روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۲۳ ثور

حق نشر عکس etliatemroz
Image caption تیتر و عکس، روزنامه اطلاعات روز

وضعیت کودکان افغان و افزایش شدت درگیری میان نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور مطالب اصلی روزنامه‌های صبح امروز کابل هستند.

روزنامه دولتی هیواد نیز در سر مقاله خود نوشت که گزارش کمیسیون حقوق بشر و دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان نشان می‌دهد که کشتار کودکان افغان در سال گذشته خورشیدی افزایش یافته است.

این روزنامه با ابراز نگرانی از وضعیت کودکان افغان، افزوده که این کودکان توسط نیروهای بین‌المللی، افغان و نیروهای مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند.

هیواد مدعی شده که برای نیروهای مخالف دولت افغانستان ارزشهای دینی، بشری، انسانی و اخلاقی به اندازه یک دانه توت هم ارزش ندارد.

کودکان افغان و رنج ناتمام

اطلاعات روز نیز در سرمقاله خود نوشت که نمایندگی دفتر سازمان ملل در افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تأثیر منفی جنگ بر زندگی کودکان افغانستان ابراز نگرانی کرده‌‌اند. این نهاد‌ها گفته‌اند که مخالفان دولت از کودکان در جنگ‌های مسلحانه، خبر‌رسانی و دیگر شیوه‌های مشارکت در جنگ مسلحانه استفاده می‌کنند.

این روزنامه در ادامه افزوده که کودکان بزرگ‌ترین قربانی چند‌دهه جنگ و خشونت در افغانستان بوده‌‌اند؛ علی‌رغم اینکه هر روز شماری از کودکان در جنگ‌ها، حملات انتحاری و بمب‌گذاری‌های کنار جاده‌ای کشته می‌شوند، در حال حاضر افغانستان بیش‌ترین میزان کودکان معلول، بی‌سرپرست و کودکان کارگر و خیابانی را دارد که هر روزبه تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

‌اطلاعات روز با اشاره به این که نیمی از کارگران کوره‌های خشت‌پزی را کودکان تشکیل می‌دهند، نوشت که استخدام کودکان در کارهای شاقه نیز رو به افزایش است که این امر نتیجه‌ی مستقیم جنگ و بی‌ثباتی‌های سیاسی بر زندگی کودکان است.

۱۴٫۹ درصد افزایش تلفات کودکان

روزنامه ۸صبح نیز با نشر گزارشی از وضعیت کودکان افغانستان نوشت که به‌صورت کل تلفات غیرنظامیان در سال گذشته نسبت به سال قبل آن ۲٫۹ و تلفات کودکان ۱۴٫۹ درصد افزایش داشته است.

در این گزارش آمده که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی ۲۲۸۴ غیر نظامی افغان کشته و ۳۴۲۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. که در میان کشته و زخمی شدگان ۸۵۶ نفر کودک زخمی و یا کشته شده‌اند.

حق نشر عکس daily sokhanjadid
Image caption تیتر و عکس، روزنامه سخن جدید

۸صبح به نقل از کمیسیون حقوق بشر افغانستان نوشته که ۳۲ کودک توسط نیروهای امنیتی افغان کشته و ۳۱ کودک دیگر زخمی شده‌اند و ۲۸۴ نیز توسط فعالیت مسلحانه تروریستها کشته و ۳۶۳ زخمی شده‌اند.

افزایش حملات طالبان و نگرانی‌های روز افزون

روزنامه افغانستان نیز نوشت که موج حملات انتحاری و یورش‌های مسلحانه گروه طالبان بر تاسیسات دولتی و نیروهای امنیتی افغانستان به شدت افزایش یافته است. در طول سه روز گذشته چندین مورد حملات مرگبار و ویرانگر بر تاسیسات دولتی و غیردولتی اتفاق افتاده است.

این روزنانه افزوده که ولایتهای قندهار، غزنی، لوگر، کابل و پکتیکا در طول دو روز گذشته شاهد حملات مسلحانه و انتحاری بوده‌اند.

نویسنده روزنامه افغانستان معتقداست که درحال حاضر مخالفان توانایی مقابله رو در رو با نیروهای امنیتی کشور را ندارند، اما انتحار و انفجار ابزارهای قدرتمندی در دست مخالفان مسلح است که اثرات گسترده و هزینه کمتر را برای آنان در بر دارد.

افغانستان افزوده که با توجه به آینده‌ای نا معلوم و شرایط گذار کشور، تشدید ناامنی تاثیرات ناگواری را بر روح و روان مردم به جا خواهد گذاشت و مردم را نسبت به آینده کشور بیش از پیش نگران خواهد ساخت. در این شرایط مردم نمی‌توانند به خاطر آرام و آسوده و به دور از نگرانی‌های امنیتی به کارهای روزمره خود رسیدگی نموده و برنامه‌های بلند مدت را که باعث تقویت بنیه‌های اقتصادی و فرصت‌های شغلی در کشور می‌گردند، به اجرا بگذارند.

تشدید خشونت برای امتیاز

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشت که هشدارهای مخالفان مسلح برای افزایش حملات بهاری با نام "خیبر" در حالی اعلام می‌شود که ارتش افغانستان عملیات گسترده‏ای را تحت عنوان "عقاب" برای پاکسازی مناطق مختلف کشور از وجود مخالفان مسلح آغاز کرده است.

نویسنده این روزنامه افزوده که این رویارویی در این مقطع زمانی که کشور شرایط حساس انتخابات را پشت سر می‏‌گذراند، نگرانی‏هایی را به وجود آورده است، هرچند توان ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی در این اواخر به خوبی اطمینان جامعه را به توانایی‏های خود جلب کرده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که حقیقت آن است که مخالفان مسلح در شرایط کنونی بیش‎تر وسیله‏‌ای برای ایجاد رعب و وحشت در کشور تبدیل شده است و ظاهرا از اقدامات برای سروسامان دادن به برخی معادلات قدرت در کشور استفاده می‏‌شود.

این روزنامه مدعی شده که از قرار معلوم مخالفان مسلح جایگاه چندانی در میان مردم ندارند. در حالی‌که گفت‌وگوهای صلح و روندهای مختلفی که برای توافق با این گروه‏ها از سوی حکومت، جناح‏ها و حتی کشورهای دخیل در ماجرای افغانستان انجام شد، به نتایج روشنی نرسید. با توجه به این که اکنون چشم‏ انداز پررنگ و امیدوارکننده‏‌ای برای مخالفین مسلح در معادلات افغانستان وجود ندارد، تکاپو جهت اظهار وجود و قدرت‏ نمایی برای به چالش کشیدن اوضاع کشور را سرلوحه‏‌ای کار خویش قرار داده‏‌اند.

تحرک نیروهای امنیتی پاسخ کوبنده بر دشمن

روزنامه انیس دولتی نوشت که بعد از آرمش نسبی در کشور، با گرم شدن هوا گروهای مخالف حملات خود را علیه نیروهای امنیتی و مردم بی دفاع شدت بخشند.

این روزنامه افزوده که نیروهای امنیتی کشور با ارتقای ظرفیت رزمی عالی و آمادگی کامل دفاعی که دارند، آماده‌اند تا جلوحملات دشمنان این سرزمین را دفع و طرد کند.

انیس افزوده که مسئولان امور امنیتی اظهار اطمینان نموده و آماده‌اند تا از تمامیت ارضی، نوامیس ملی و ارزشهای اسلامی و انسانی از دستاوردهای نظام حراست و حفاظت نمایند.

مطالب مرتبط