پارلمان بریتانیا خواستار تحقیق در مورد جنگ در افغانستان شد

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption قرار است نیروهای بریتانیایی تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند

نمایندگان پارلمان بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تا پس از خروج نیروهای نظامی بریتانیا از افغانستان در پایان سال جاری میلادی، "درس‌هایی" را که از این جنگ آموخته‌اند، بررسی کند.

کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا گفته است که کابینه این کشور باید تحقیق "جامعی" انجام دهد که در آن اهداف جنگ و اینکه آیا تلاش‌ "کافی" برای رسیدن به این اهداف صورت گرفته است یا خیر، بررسی شود.

این کمیته گفته است: " در این بررسی باید بر روی اهداف سیاسی حضور نیروها در افغانستان و چگونگی تغییر آنها در مراحل مختلف جنگ در کنار اینکه آیا راهکار ها و تلاش‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی برای رسیدن به این اهداف کافی بوده است یا خیر، صحبت شود."

از سوی دیگر فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا سهم نیروهای بریتانیایی در تضمین این مساله که افغانستان دیگر مرکزی برای تروریسم بین المللی نخواهد شد را "قابل قدر" و "افتخارآمیز" خوانده است.

او وعده سپرده که پس از پایان ماموریت این کشور در افغانستان، تمام این ماموریت از نگاه "استراتژیک" مورد بازنگری قرار گیرد.

آقای هموند گفت: "زمانی که ماموریت بریتانیا در افغانستان به پایان برسد، ما تمام این ماموریت را از نظر استراتژیک بررسی خواهیم کرد تا ببینیم چه درس‌هایی را می‌توان در دراز مدت از آن آموخت."

آینده نامعلوم

در گزارش کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا در رابطه با جنگ در افغانسان، از شورشیان طالبان به عنوان "تهدید قوی و پایدار" که همچنان در این کشور فعال هستند نام برده شده است.

این گزارش می‌افزاید که دولت افغانستان، همچنان نیازمند ادامه حمایت جامعه جهانی پس از ترک نیروهای نظامی بین المللی از این کشور خواهد بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر دفاع بریتانیا گفته است با وجود تلفات سنگین اعزام سربازان این کشور به افغانستان ارزشش را داشته است

این کمیته در مورد "دورنمای مبهم" افغانستان هشدار داده و ابراز امیدواری کرده که این گفته وزیر دفاع بریتانیا که "افغانستان گرفتار جنگ داخلی نخواهد شد"، به حقیقت بپیوندد.

به نوشته این گزارش، هرچند در سال‌های حضور نیروهای بین المللی در افغانستان، این کشور شاهد دستاوردهای مثبتی چون توجه به حقوق زنان و دختران بوده است اما تمام این پیشرفت‌ها همچنان "شکننده" باقی مانده‌اند.

در این گزارش، همچنین به ناکام ماندن برنامه‌ بریتانیا برای مبارزه با مواد مخدر و رسیدن کشت خشخاش در ولایت هلمند به بالاترین حد خود در آستانه خروج نیروهای این کشور اشاره شده است.

کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا در این گزارش ابراز نگرانی کرده است که افزایش کشت و تولید مواد مخدر، باعث افزایش جرایم سازمان یافته در افغانستان شود و به روند حاکمیت قانون و دولت‌داری دموکراتیک آسیب‌ جدی وارد کند.

نظامیان بریتانیایی، در ولایت هلمند در جنوب افغانستان مستقر هستند.

از آغاز جنگ علیه تروریسم در افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون، بیش از ۴۵۰ نیروی بریتانیایی در این کشور کشته شده‌اند.

اواخر هفته گذشته، فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا که برای دیدار از جریان آمادگی‌ها برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان به هلمند رفته بود، گفت که با وجود تلفات سنگین، اعزام سربازان بریتانیایی به افغانستان، ارزشش را داشته است.