روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۴ ثور

پایان رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از موضوع‌های اصلی مطالب تحلیلی و خبری بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل است. شماری از روزنامه‌ها به عملیات بهاری گروه طالبان پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز در سرمقاله خود نوشته که با پایان بررسی شکایت‌های انتخابات از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری همچنان به "برآوردهای شخصی" خود در مورد تقلب‌های و نتایج انتخابات ادامه می‌دهند.

تاکید نویسنده این است که نامزدها باید هر نوع پیشداوری را کنار بگذارند و در عوض ظرفیت پذیرش شکست را در خود تقویت کنند تا در صورت شکست، بتوانند آن را تحمل کنند. به نظر سرمقاله‌نویس، این وضعیت ناشی از نهادینه نشدن فرهنگ پذیرش شکست در جامعه است.

اطلاعات روز معتقد است که برخی از نامزدها از همین حالا با "ذهنیت‌سازی" در مورد تقلب در انتخابات، در پی "بحران‌آفرینی" و برخورد "خصمانه" با نتایج انتخابات هستند. در حالی به نظر نویسنده، چنین برخوردی با انتخابات نه شایسته مردم افغانستان است و نه آنچه که نویسنده "حماسه شانزدهم حمل" خوانده است.

Image caption صفحه اول روزنامه هشت صبح

اما روزنامه ماندگار در تیتر اول خود از قول ستار مراد معاون ستاد عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات نوشته که "کمیسیون‌های انتخاباتی صبر و شکیبایی ما را درک نکردند". روزنامه به نقل از او افزوده که ستاد آقای عبدالله به دلیل رعایت مصلحت‌های کلان ملی و سیاسی نخواست اسناد و شواهد تقلب را با مردم در میان بگذارد.

آقای مراد دو روز پیش اسناد و شواهدی را به رسانه‌ها ارائه کرد که به گفته او بیانگر دستکاری در نتایج انتخابات از سوی کارمندان کمیسیون انتخابات است. او گفت که سرنوشت نزدیک به میلیون رای مردم نامشخص است و کمیسیون مستقل انتخابات باید در این مورد پاسخ گوید، اما کمیسیون گفته که قناعت ستاد آقای عبدالله درباره این اسناد فراهم کرده است.

روزنامه ماندگار اما در مطلب نخست خود نوشته که معاون ستاد آقای عبدالله می‌گوید این اسناد را به دلیل منتشر کرده که تا مردم نگویند که این ستاد از آرای مردم بی‌خبر است و از آن پاسداری نمی‌تواند. آقای مراد افزوده که در هر حالی مصلحت مردم را در نظر می‌گیرد، اما آرمان آنها را هم از یاد نمی‌برد.

ماندگار در مطلب دیگری از قول فاضل سانچاری سخنگوی آقای عبدالله نوشته که "اگر کمیسیون‌های انتخاباتی با مهندسی انتخابات را به دور دوم ببرند، ما به دور دوم می‌رویم، آنگاه با آرای بیشتری برنده خواهیم شد." روزنامه از قول آقای سانچارکی افزوده که تیم آقای عبدالله هیچ طرحی برای جلوگیری از برگزاری دور دوم انتخابات را نمی‌پذیرد.

سخیداد هاتف در روزنامه رسانه با اشاره به تعیین شام لال بتیجا به عنوان سفیر افغانستان در کانادا، سعی کرده "رمز رواداری" افغانها نسبت به هندوهای افغان را بگشاید. نویسنده موضوع انتصاب این دیپلمات هندو مذهب را در چهارچوب مناسبات قومی در افغانستان تحلیل کرده است.

مقاله‌نویس رسانه پرسیده در حالی که اقوام بزرگ افغانستان بارها با هم درافتاده، چرا انتصاب آقای بتیجا به عنوان سفیر در کانادا واکنشی برنینگیخت؛ حتی فراتر از آن به هندوها اجازه داده می‌شود که معبد داشته باشند، به پارلمان نماینده بفرستند و سفیر شوند.

نتیجه‌گیری هاتف در رسانه این است که هندوها در افغانستان اقلیت کوچکی هستند که قدرت به چالش کشیدن ساختار قدرت سیاسی برهم زدن وضعیت توزیع قدرت قومی را ندارند و خاطر همگان از این بابت جمع است. به نظر نویسنده، نگرانی اصلی ناشی از قدرت اقوامی است که توانایی برهم زدن این وضعیت را دارند.

پرسشی که مقاله‌نویس رسانه در ادامه مطرح کرده این است که "آیا ما تا ابد محکوم به این وضعیم؟" پاسخ نویسنده منفی است، اما افزوده که "ما می‌توانیم به جای این که همدیگر را ضعیف و کم زور نگهداریم تا خاطرمان جمع باشد، سیستمی ایجاد کنیم که در آن حتی آن که زور مردم آزاری دارد، نیز نتواند مردم آزاری کند."

Image caption روزنامه ماندگار

عارف سحر در سرمقاله روزنامه جامعه باز پیامد عملیات بهاری گروه طالبان موسوم به "خیبر" را برای این گروه "سنگین" ارزیابی کرده و نوشته که طالبان این عملیات را برای "جبران شکست" خود در برهم زدن انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین به راه انداختند.

به نظر نویسنده، نیروهای امنیتی دولتی در دو روز گذشته نشان دادند که اگر همواره به این صورت عمل کنند، توانایی پاسخگویی به تمامی حملات تروریستی را دارند و می‌توانند طرح تروریستی را در نطفه خنثی کنند. سرمقاله‌نویس جامعه باز افزوده که افکار عمومی هم مخالف کاکردهای طالبان و حامی دستاوردهای یک دهه اخیر است.

نویسنده جامعه باز در پایان نتیجه‌گیری کرده که طالبان و تفکر طالبانی محکوم به شکست و مردم به مصمم به پیروزی هستند. استدلال نویسنده این است که پیشرفت‌های چشمگیر در عرصه ملت‌سازی و تقویت نیروهای امنیتی، زمینه‌های ناکامی نیروهای مخالف را فراهم کرده است.

مطالب مرتبط