حامد کرزی به نیروهای دولتی: در انتخابات مداخله نکنید

حق نشر عکس AP
Image caption حامد کرزی به نیروهای دولتی دستور داد که عدم جانبداری خود را در دور بعدی نیز حفظ کنند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از اعلام نتایج نهایی انتخابات شانزدهم حمل/فروردین که هیچ برنده‌ای نداشت، استقبال کرد.

آقای کرزی همچنین از ابراز آمادگی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برای رفتن به دور دوم انتخابات، ستایش کرد و گفت که پذیرش نتیجه انتخابات از سوی دو نامزد پیشتاز "نمایانگر تقویت دموکراسی و مردم سالاری" است.

رئیس جمهور افغانستان یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد و از مردم کشورش خواست که در دور دوم به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند آقای کرزی گفت که "همان گونه که در دور اول با شور و شوق پای صندوق های رای رفتید و اراده ملی خود را تمثیل کردید این بار هم مردم سالاری را هر چه بیشتر" نهادینه کنید.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز پنجشنبه (۲۵ ثور/اردیبهشت) نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و با پخش تقویم انتخاباتی دور دوم انتخابات گفت که همه برای دور بعدی که تا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد آماده شوند.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آقای کرزی بار دیگر به نیروهای نظامی و کارکنان دولت دستور داده که از هر گونه مداخله در جریان انتخابات و یا "استفاده از امکانات دولتی به نفع یا ضرر نامزدان" خودداری کنند.

آقای کرزی در حالی به این مساله تاکید کرد که روز گذشته اشرف غنی احمدزی دومین نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در واکنش خود نسبت به نتایج نهایی از حامد کرزی خواست که نیروهای امنیتی را نگذارد در روند انتخابات مداخله کنند و خودش نیز بی طرفی خود را در دور دوم حفظ کند.

اشرف غنی احمدزی با ۳۱.۵۶ درصد رای دومین نامزدی که به دور دوم انتخابات راه یافته نیز نتایج انتخابات شانزدهم حمل را قبول کرد و گفت که برای دور دوم آماده است.

واکنش دبیرکل سازمان ملل

بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اعلام نتایج نهایی انتخابات شانزدهم حمل، از اعلام رسمی این نتایج استقبال کرد و گفت که برگزاری انتخابات توسط افغان‌ها گام مهمی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور بود.

آقای بان همچنین به کمیسیون های برگزاری انتخابات و همچنین دو نامزد پیشتاز انتخابات تبریک گفت و افزود افغانستان با عبرت از این انتخابات در دوره های بعدی نیز شفافیت و بی طرفی را در روند مراحل رای‌گیری تامین کند.

حق نشر عکس x
Image caption دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که برگزاری انتخابات شانزدهم حمل درسی برای فرایند سیاسی افغانستان است

اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان واکنش های زیادی داشت. سفیر آمریکا در کابل اعلام نتایج نهایی را مرحله مهمی از روند دموکراسی در کابل خواند و به نامزدان دور اول انتخابات تبریک گفت.

سفیر بریتانیا در کابل نیز گفت که اشتیاق مردم در دور اول انتخابات برای او الهام بخش بوده و در انتظار شرکت وسیع مردم در دور بعدی نیز است.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد نیز از مبارزات انتخاباتی نامزدان تقدیر کرد و خواست که به نتیجه اعلام شده احترام بگذارند.