احتمال رانش زمین در مرکز افغانستان حدود ۵۰ خانواده را آواره کرد

حق نشر عکس Photo. Nasir Behzad
Image caption مقامات محلی می گوید که در صورت رانش این منطقه صد خانواده متضرر و دوصد هکتار زمین کشاورزی نیز نابود خواهد شد

مقام‎های محلی در ولایت بامیان در مرکز افغانستان می‌گویند که خطر رانش زمین در روستای سرخ جوی این ولایت، باعث شده که حدود ۵۰ خانواده از خانه‌های شان آواره شوند.

عبدالرحمن احمدی، سخنگوی والی بامیان که از محل حادثه دیدن کرده به بی‌بی‌سی گفت که بررسی‌های هیات اعزامی به این منطقه نشان می‌دهد که حدود ۵۰ خانواده به صورت مستقیم در تهدید قرار دارند.

زمین در این منطقه ترک برداشته است و هر لحظه امکان رانش آن وجود دارد.

او افزود که اکنون حدود ۵۰ خانه در منطقه تخلیه شده و صاحبان آنها در خیمه‌ها زندگی می‌کنند و دفتر والی بامیان و نهادهای همکار برای آنان کمک‌های اولیه را فراهم کرده‌اند.

سخنگوی والی بامیان گفت که برآوردها نشان می‌دهد در صورت رانش زمین در این منطقه، بیشتر از ۱۰۰ خانواده آسیب ببینند و بیشتر از هزار جریب (۲۰۰ هتکار) زمین کشاورزی نیز از بین برود.

آقای احمدی تاکید کرد که مردم این محل اکنون نیاز به کمک‌های انسان دوستانه دارند.

روستای سرخ‌جوی در حدود ۱۵ کیلومتری مرکز بامیان قرار دارند.

روز جمعه گذشته (۱۲ ثور/اردیبهشت)، در اثر رانش زمین در ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان، صدها تن جان خود را از دست دادند.

رانش زمین صدها خانه را زیر گل و لای مدفون کرد و باعث آوارگی اهالی روستای آب باریک شد.

مقام‌های دولتی اعلام کردند که به دلیل عمق گل و لای در محل رانش زمین، عملیات نجات و جستجوی اجساد قربانیان این حادثه متوقف شده است،

اما بازماندگان قربانیان و ساکنان منطقه از این تصمیم به شدت انتقاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط