روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۱ثور

Image caption طنز روزنامه جامعه باز

در روزنامه‌های چاپ امروز کابل، رویدادهای انتخاباتی از جمله ائتلاف‌های جدید و روند بررسی شکایت‌های انتخاباتی و همچنین آغاز فعالیت نخستین ماهواره افغانستان و رویدادهای طبیعی بیشتر انعکاس یافته است.

در سرمقاله روزنامه ۸صبح راجع به جریان رسیدگی به شکایت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمده که کار کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تا هنوز قناعت جریان‌های سیاسی، نامزدان و جامعه مدنی را فراهم نکرد و با این وجود این کمیسیون متن فیصله‌های خود را به کمیسیون مستقل انتخابات می‌سپارد.

۸صبح می‌نویسد که اگرچه با توجه به اصل علنی بودن روند رسیدگی به شکایت‌ها کمیسیون روند بررسی را به طور علنی در برابر رسانه‌ها انجام داد اما "اصل علنی بودن محاکم حکم می‌کند که روند رسیدگی و صدور حکم باید علنی باشد. اما کار کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شده بود تا صدور حکم، علنی نباشد."

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری حدود ۸۵۰ شکایت در مورد روند برگزاری انتخابات و بعدا ۱۲۱ شکایت در مورد نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرد و این شکایت‌ها را بررسی کرد.

۸صبح نوشته که اصدار حکم در خفا زمینه انتقادها علیه کار کمیسیون شکایت های انتخاباتی را بیشتر کرده و اگر کمیسیون با اتفاق همه اعضا روند اصدار حکم در مورد شکایت ها را هم علنی می‌کرد نامزدان شاید تمام فیصله‌های آن را زیر سوال نمی‌بردند.

روزنامه رسانه در مطلبی در مورد کارکردهای کمیسیون‌های برگزاری انتخابات افغانستان زیر عنوان "کمیسیون انتخابات علیه کمیسیون شکایات" نوشته: قرار بود کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نتیجه بررسی های خود را روز پنجشنبه (۱۸ثور/اردیبهشت) به کمیسیون مستقل انتخابات برای اقدامات بعدی تحویل می‌داد اما تاخیر در این مورد سبب شده که کمیسیون مستقل انتخابات کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی را به تخلف ورزی از قانون متهم کند.

رسانه از قول منابع کمیسیون مستقل انتخابات نوشته تا زمانی که مرحله رسیدگی به شکایت‌ها تکمیل نشود نتایج نهایی اعلام نمی‌شود و به نظر نویسنده این مسایل گمانه زنی ها در مورد تاخیر در برگزاری در دوم انتخابات را به یقین نزدیک کرده است.

افغانستان در آستانه بحران

روزنامه ماندگار هم در صفحه اصلی خود در مورد "به درازا کشیدن سرنوشت انتخابات" نوشته است.

به نوشته روزنامه ماندگار، "عمل‌کرد ضعیف، جانب‎دارانه و غیرقابلِ قبولِ کمیسیون‎های انتخاباتی، احتمال رفتنِ انتخابات به‌دورِ دوم را قوت بخشیده است. کمیسیون انتخابات اعلام کرده که قادر نیست انتخابات را در دور دوم، مطابق قانون در وقت معینِ آن برگزار کند."

با این حال کمیسیون های برگزاری انتخابات گفته اند که سعی خواهند کرد انتخابات دور دوم را برگزار کنند حتی که با یک یا دو روز تاخیر برگزار شود.

ماندگار گفته که تاخیر در بررسی شکایت ها، اعلام نتایج نهایی و تاخیر در برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را در بخش های مختلف از جمله سرمایه گذاری و توانمندی نیروهای امنیتی متاثر می کند و این کشور به سوی بحران خواهد رفت.

بیشتر روزنامه های چاپ کابل حالا بیشتر از تمرکز روی نتایج نهایی به برگزاری دور دوم انتخابات که هنوز دقیق اعلام نشده؛ می پردازند.

روزنامه افغانستان، با نگاهی نسبتا خوشبینانه به عملکرد کمیسیون های انتخابات نوشته که روند رسیدگی و سپردن نتایج این رسیدگی ها به کمیسیون انتخابات صورت می گیرد و آن گونه که از نتایج ابتدایی بر می آید افغانستان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را نیز برگزار خواهد کرد.

افغانستان می‌نویسد: "اگر چه تیم های پیشتاز در دور اول انتخابات همواره از عملکرد کمیسیون های انتخاباتی انتقاد داشته اند، اما هردو نامزد برای رفتن به دور دوم اعلام آمادگی کرده اند."

این روزنامه در مطلب جداگانه‌ای در مورد آمادگی های دور دوم انتخابات نیز نوشته که سازمان‌های بین‌المللی افغانستان را برای برگزاری دور دوم یاری رسانند.

نخستین نشان افغانستان در فضا

با این حال روز گذشته برای دنیای فناوری افغانستان روز مهمی بود. نخستین ماهواره این کشور به فعالیت آغاز کرد و مقام های دولتی این دست آورد را برای مردم و دولت افغانستان با اهمیت عنوان کردند.

روزنامه های چاپ کابل هم در مورد این رویداد گزارش ها و تحلیل های متفاوتی دارند.

روزنامه محور که به زبان پشتو نشرات می‌کند، در مطلب اصلی صفحه اول خود زیر عنوان "نخستین نشان افغانستان در فضا" می نویسند که این در تاریخ افغانستان نخستین اتفاق در این سطح است و پیشرفتی بزرگ به حساب می‌آید.

محور در بخشی از این مطلب خود همچنین نوشته که در کنار این که از ماهواره برای شفافیت نشرات تلویزیون ها، مکالمات تلفنی، پایین آوردن نرخ و بلند بردن سرعت اینترنت و فناوری های معاصر استفاده می‌شود که دولت افغانستان می‌تواند از این ماهواره در زمینه فناوری های اطلاعاتی در نیروهای امنیتی استفاده کند و از آن برای ردیابی مخالفان مسلح بهره برداری کند.

مقام های دولت تا هنوز نگفته اند که از این ماهواره به مقاصد اطلاعاتی و مبارزه با گروه طالبان استفاده خواهد شد یا نه اما محور به نقل از کارشناسان نوشته که این ماهواره می تواند در زمینه مصئونیت تماس ها نیز کاربرد داشته باشد.

نام ماهواره جدید افغان‌ست۱ است و برآورد شده که در کنار بهبود کیفیت و کمیت دستگاه های مخابراتی و نشراتی، تا هفت سال آینده برای افغانستان سالانه ۱۵ میلیون دلار عاید کند. این ماهواره از سال ۲۰۰۸ در مدار زمین قرار دارد و افغانستان آن را از شرکت یوتل‌ست فرانسه خریداری کرده است.

روزنامه جامعه‌باز، در سرمقاله خود زیر عنوان "افغان‌ست؛ رویا یا کابوس" در مورد شروع فعالیت اولین ماهواره افغانستان نوشته که با درنظرداشت همه این پیشرفت ها و برنامه های درازمدت وزارت مخابرات که در زمینه توسعه خدمات مخابراتی و فناوری های معلوماتی طرح شده اما حالا بحث عملی شدن وعده های وزارت در پایداری ایجاد ارتباطات و خدمات ارزان مطرح است.

جامعه‌باز نوشته: "بدون شک، گام وزارت مخابرات برای راه‌اندازی پروژة افغان‌ست مهم، حیاتی و غیر‌قابل اجتناب است. امابحث بر سر این است که در شرایط نا‌شفاف و بدون نظارت، افغانستان تا چه میزان این پروژه به‌طور سالم و کار‌شناسی‌شده هدایت شده است."

پیش از این هم نگرانی هایی در مورد کیفیت، مدت عمر و ظرفیت ماهواره ای که به افغانستان فروخته شده مطرح شده است اما روز گذشته وزیر مخابرات افغانستان گفت که این ماهواره به اساس یک قرارداد خریداری شده و تا هفت سال آینده عمر خواهد کرد و در این مدت روی ساخت ماهواره افغان‌ست۲ کار خواهد شد که جای ماهواره اول را بگیرد.

جامعه‌باز در ادامه می‌نویسد که اگر ماهواره دچار اشکالات فنی شود می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند و رویای افغان‌ست را به کابوسی به وزارت مخابرات بدل شود.

مطالب مرتبط