یک سرباز افغان در درگیری مرزی نیروهای افغانستان و پاکستان کشته شد

Image caption یک سال قبل نیز نیروهای امنیتی افغان و پاکستان در منطقه گوشته ولایت ننگرهار درگیر شدند

مقامات محلی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان اعلام کردند که بامداد امروز، پنجشنبه ۲۵ ثور، نیروهای مرزی پاکستان به پاسگاه‌های نیروهای مرزی افغانستان حمله کردند و دو نیرو با هم درگیر شدند.

ضیا درانی سخنگوی پلیس ولایت قندهار به خبرنگار بی‌بی‌سی در قندهار گفت که در این درگیری دو طرف از اسلحه سبک و سنگین استفاده کردند.

آقای درانی افزود که از شمار تلفات نیروهای پاکستان در این درگیری اطلاع ندارد ولی یک سرباز پلیس مرزی افغانستان در این درگیری کشته شده است.

مقامات افغان گفته‌اند که این درگیری در ولسوالی معروف در منطقه اعلی جرگه رخ داده، محلی که به گفته مقامات افغان، نیروهای پاکستان در حال ساخت تاسیسات نظامی هستند.

به گفته مقامات محلی درگیری به صورت پراکنده ادامه دارد، ولی نیروهای پاکستانی موفق نشده‌اند وارد خاک افغانستان شده و یا پاسگاه‌های پلیس افغان را در کنترل بگیرد.

درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و پاکستان تازگی ندارد و یک سال قبل نیز در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار در شرق این کشور، درگیری طرفین باعث کشته شدن یک پلیس مرزی افغان و زخمی شدن سه نفر شد.

ایجاد تاسیسات نظامی توسط نیروهای امنیتی پاکستان در منطقه گوشته عامل این درگیری اعلام شد.

با انتشار گزارش‎هایی درباره ساختن پست بازرسی مرزی و تاسیسات نظامی در ولسوالی گوشته توسط پاکستانی‌ها، روابط دو کشور بیش از پیش تیره‎ شد.

خط دیورند، نقطه مرزی میان افغانستان و پاکستان همواره عامل تنش میان افغانستان و پاکستان بوده است و در فروردین امسال شورای وزیران افغانستان به نهادهای دولتی دستور داد که دیگر در مورد مرز بین افغانستان و پاکستان از واژه "سرحد" استفاده نکنند و به جای آن از عبارت "خط دیورند" استفاده کنند.

مطالب مرتبط