ستاد عبدالله: کمیسیون درباره سرنوشت یک میلیون رای پاسخ دهد

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption ستاد آقای عبدالله بخشی از اسناد دستکاری نتایج انتخابات را در اسلایدی به خبرنگاران نشان داد

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته که حدود یک میلیون رای انتخابات دستکاری شده‌است.

ستار مراد، مسئول بخش نظارت ستاد انتخاباتی آقای عبدالله اسلایدی را به خبرنگاران نشان داد که حاکی از دستکاری اسناد نتایج انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین است.

این اسناد عمدتاً شامل فرم‌های ثبت نتایج انتخابات مراکز رای‌گیری در مناطق مختلف است که به نظر ستاد آقای عبدالله بخشی از آنها اصلاً وارد سیستم نشده و بخشی دیگر بدون سنجش اعتبار آنها وارد سیستم شده‌است.

آقای مراد گفت که شماری از اسنادی که وارد سیستم شده، دارای مشکلاتی از قبیل تغییر آمار، نداشتن مهر و امضا و حتی در مواردی این فرم‌ها ساختگی هستند.

او گفت: "ما وقتی که جوابی از کمیسیون نگرفتیم، خود ما رفتیم به سیستم کمیسیون. چیزهایی را که ما یافتیم به شما ارائه می‌کنیم. ۵۳۰ رای باید به تفتیش و بازرسی برود، ۴۳۵۵۰ رای باید سرنوشتش معلوم شود. نزدیک به یک میلیون رای باید پرسان شود و پیدا شود."

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption ستاد مراد گفت که یافته تحقیق درباره نتایج را به کمیسیون داده که پاسخ نگرفته است

مسئول بخش نظارت ستاد آقای عبدالله گفت که بخش زیادی از اسناد مشکل‌دار هنوز هم در وبسایت کمیسیون به عنوان اسناد معتبر وجود دارد. او لینک آنها را هم در اختیار خبرنگاران قرار داد.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله معتقد است که این دستکاری‌ها به زیان این نامزد و به سود نامزد رقیبش صورت گرفته‌است.

آقای مراد در سخنان خود بارها اعتبار کارکردهای کمیسیون مستقل انتخابات را زیر سوال برد و پرسید که آیا با موجودیت این اسناد می‌شود به این نهاد اعتماد کرد.

آقای مراد گفت که یافته‌های خود را به صورت مستند در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار داده، ولی پاسخی دریافت نکرده‌است.

اما نورمحمد نور سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که اسناد مورد نظر مسئولان ستاد آقای عبدالله را دیده و قناعت آنها را فراهم کرده‌است.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption سخنگوی کمیسیون گفت که قناعت ستاد آقای عبدالله درباره ادعای دستکاری نتایج انتخابات فراهم شده است

او افزود که آرایی که بی‌اعتبار شناخته شده اند، وارد سیستم نشده‌اند.

براساس نتایج مقدماتی انتخابات، هیچ نامزدی برنده انتخابات نشده و مسئولان کمیسیون انتخابات گفته‌اند که برگزاری دور دوم انتخابات محتمل است، اما آقای عبدالله گفته که اگر شکایت‌های او به درستی بررسی شود، او برنده می‌شود و نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات نیست.

پیش از این کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی صدها شکایت را بررسی کرده و قرار است به زودی نتایج آن را به کمیسیون انتخابات اعلام کند.

کمیسیون انتخابات پس از صدور حکم کمیسیون شکایات، تا دو روز دیگر نتایج نهایی انتخابات را اعلام خواهد کرد.

حق نشر عکس IEC
Image caption ستاد آقای عبدالله می گوید که فرمهای دستکاری شده و حتی ساختگی نتایج انتخابات در وبسایت کمیسیون هست

مطالب مرتبط