنام عقلاطون نشر می‌شود، در واکنش به عکسی که از یکی از وزیران کابینه افغانستان در فضای اجتماعی نشر و واکنشهای تند در پی داشت و سفر مقامات دولتی به این منطقه آسیب دیده، نوشت که شرکت بدخشان‌پیما افتخار دارد ‌بسته‌های ذیل را به مقام‌های بلندپایه، اعضای مجلس نمایندگان و جامعه مدنی و سایرمردم ارائه کند.

این روزنامه نوشت که بسته وزیری، ‌سفر دو‌ساعته تفریحی به بدخشان در چوکی(صندلی) پیش روی چرخبال‌(هلیکوپتر)، به اضافه سه بار غذا ‌با آبمیوه و آیسکریم(بستنی)، به اضافه فرود بر فرش سرخ، به اضافه عکس یادگاری شانه‌به‌شانه و فیلم‌برداری، به اضافه سه دقیقه وقت برای سخنرانی و غیره.

نویسنده قیمت این بسته را اعتماد رئیس دولت و نمایندگان اعلام کرده است. ‌

طنز نویس این روزنامه نوشت که بسته وکیلی(نمایندگان)، سفر یک‌روزه از کابل به بدخشان و برعکس آن در چوکی‌های وسط، به اضافه دو بار غذا با کیک، به اضافه عینک آفتابی رایگان، به اضافه آرایش مجدد درصورت لزوم، به اضافه عکس یادگاری با یتیمان قربانیان حادثه، به اضافه ‌امکانات شارژ‌کردن تابلیت، آیفون و گلکسی، به اضافه آپلود مجانی عکس‌ها در صفحات فیسبوک و تویتر.

نویسنده جامعه باز قیمت این بسته را تقلب و عوام‌فریبی اعلام کرده است.

بسته مدنی، سفر پنج‌روزه به بدخشان در بخش انباری چرخبال، به اضافه عکس‌های یادگاری در وقت جمع‌کردن کمک و توزیع کمک‌ها به قربانیان، به اضافه ملاقات با وزرا‌ و وکلای مجلس، به اضافه ‌آموزش تهیه کباب بره، به اضافه رفت‌و‌ آمد توسط لندکروزر(خودرو) سفید در محل حادثه.

طنز نویس جامعه باز قیمت این بسته را عضویت در نهادهای جامعه مدنی ‌یا مؤسسات خیریه اعلام کرده است.

مطالب مرتبط