حمله مهاجمان انتحاری به یک نهاد دولتی در شرق افغانستان

Image caption اداره عدلیه در پایان این خیابان واقع است. خبرنگاران از جریان درگیری در آنجا گزارش تهیه می کنند

مقام‌های ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته‌اند که گروهی از مهاجمان انتحاری به اداره عدلیه/دادگستری در شهر جلال‌آباد حمله کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده است.

این مقامها گفته‌اند که این درگیری ساعتی پیش با شلیک مهاجمان به محافظان این اداره در شرق شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار آغاز شد.

منابع امنیتی گفته‌اند که نیروهای بیشتری برای مهار حمله مهاجمان در محل درگیری حضور یافته‌اند، اما هنوز درگیری ادامه دارد.

مقام‌های محلی تا حال درباره تعداد مهاجمان چیزی نگفته اند، اما ژنرال ایوب سالنگی، معاون وزیر داخله/کشور در توییترش نوشته که مهاجمان سه تن بودند که به گفته او، یکی از آنها کشته شده است.

گزارشگر بی‎بی‌سی در ننگرهار می‌گوید که به دنبال آغاز این درگیری صدای شلیک با سلاح‌های سبک و سنگین شنیده شده، اما هنوز اطلاعی درباره تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است.

اداره عدلیه ولایت ننگرهار در یک منطقه مسکونی در شرق شهر جلال‌آباد موقعیت دارد و شماری از نهادهای دولتی هم در اطراف آن واقع شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند، گفته که شماری از عاملان انتحاری وارد ساختمان اداره عدلیه شده‌اند.

سخنگوی طالبان این حمله را بخشی از عملیات بهاری این گروه موسوم به "خیبر" اعلام کرده که به گفته او، از امروز (دوشنبه، ۲۲ ثور/اردیبهشت) با حمله موشکی به پایگاه هوایی بگرام آغاز شده است.

حمله طالبان به غزنی

از سوی دیگر، محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی در جنوب افغانستان گفته که به دنبال شکست حمله گروه طالبان در ولسوالی گیلان، اعضای این گروه بامداد دیشب و بامداد امروز به گوشه‌ای از شهر غزنی حمله کردند.

آقای احمدی گفته که در جریان این حمله یک پلیس، دو زن و دست کم پنج عضو گروه طالبان کشته شدند و هشت تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش معاون والی غزنی، در حمله گیلان که هفته گذشته آغاز شد، ۱۵۰ عضو گروه طالبان کشته شدند و این گروه شکست سختی را متحمل شد.

به باور آقای احمدی، طالبان با هدف جبران این شکست تلاش کردند که به محلاتی در درون شهر غزنی حمله کنند، اما به گفته او، این حمله هم نتوانست دستاویز تبلیغاتی برای این گروه فراهم کند.

Image caption ولایت ننگرهار با پاکستان مرز مشترک دارد

در مقابل، گروه طالبان از تصرف کامل ولسوالی گیلان و کشته شدن ۴۶ سرباز دولتی در نبرد در این ولسوالی سخن گفته است. سخنگوی این گروه در گزارشی گفته که نیروهای دولتی از گیلان به مرکز شهر غزنی عقب نشینی کرده‌اند.

با این حال، هیچ منبع مستقلی صحت و سقم ادعاهای دو طرف را تایید نکرده است.

گروه طالبان هر ساله با گرم شدن هوا، به حملات خود علیه نیروهای دولتی شدت می‌بخشد. تعبیر مقام‌های دولتی این است که افراد این گروه زمستان به پاکستان می‌روند و در فصل بهار باز می‌گردند.

این گروه در سال‌های اخیر، مانند نیروهای بین‌المللی در افغانستان، برخی از حملات خود را نامگذاری می‌کند. این گروه عملیات تازه خود را خیبر نامیده است.

در روزهای اخیر تدابیر امنیتی در شهرهای بزرگ و از جمله کابل، پایتخت، افزایش یافته است. افزایش ایست‎های بازرسی و نظارت بر رفت و آمد خودروها، از نشانه‌های بیشتر شدن این تدابیر است.

مطالب مرتبط