نفر سوم انتخابات افغانستان از عبدالله حمایت کرد

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption عبدالله عبدالله و زلمی رسول گفتند که با یکدیگر از دیر آشنایی دارند

زلمی رسول سومین نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ستاد انتخاباتی "اصلاحات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله پیوست.

اتحاد دو گروه انتخاباتی در مراسمی در کابل با حضور نمایندگان و اعضای هر دو ستاد انتخاباتی و گروه "صلح و بازسازی" به رهبری گل‌آغا شیرزی اعلام شد. پیوستن زلمی رسول به تیم عبدالله عبدالله براساس موافقتنامه‌ای صورت گرفته که در آن از اهداف و برنامه‌های مشترک دو تیم گفته شده‌است.

زلمی رسول در انتخابات شانزدهم حمل در چارچوب گروه انتخاباتی "اعتدال، برابری و سازندگی" با سایر نامزدان رقابت کرد و براساس نتایج ابتدایی توانست ۱۱.۴۷ درصد آرا را بدست آورد و در مقام سوم قرار گیرد.

آقای رسول هنگام اعلام حمایت از گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت اگر انتخابات به دور دوم برود یا نرود، هر دو تیم متحد خواهند بود و برنامه‌های خود را مشترکا دنبال خواهند کرد.

زلمی رسول همچنین گفت: "تیم اعتدال، برابری و سازندگی پس از مشورت و نظرخواهی با اعضا و به خاطر دفاع از ارزش‌های دموکراتیک، حفظ ثبات سیاسی و تحکیم منافع ملی تصمیم گرفت که به تیم اصلاحات و همگرایی بپیوندد."

این دومین نامزد انتخابات شانزدهم حمل است که پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات با گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله یکجا شده‌است. دو هفته پیش گل‌آغا شیرزی با گروه انتخاباتی خود "صلح و بازسازی" با آقای عبدالله یکجا شد.

عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوی در این مراسم گفت که حالا هر سه گروه انتخاباتی، یک تیم اند و به پیش خواهند رفت و تعهدات خود را در عمل ثابت خواهند کرد.

آقای عبدالله گفت که به اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری وقتی زیادی باقی نمانده و امیدوار است که دور اول انتخابات نتیجه بدهد.

او از عملکرد کمیسیون‌های برگزاری انتخابات انتقاد کرد و گفت که مشکلات و کمبودی هایی در روند انتخابات وجود داشت و "این مشکلات سوال‌هایی را برای مردم ایجاد کرده‌است که هنوز جواب داده نشده‌اند."

آقای عبدالله از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی خواست که با وظیفه شناسی و توجه به مسئولیت‌های خود در مورد سرنوشت مردم، "سلیقه‌های شخصی خود را پیاده نکنند و زیر بار تهدید و زور نروند."

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در مورد اعلام نتایج ابتدایی ۱۲۱ مورد شکایت دریافت کرده که اکثریت آن از طرف ستاد انتخاباتی آقای عبدالله صورت گرفته‌است. این کمیسیون نتایج بررسی‌های خود را از رسیدگی به شکایت‌ها به کمیسیون انتخابات واگذار می‌کند و کمیسیون انتخابات به سوی اعلام نتایج نهایی می‌رود.

عبدالله عبدالله گفت که سوال‌های در مورد به تعویق افتادن دور دوم، تبصره‌های پیش از وقت در مورد اعلام نتایج و سرنوشت دور اول انتخابات ایجاد شده‌است و کمیسیون‌های انتخاباتی باید این مسایل را روشن کنند. آقای عبدالله افزود که برای تامین حق مردم افغانستان و مشروعیت‌دهی به انتخابات در کنار مردم خواهد ایستاد.

در مراسم پیوستن زلمی رسول به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله حبیبه سرابی معاون دوم آقای رسول حضور داشت اما جای احمدضیا مسعود معاون اول آقای رسول خالی بود.

اگرچه در مورد دلیل عدم حضور آقای مسعود در این مراسم رسما چیزی گفته نشده‌است اما زلمی رسول گفت که هنوز برخی از اعضای گروهش به پیوستن به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله به نتیجه نرسیده‌اند.

Image caption اگر انتخابات به دور دوم برود، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی با هم رقابت خواهند کرد

زلمی رسول گفت: "اگرچه اکثریت مطلق اعضای تیم با این تصمیم من موافق اند و از این تصمیم حمایت می کنند، این را نیز طبیعی می‌دانم که یک تعداد از اعضای تیم ما با توجه به موقف‌های شخصی یا گروهی‌شان تصمیم دیگری بگیرند و بعضی از اعضای تیم ما در حال تصمیم گیری اند و من امیدوارم که آن ها به ما بپیوندند."

در همین حال ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در تماسی با بی‌بی‌سی گفت: "این یک تصمیم شخصی آقای رسول بوده‌است. در این مورد با رئیس جمهوری هیچ نوع صحبتی نشده و رئیس جمهوری این تصمیم خبر نداشت. ما از گذشته گفتیم رئیس جمهوری نه از زلمی رسول و نه از هیچ نامزدی دیگری حمایت نمی‌کند."

آقای فیضی این اظهارات را ظاهرا در پاسخ به دیدگاه‌ها و گمانه‌زنی‌های ابراز کرده که براساس آنها گفته می‌شود، زلمی رسول در این انتخابات از حمایت حامد کرزی برخوردار بوده‌است.

نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به اساس جدول از پیش تعیین شده کمیسیون انتخابات باید در ۲۴ ثور/اردیبهشت اعلام شود که اگر هیچ یک از دو نامزد پیشتاز نتوانند پنجاه درصد به اضافه یک رای را بگیرند، دور دوم انتخابات بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار خواهد شد.

آقای احمدزی دومین نامزد پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری به تازگی در مراسمی که از سوی اتحاد شوراهای حزب اسلامی به حمایت از او برگزار شده بود سخنرانی می‌کرد گفت که در انتظار برگزاری دور دوم انتخابات است.