بررسی شکایت‌های انتخاباتی در افغانستان به پایان رسید

Image caption آقای محسنی گفت که آرای مراکز و محلاتی که "دلایل غیر قابل انکاری" در مورد تقلبی بودن آنها وجود داشته، باطل شده است

مقام‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گویند که کار بررسی شکایت‌های مطرح شده در انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/ فروردین به پایان رسیده است.

این شکایت‌ها در رابطه با روز رای‌گیری و همچنین روند شمارش آرا مطرح شده بود.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که تا ساعتی دیگر نتیجه بررسی‌های خود را در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار خواهند داد.

آقای محسنی گفت که آرای مراکز و محلاتی که "دلایل غیر قابل انکاری" در مورد تقلبی بودن آنها وجود داشته، باطل شده است.

به گفته آقای محسنی، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تصمیم گرفته تا آرای مراکزی که دلایل مستندی مبنی بر تقلب در آنجا وجود نداشته را، معتبر بداند.

در رابطه با تصمیم‌های اولیه دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات برای باطل اعلام کردن تعدادی از آرا نیز آقای محسنی گفت این تصمیم‌ها بازنگری شده و بر اساس وجود یا عدم وجود دلایل کافی و مستند، تایید و یا رد شده‌اند.

او گفت: "در بخشی از موارد تقاضاهای استیناف طلبی (درخواست بازنگری) موجه شناخته نشد و آرای بی‌اعتبار شده تایید شد و در بخش زیادی از موارد هم که دلایل کسانی که استیناف‌طلب شده بودند، محکم‌تر به نظر می‌رسید، با شواهدی که ارائه کردند، به آن آرا اعتبار بخشیده شد، به شمول هرات."

آقای محسنی جزییات بیشتری در رابطه با تصمیم نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ارائه نداد.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی پس از کامل شدن روند بررسی شکایت‌های مطرح شده، نظر خود را به کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می‌کند و این کمیسیون مستقل انتخابات است که در مورد نتایج نهایی تصمیم می‌گیرد و آن را اعلام می‌کند.

انتظار می‌رود این نتایج ظرف دو روز آینده اعلام شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته است که حدود ۹۰۰ شکایت از سوی نامزدها و ستادهای انتخاباتی آنها مطرح شده بود که این کمیسیون در ۶ جلسه و به صورت علنی به آنها رسیدگی کرد.