اشرف‌غنی احمدزی: انتظار دور دوم انتخابات را می‌کشیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اشرف غنی به مساله مشارکت ملی اشاره کرد و گفت که باید تمام قدرت های سیاسی در قدرت سهم داشته باشند

اشرف غنی احمدزی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته که منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات شانزدهم حمل و برگزاری دور دوم انتخابات است.

آقای احمدزی در مراسمی صحبت می‌کرد که برای اعلام حمایت 'اتحاد شوراهای حزب اسلامی افغانستان' از تیم انتخاباتی او برگزار شده بود.

او گفت که تیم وی به فکر قدرت نه بلکه به دنبال صلح، آزادی و ثبات در افغانستان است.

آقای احمدزی گفت: "معلوم است و احتمال قوی است و منتظر اعلام نتایج هستیم که ما به دور دوم می رویم اما هم جناب دکتر عبدالله و هم من می‌خواهیم که رئیس جمهوری تمام مردم افغانستان باشیم ما به هیچ صورت اراده نداریم که نماینده یک بخش، یک قشر و یا چند قوم افغانستان باشیم."

آقای احمدزی افزود که خواهان مشارکت تمام اقوام و قدرت‌های سیاسی افغانستان در حکومت است و از دیدگاه انحصاری پشتیبانی نمی‌کند.

اشرف غنی احمدزی از یگانه رقیب خود در دور دوم با تاکید به عنوان "همکار" خود یاد کرد و افزود: "از تیم دکتر صاحب عبدالله عبدالله درخواست می‌کنم که به ما دست اتحاد بدهند که هیچ نوع تفرقه و هیچ نوع تقسیم در بین مردم افغانستان جا ندارد و هر سخنگو و هر کسی که موجب تفرقه می‌شود باید به صورت فوری مردود شناخته شود."

در این مراسم وحیدالله سباوون، رئیس حزب اسلامی متحد و معاون اتحاد شوراهای حزب اسلامی افغانستان گفت که پس از چند دور گفت‌وگو، اتحاد شوراهای حزب اسلامی تصمیم گرفت که از نامزدی اشرف غنی احمدزی در دور دوم انتخابات حمایت کند.

آقای سباوون گفت: "ما خواهان نظام جمهوری اسلامی، عدالت، انصاف، حاکمیت ملی، حاکمیت قانون، حقوق همه اقوام و حفظ ارزش‌های ملی هستیم. ما که امروز جمع هستیم نتیجه دید و بازدیدهای ما است که با تیم دکتر صاحب اشرف‌غنی احمدزی داشتیم."

حزب اسلامی افغانستان در حالی از نامزدی اشرف غنی احمدزی اعلام حمایت می‌کند که اخیرا گل‌آغا شیرزی از دیگر نامزدان انتخابات شانزدهم حمل به تیم عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز این انتخابات پیوست.

پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری که هیچ یک از نامزدان نتوانستند آرای کافی برای پیروزی به دست آورند، دو نامزد پیشتاز برای شرکت در دور دوم آمادگی می‌گیرند و انتظار می‌رود افراد، گروه‌ها و احزاب مختلف برای رسیدن به توافق و پیوستن به یکی از این دو تیم تلاش کنند.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر اساس جدول از پیش اعلام شده کمیسیون مستقل انتخابات قرار است در ۲۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی مشغول بررسی ۱۲۱ شکایت مطرح شده در مورد نتایج ابتدایی و صدها شکایت در مورد روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

کمیسیون انتخابات افغانستان، روز ۷ جوزا/خرداد را برای برگزاری دور دوم احتمالی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نظر گرفته است.

Image caption اگر انتخابات به دور دوم برود، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی با هم رقابت می‌کنند

مطالب مرتبط