حامد کرزی برای بازدید از محل رانش زمین به ارگو رفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته آقای کرزی در این سفر وضعیت کمک‌رسانی و ابعاد فاجعه ارگو را بررسی خواهد کرد.

به دنبال انتقاده گسترده از چگونگی مدیریت کمک‌ها و بیرون نشدن اجساد از زیر آوار در بدخشان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به ارگو رفته است.

روز چهارشنبه، ١٧ ثور/اردیبهشت، یک منبع در کاخ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفت که آقای کرزی به ارگو پرواز کرده است تا وضعیت کمک‌رسانی و ابعاد فاجعه ارگو را از نزدیک بررسی کند.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه نوشته که او با آسیب دیدگان روستای آب باریک اظهار همدردی کرده و با بازدید از خیمه های محل اسکان آوارگان، مشکلات آنها را بررسی کرد.

رئیس جمهوری به آنها اطمینان داده که کمک‌های داخلی و خارجی به اندازه کافی فراهم شده است.

آقای کرزی افزوده که برای آوارگان خانه ساخته می‌شود و روند رسیدگی به مشکلات آنها و توزیع کمک‌ها را شخصا پی‌گیری می‌کند.

روز جمعه گذشته (۱۲ ثور/اردیبهشت)، در اثر رانش زمین در ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان، صدها تن جان خود را از دست دادند.

رانش زمین صدها خانه را زیر گل و لای مدفون کرد و باعث آوارگی اهالی روستای آب باریک شد.

مقامهای دولتی اعلام کردند که به دلیل عمق گل و لای در محل رانش زمین، عملیات نجات و جستجوی اجساد قربانیان این حادثه متوقف شده است،

اما بازماندگان قربانیان و ساکنان منطقه از این تصمیم به شدت انتقاد کردند.

همچنین، نحوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان ارگو از نیز هدف انتقادهایی قرار گرفته است و منتقدان گفته‌اند این عملیات فاقد نظم و انضباط بود که به توقف عملیات توزیع اقلام کمکی در روز سه شنبه منجر شد.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption سیصد و پنج تن از قربانیان رانش زمین در باریک آب شناسایی شده اند

زمانی که مقام‌های دولتی تصمیم گرفتند کمک‌ها از طریق یک کمیته ویژه به آسیب‌دیدگان توزیع شود، شماری از افراد حاضر در محل، به انبارهای کمک‌ها هجوم بردند که شلیک هوایی پلیس را به دنبال داشت و در مقابل عده‌ای از افراد مسلح لباس شخصی در آنجا هم ظاهرا به حمایت از مردم دست به شلیک هوایی زدند.

این وضعیت در ارگو باعث شد که کمک‌رسانان داخلی و خارجی منطقه را ترک کنند و روند توزیع کمک‌ها به نیازمندان متوقف شود.

صبح روز گذشته، گل محمد بیدار، معاون والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که وضعیت توزیع کمک‌ها به صورت عادی ادامه دارد و مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد.

از سوی دیگر شماری از رسانه‌ها انتقاد کرده‌اند که کمک‌های داخلی و خارجی به صورت درست مدیریت نمی‌شود و این امر گمانه‌زنی‌ها را در مورد هدر رفتن کمک‌ها تقویت کرده است.

در همین حال، حاشیه‌های کمک‌رسانی و به‌ویژه سفر برخی از مقام‌های دولتی به محل رانش زمین در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای خبرساز شده و زمینه انتقادهای زیادی را نسبت به دولت فراهم کرده است.

از جمله عکسی که شماری از اعضای کابینه و مشاوران رئیس جمهوری را روی فرش قرمز در حال گرفتن عکس یادگاری در ارگو نشان می‌دهد، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد و در رسانه‌ها بازپخش می‌شود و انتقادهای گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption معاون والی بدخشان گفته که تلاشها برای ساختن سرپناه به آوارگان آغاز شده

در این عکس محمدآصف رحیمی وزیر زراعت، عبدالهادی ارغنده وال وزیر اقتصاد، عنایت الله شهرانی مشاور رئیس جمهوری و شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی دیده می‌شوند.

با این‌ همه، مجید قرار، سخنگوی پیشین آقای رحیمی در حساب فیسبوک خود در پاسخ به منتقدان این عکس نوشته که اگر آقای رحیمی به ارگو نمی‌رفت و مشغول "معامله سیاسی" در کابل می‌شد، آیا فرصت مسخره کردنش را با این عکس می‌داشتید؟

سفر دیرهنگام آقای کرزی به منطقه به انتقادها بیشتر دامن زده است.

برخی از او انتقاد کرده‌اند که به‌جای اینکه به فکر نجات افراد گرفتار در گل و لای، جستجوی اجساد قربانیان و کمک به آسیب‌دیدگان باشد، به مسایل انتخابات ریاست جمهوری می‌اندیشد.

هرچند معاونان رئیس جمهوری و شماری از مقام‌های ارشد دولتی به ارگو سفر کرده‌اند و کمک‌هایی را هم در اختیار آسیب‌دیدگان قرار داده‌اند، اما منتقدان می‌گویند که رئیس جمهوری باید زودتر شخصاً به منطقه سفر می‌کرد.

آقای کرزی با این هدف به ارگو رفته است که با بازماندگان قربانیان از نزدیک اظهار همدردی کند و وضعیت کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بهبود یابد، ولی هنوز مشخص نیست که این سفر به جلوگیری از گسترش دامنه انتقادها علیه حکومت او کمک خواهد کرد یا خیر.

Image caption مجید قرار: اگر وزیر زراعت مشغول معامله سیاسی می‌بود و به زیارت آسیب‌دیدگان بدخشان نمی‎رفت، آیا شما فرصت این مسخره [کردنش] را می‌داشتید؟

معاون والی بدخشان گفته است که هرچند شماری از خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده‌اند، توافق کرده‌اند که اجساد قربانیان به حال خود بماند، اما شماری دیگر هنوز اصرار دارند که اجساد باید بیرون آورده و دفن شود.

آقای بیدار افزود که این موضوع در نشستی با حضور رئیس جمهوری در ارگو بررسی می‌شود و تصمیم نهایی را او خواهد گرفت.

‌او در مورد آمار قربانیان گفت که ۱۵ جسد از زیر آوار بیرون آورده شده و حدود ۲۹۰ نفر دیگر زیر آوار مانده اند. در حال حاضر، تلاش‌ها برای شناسایی و تثبیت آمار کل قربانیان ادامه دارد.

پیشتر برخی مقام‎های محلی شمار قربانیان را از ۲۵۳ تا ۲۷۰۰ نفر گفته بودند و تفاوت در آمار قربانیان هم باعث انتقادهای زیادی شده بود.

مطالب مرتبط