روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۲ثور

Image caption روزنامه افغانستان، طنز

احتمال تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و ائتلاف‌ها میان نامزدان دور اول برای رفتن به دور دوم انعکاس زیادی در روزنامه‌های چاپ امروز کابل داشته است.

روزنامه ۸صبح، در مورد تاخیر در روند بررسی شکایت‌های انتخاباتی با طرح پرسش " چرا تاخیر؟" در سرمقاله خود نوشته که "موضع‌گیری‌های متضاد کمیسیون‌های متولی برگزاری انتخابات، افکار عمومی را نگران کرده است."

سرمقاله نوسی ۸صبح، نوشته که تاخیر در ابلاغ فیصله های کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی سوال برانگیز است و پرسیده "چرا وقتی فیصله شده، موضوع آن با تاخیر ابلاغ می‌شود. آیا اعضای کلیدی کمیسیون شکایات انتخاباتی، فیصله‌های‌شان را پیش از ابلاغ به کمیسیون شکایات انتخاتی به مرجع دیگر نشان می‌دهند. آیا آنان می‌خواهند فیصله‌های‌شان، پیش از ابلاغ توسط شخص دیگری سبک و سنگین شود."

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی که مشغول جمع بندی نتایج بررسی های ۱۲۱ شکایت مربوط نتایج ابتدایی و حدود ۸۵۰ شکایت مربوط روند برگزاری انتخابات است قرار بود پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ ثور/اردیبهشت) فیصله‌های خود را به کمیسیون مستقل انتخابات واگذار کند که تا هنوز این کار عملی نشده است.

یک منبع کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به بی‌بی‌‎سی گفت که کمیسیون همچنان مشغول بررسی شکایت‌ها است و انتظار می‌رود کارشان تا ساعت ده امشب (۲۲ ثور) ادامه پیدا کند.

روزنامه ۸صبح با اشاره به سخنان مقام های ارشد دولتی که به برگزاری دوره های انتخاباتی در زمان معین تاکید کرده اند می‌نویسد که اخیرا بحث تاخیر در اعلام نتایج و تاخیر در برگزاری دور دوم جدی شده است. به نظر نویسنده ۸صبح، "کمیسیون‌های انتخاباتی از چند روز به این‌سو، بر طبل تاخیر می‌کوبند. کمیسیون انتخابات از برگزاری به موقع دور دوم، اظهار ناتوانی و عجز می‌کند و کمیسیون شکایات انتخاباتی از تاخیر در ابلاغ فیصله‌هایش سخن می‌گوید."

سوال های مشابهی در محافل سیاسی افغانستان مطرح شده است اما کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد تاخیر در کار خود یکدیگر را مقصر دانسته اند.

روزنامه محور هم در یک مطلب تحلیلی در مورد "فشارها بر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نوشته است.

نویسنده محور می نویسند که اگرچه مسئولان این کمیسیون ادعاهایی مبنی بر موجودیت فشارها را رد کرده اما "دیده می‌شود که این کمیسیون نه تنها که زیرفشارها قرار گرفته که با تهدیدهای جدی ای هم مواجه است."

محور نوشته است که از گزارش ها و نحوه عملکرد کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی بر می آید که گروهی سعی دارد با اعمال فشار به کمیسیون شکایت های انتخاباتی نتیجه انتخابات را به نفع خود بچرخاند. به نظر نویسنده محور این فشارها سبب خواهد شد که کمیسیون مستقل انتخابات از باطل کردن آرای تقلبی و افشاکاری تخطی های انتخاباتی چشم پوشی کند.

ناهماهنگی کمیسیون‌های انتخاباتی

Image caption بدون شرح، جامعه باز

روزنامه افغانستان از چالش های عمده افغانستان نام گرفته و در ادامه نوشته که تاخیر در روند انتخابات و تطبیق مراحل انتخاباتی با تاخیر به دشواری های افغانستان دامن می‌زند.

در سرمقالهافغانستان در مورد امضای موافقتنامه امنیتی، مشکلات اقتصادی افغانستان، مساله کمک‌های خارجی و خروج نیروهای بین‌المللی مکث شده و آمده: "تاخیر در پروسه های انتخاباتی در واقع دوام همین مشکلات سیاسی، اداری، اقتصادی و امنیتی است که در این روزها شهروندان کشور با آنها مواجه می باشند."

نویسنده این روزنامه در ادامه نوشته که اگر کمیسیون های انتخاباتی شفافیت و صداقت در کارهای خود را در عمل ثابت نکنند اعتماد مردم به روند انتخابات کم خواهد شد.

روزنامه سخن‌جدید هم از تاخیر در مراحل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرده و کمیسیون‌های انتخاباتی را متهم به ناهماهنگی کرده است.

سخن‌‎جدید می‌نویسد: مناقشه‎های دوام‎دار میان کمیسیون‎های مستقل انتخابات و کمسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از جمله مواردی اند که از آغاز روند انتخابات باعث بی نظمی در این روند شده و اختلال‎های آمیخته با انتقادها را نیز به همراه داشته است.

نویسنده سخن‌جدید از "ابلاغ غیابی" فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در مورد شکایت‌های ثبت شده به شدت انتقاد کرده و گفته که این ناهماهنگی ها شفافیت روند انتخابات را به طور جدی متاثر کرده است.

فصل ائتلاف‌ها

روزنامه اطلاعات‌روز سرمقاله خود را به پیوستن زلمی رسول نفر سوم انتخابات شانزدهم حمل به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله اختصاص داده و نوشته است که با نزدیک شدن زمان اعلام نتایج نهایی و احتمال رفتن انتخابات به دور دوم، "گفت‌وگو میان تیم‌های انتخاباتی به نتیجه می‌رسد و نامزدان شکست خورده‌ دور نخست انتخابات، به یکی از دو بلوک دور نهایی رقابت‌های انتخابات می‌پیوندند."

روز گذشته زلمی رسوال سومین نفر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با یک معاونش به گروه انتخابات عبدالله عبدالله پیوست. او بعد از گل‌آغا شیرزی دومین نفری بود که بعد از اعلام نتایج ابتدایی با آقای عبدالله پیوسته است و همچنین در روزهای اخیر تعدادی از گروه ها و احزاب از حمایت خود از برخی از نامزدان گفته اند از جمله شورای اتحاد حزب اسلامی با گروه انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی یکجا شد.

روزنامه اطلاعات‌روز با نقدی خوشبینانه به این ائتلاف‌ها نوشته که "هرچند به نیت، ماهیت و شکلِ هریک‌ از این پیوستن‌ها اشکالات جدی وارد اند، اما همین که جریان‌ها و نخبگان سیاسی ما جنگ قدرت را با قاعده‌ دموکراتیک و مسالمت‌آمیز ساز کرده‌اند، قابل قدر و گران‌بها است."

اطلاعات‌روز همچنین می‌نویسد که دور دوم انتخابات نامزدان بازنده و پیشتاز را کنار هم می آورد.

ائتلاف‌ها برای منافع شخصی

در مراسم پیوستن بخش زیادی از اعضای گروه انتخابات اعتدال، برابری و سازندگی به رهبری زلمی رسول، آقای رسول گفت که این اقدام مبتنی بر منافع شخصی نه که رسیدن به برنامه ها و اهداف گروه انتخاباتی اش است. آقای رسول گفت که با پیوستن به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله آرمان‌های خود را دنبال می‌کند.

روزنامه سرنوشت که عمدتا به زبان پشتو نشرات می‌کند، نفس ائتلاف‌های اخیر را منافع شخصی خوانده و در سرمقاله خود نوشته است که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری برخی از نامزدان با افرادی ائتلاف کردند که هیچ هدف، آرمان و تفکر مشترک نداشته‌اند. سرنوشت نوشته: حالا در دور دوم هم برخی از افراد با گروه‌هایی یکجا شده اند که در گذشته به یکدیگر فحش می‌دادند.

روزنامه سرنوشت مشخصا از ائتلاف میان عبدالله عبدالله و زلمی رسول یاد کرده و این نوع همسویی ها را برای سهم گیری در قدرت و منافع شخصی خوانده است.

در سرمقاله روزنامه جامعه‌باز در مورد اما و اگرهای ائتلاف‌های جدید تمرکز شده و به ابعاد پیوستن زلمی رسول به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله و همچنین گمانه زنی ها در مورد سایر چهره هایی که در دور اول رقابت کردند؛ پرداخته شده است.

به نظر نویسنده جامعه‌باز، دموکراسی در افغانستان برگزاری انتخابات برای نیروهای متضاد شرایط فعال شدن را فراهم کرده و این نیروها با تمام تضادهایی که دارند در صحنه سیاسی فعال شده اند.

جامعه‌باز در ادامه می‌نویسد: "هر تیمی که بتواند به پیروزی برسد، ناگزیر از تعامل و فعالیت در چنین بستر سیاسی است. مدیریت این تضادها و در مواردی تخاصم‌ها، کار آسانی نیست."

روزنامه ماندگار هم در مطلب اصلی صفحه اول خود در این باره نوشته و تاکید کرده که پیوستن زلمی رسول به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله "در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، شانس برنده‌‌‌‌‌‌شدن داکتر عبدالله را قوت می‌بخشد."

ماندگار از قول زلمی رسول نوشته که برخی از اعضای گروه شان با پیوستن وی به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله موافق نبودند و در حال حاضر مشغول تصمیم گیری هستند. به نوشته ماندگار "ظاهرا اشاره آقای رسول به احمدضیا مسعود معاون اولش بود. آقای مسعود تا اکنون رسما حمایتش را از نامزدی اعلام نکرده است."

با این حال همینکه نتایج نهایی انتخابات اعلام شود اگر هیچ یک از دو نامزد پیشتاز عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نتوانند ۵۰ درصد به اضافه یک رای به دست بیاورند انتخابات با ائتلاف های جدید میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط