حضور پررنگ ناشران افغان در نمایشگاه کتاب تهران

حق نشر عکس f
Image caption بیش از ۲۳۰۰ عنوان کتاب از افغانستان به نمایش گذاشته شده

تهران این روزها همراه با هوای دلکش بهار، روزهای پرطراوت دیگری را نیز تجربه می‌کند.

بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران که امسال نیز چون سال‌های گذشته علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی را از چهار سوی ایران به خود فرامی‌خواند.

امسال افغانستان به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه حضور دارد و این مساله نشان از علاقمندی جامعه فرهنگی ایران به جریان‌‎های فرهنگی افغانستان دارد، ضمن اینکه فرصتی هم به مخاطب ایرانی می‌دهد تا با ظرفیت‎های فرهنگی موجود در افغانستان بیشتر آشنا شود.

به جز موسسه انتشاراتی عرفان که قدیمی و پرسابقه است و کتاب‌های تخصصی در زمینه تاریخ‌، سیاست، اجتماع، شعر و ادبیات منتشر می‌کند، خانه ادببات افغانستان و موسسه فرهنگی در دری نیز به صورت مشترک غرفه‌ای داشتند و آثاری چند ارائه کرده بودند؛ از جمله مجموعه‌های شعر و نشریاتی که در این چند سالی که از فعالیت آنها می‌گذرد، چاپ کرده‌اند.

با این حال جای غرفه‌ای که مختص ادبیات و به ویژه شعر باشد در میان ناشران افغان شرکت‌کننده در نمایشگاه بسیار خالی بود.

شش ناشر با بیش از ۲۳۰۰ عنوان کتاب و موضوعاتی متنوع در تمام بخش‌ها و در کنار این ۳۰ عنوان جدید که برای اولین‌بار در نمایشگاه امسال حضور داشتند.

به گفته اجمل عازم، رئیس اتحادیه سراسری ناشران افغانستان، مشکلات ارتباطی و نقل و انتقال مانع از شرکت دیگر ناشران داخلی شد.

او گفت که در روزهای اول نمایشگاه، سرنوشت تعدادی از کتاب‌های ناشران افغان به سبب معطلی در گمرک و طی مراحل قانونی و اداری پیچیده آن، در ابهام مانده بود که در نهایت با همکاری مسئولین نمایشگاه کتاب تهران، شانس حضور این کتاب‌ها نیز در آخرین روزها فراهم شد.

در صحبتی که با مدیران غرفه‌های افغانستان داشتم، همه آنها از نحوه برگزاری، محل و فضای امسال نمایشگاه و میزان فروش کتاب‌ها رضایت داشتند.

مدیر انتشارات احراری، از به فروش رفتن بیش از ۳۰ درصد از کتاب‌های این انتشارات تا سومین روز از نمایشگاه خبر داد. او همچنین افزود بازدیدکنندگان بیشتر از کتاب‌های دینی، مذهبی و رمان استقبال کرده‌اند.

در حاشیه نمایشگاه کتاب‌ و بخصوص عصرها نشست‌های ادبی و فرهنگی هم برگزار می شد.

حق نشر عکس f
Image caption افغانستان مهمان ویژه نمایشگاه امسال است

نشست‌های تخصصی در رابطه با ادبیات داستانی افغانستان، شعر زنان افغانستان، اجرای موسیقی سنتی افغانستان، بررسی وضعیت نشر و بازار کتاب در افغانستان، دانشجویان افغان و رسالت نوشتن، بررسی پایان‌نامه‌های دانشجویان افغان داخل ایران و بررسی مطبوعات افغانستان از جمله برنامه‌هایی بود که در این چند روز برگزار شد یا قرار است در چند روز آینده برگزار شود.

حضور پررنگ و پرشور و شوق بازدیدکنندگان بخصوص مهاجران افغان مقیم ایران در نمایشگاه و استقبال گسترده از غرفه‌های افغانستان و برنامه‌ها و نشست‌های برگزارشده، خاطره‌ای بود که به این زودی‌ها از ذهن برگزارکنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه نخواهد رفت.

به ویژه آن بخش از برنامه‌ها که گروه موسیقی سنتی شمس به اجرای برنامه می‌پرداخت.

این گروه که از هرات به تهران دعوت شده بود، دو اجرا داشت که با استقبال پرشور مخاطبان ایرانی روبرو شد.

گروه شمس که پیش این نیز در شش کشور اروپایی برنامه‌ها و اجراهای موفقی داشته، با تلفیقی از اشعار مولانا و هم‌نوازی تار و تبله، فضای دلنشین و خاطره‌انگیزی ایجاد کرده بود.

البته طبیعی است که کمبودهایی را هم می‌شد دید.

نبودن فضای مناسب و سالنی با ظرفیت کافی که گنجایش علاقمندان به شرکت در این نشست‌ها را داشته باشد در کنار پایین بودن کیفیت سیستم‌های صدا و نور را می‌توان از این کاستی‌ها دانست.

برگزاری این نشست‌ها در مسیر رفت و آمد بازدیدکنندگان که باعث در هم آمیختن همهمه جمعیت با صدای برنامه می‌شد هم نکته دیگری بود که می‌توان انگشت انتقاد بر آن گذاشت.

به عنوان مثال قرار بود برای بالاتر بردن بار علمی و کیفیت ادبی بعضی از این نشست‌ها، مهمان‌ها و کارشناسانی را به برنامه دعوت کنیم که به دلیل همین مشکلات و کاستی‌ها از خیر آن گذشتیم.