روزنامه‌های کابل: شنبه،۲۰ ثور

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری و روند برخورد کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات با رای مردم افغانستان موضوعات اصلی تعداد از روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه سرنوشت نیز با اشاره به روند رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی در این کشور نوشت که تعداد از نامزدان از روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ناراضی اند.

این روزنامه افزوده که روند رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی در افغانستان علنی بود؛ نمایندگان نامزدهها و رسانه‌ها نیز در این مراسم حضور داشتند و در مقابل آنان نیز تصمیم به شکایتها رسیدگی می‌شد.

سرنوشت افزوده که مقامات کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی تاکید دارند که رسیدگی به شکایت‌های انتخابات باید براساس قانون و منصفانه باشد و نویسنده این روزنامه تاکید کرده که کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی باید بدون درنظر داشت زور و زر تصمیم بگیرد.

مردم در دور دوم به پای صندوق رای خواهند رفت؟

روزنامه آرمان ملی نیز با طرح این پرشس؛ در صورتیکه انتخابات به دور دوم رود آیا مردم مثل دور اول به پای صندوقهای رای خواهند رفت؟ نوشت که رقابتهای انتخاباتی در حال رفتن به دور دوم است و باید دیده شود که این دفعه انتخابات با چه آرایشی برگزار خواهد شد.

این روزنامه افزوده است، دیده شود که سرنوشت انتخابات دوم به کجا خواهد انجامید و مردم چه گونه از آن استقبال خواهند کرد. علاوه بر آن این سئوال نیز مطرح است که آیا نامزد برنده انتخابات از رای مردم مواظبت خواهد کرد.

آرمان ملی از نامزد برنده خواسته است که تلاش کند با تشکیل یک دولت سالم، دست غارتگران سرمایه‌های مردم را از پشت ببندند و از مصلحت‌گرایی بپرهیزند، زیرا کاسه صبر مردم افغانستان اکنون لبریز شده است.

انتخابات به بی‌راهه می‌رود!

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود مدعی شده که در میان کمیسیون‌های انتخاباتی، بر سر نحوۀ کار و اجرات‌شان اختلاف‌های شدیدی بروز کرده است. به‌تاز‌گی یکی از اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، کمیسیون انتخابات را به عمل‌کرد دوگانه در خصوص انتخابات متهم کرد و جنجال‌های فعلی بر سر نتایج را ناشی از این عمل‌کرد دانست.

این روزنامه افزوده که تنها کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیست که نسبت به عمل‌کرد کمیسیون انتخابات انتقاد دارد. نامزدهای پیشتاز، نهادهای ناظر بر روند انتخابات، جامعۀ مدنی و اقشار سیاسی کشور نیز عمل‌کرد کمیسیون انتخابات را غیرشفاف خوانده‌اند.

ماندگار افزوده اگر کمیسیون واقعاً بر اساس قانون عمل‌کند و به پرونده‌های انتخاباتی رسید‌گی شود، بدون شک نیاز پیدا نخواهد شد که اعضای دو کمیسیون یک‌دیگر را به داشتن "مواضع دوگانه" متهم کنند. در همین حال، وقتی اعضای ارشد دو کمیسیون به کارکرد هم باور ندارند، چه‌گونه می‌توان انتظار داشت که نتیجۀ کار آن‌ها مورد قبول دیگران و به‌ویژه تیم‌های انتخاباتی قرار گیرد؟

این روزنامه افزوده که کمیسیون انتخابات اعلام‌کرده که قادر نیست انتخابات دور دوم را در زمان مشخص شده آن در هفتم جوزا(خرداد) بر اساس قانون اساسی برگزارکند، چون به گفتۀ مقام‌های این کمیسیون بر اثر آتش‌سوزی در یکی از انبار این نهاد، مواد حساس انتخاباتی از بین رفته است و برای تهیۀ این مواد، نیاز به زمان بیشتری است.

مسؤلیت ما درانتخابات دور دوم

روزنامه افغانستان نیز نوشت که بررسی شکایت‌های انتخاباتى، اکنون به پایان خود نزدیک می‌شود و قرار است تا ۲۲ ماه ثور(فروردین) کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی نتیجه یافته‎های خود را به کمیسیون انتخابات ارسال کند و کمیسیون انتخابات مؤظف است که نتایج نهایی انتخابات را روز ۲۴ ثور اعلام کند.

این روزنامه با اشاره به اینکه انتخابات به دور دوم خواهد رفت، نوشت:" هردو نامزد برای رفتن به دور دوم اعلام آمادگی کرده‌اند. اگر نتایج نهایی انتخابات با توقعات نامزدان مطابقت نداشته باشد، ممکن است مخالفت برخی نامزدان را در پی‌داشته باشد و این مخالفت بدون شک فضای سیاسی کشور را متأثر ساخته و سبب سردرگمی مردم و مسؤلان دولتی می‌گردد."

افغانستان می‌نویسد که هرچه به روزهای پایانی اعلام نتایج نهایی انتخابات نزدیک تر می‌شویم و مسایل مرتبط به انتخابات نیز روشن تر می‌گردد، متوجه می‌شویم که این نگرانی‌ها چندان با واقعیت‌های سیاسی موجود هم‌خوانی نداشته است.

به باور نویسنده افغانستان پیامد دیگر که انتخابات دور دوم دارد این است که وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا روشن نشدن انتخابات همانطور مبهم و گیج کننده باقی خواهد ماند. این وضعیت تأثیر مستقیم بر امورات روزمره زندگی مردم داشته و آینده آنها را باخطر مواجه می سازد.

پشت پرده تصمیم نگیرید!

۸صبح نیز نوشت که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی پس از ۵ دور جلسه علنی، ۹۰۰ مورد شکایت را مورد رسیدگی قرار داد. مطابق قانون، فردا باید تصمیم نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی به کمیسیون انتخابات تقدیم شود. اکنون همه‌ای چشم‌ها به این تصمیم دوخته شده است. این کمیسیون با بررسی‌های علنی گامی برای شفافیت برداشت، اما تصمیم‌گیری در مورد شکایات به‌صورت غیابی، سبب شک و تردیدهای زیادی خواهد شد.

این روزنامه افزوه که نهادهای ناظر بر انتخابات، از تصمیم غیابی در مورد شکایات نگرانی دارند. کمیسیون شکایات انتخاباتی در سه دور انتخابات، پرجنجال‌ترین نهاد بوده است. در دو دور قبل حضور چند عضو خارجی، بحث‌ها و حاشیه‌های بزرگی خلق کرد. حالا نیز برخی مقام‌های سیاسی نسبت به عملکرد کمیسیون‌ها به‌شدت اعتراض دارند.

سرمقاله نویس ۸صبح می نویسد که اکنون توپ در میدان کمیسیون شکایات انتخاباتی است. هر تصمیم این نهاد باید قناعت هواداران نامزدان را به همراه داشته باشد. حفظ استقلال و شفافیت در تصمیم‌ها سبب خواهد شد تا اعتبار این نهادها دوباره احیا شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی در فضای عاری از تهدید و تطمیع، صرفا در راستای مسئولیت‌های قانونی خود باید از آرای مردم صیانت کند.

مطالب مرتبط